A Magyar Nemzeti Bank ezentúl negyedévente közzéteszi honlapjának Statisztikai aloldalán a fenntartható pénz- és tőkepiac több mutatószámának alakulására vonatkozó információkat, az elmúlt három év során kiépült zöld adatvagyonára alapozva - közölte a Privátbankár szerkesztőségével az MNB. A jegybank célja a lépéssel a piaci szereplők, a tudományos réteg, valamint a szélesebb körű nyilvánosság tájékoztatása.
A publikáció egyrészt a zöld vállalati és önkormányzati, valamint zöld lakáscélú tőkekövetelmény-kedvezmény programban résztvevő hitelállományokra, illetve a hazai szereplők által, a vonatkozási időpontban elérhető kibocsátott zöld értékpapírokra vonatkozóan tartalmaz információkat.
Lemaradt a nagysikerű ESG konferenciáról? Nézze meg az előadásokat, panelbeszélgetéseket!
Nemrég rendkívül izgalmas panelbeszélgetéseken ültettük egy asztalhoz a vállalatok, a bankok és a professzionális befektetők képviselőit, az ESG-terület legjobb hazai és nemzetközi szakértőit, hogy tapasztalatot cseréljenek az alkalmazott megoldásokról, a felmerülő kihívásokról, a kiaknázható lehetőségekről. A nap során még az is bizonyossá vált, hogy az ESG-ben igenis rengeteg üzleti lehetőség rejlik.
Amennyiben nem tudott részt venni a konferencián, nézze meg utólag az elhangzott előadásokat, panelbeszélgetéseket! Vásároljon videójegyet, és hozzáférést kap a konferencia teljes felvételéhez és a prezentációkhoz! Részletek >>
A statisztikában emellett olvashatók adatok a pénzügyi szolgáltatási ágazatban a fenntarthatósággal kapcsolatos közzétételekről szóló 2021. évi uniós rendelet (SFDR) 8. cikke (világoszöld befektetési eszközök) és 9. cikke (sötétzöld befektetési eszközök) szerint kezelt vagyonadatokra vonatkozóan is. A világoszöld eszközök célul tűzik ki a környezeti és/vagy társadalmi jellemzők előmozdítását, s figyelembe veszik egy adott vállalkozás helyes vállalatirányítási gyakorlatát is. A fenntartható befektetések legmagasabb szintjét jelentő sötétzöld eszközök célja egyértelműen a környezetre/társadalomra gyakorolt pozitív hatás kifejtése.
A statisztikát kiegészítik a 2023 tavaszán elindított MNB Zöld Pénzügyi Termékkereső platformon található kvalitatív információk. Az érdeklődők a számok mögé látva megismerhetik, illetve összehasonlíthatják többek között e befektetések fenntarthatósági jellemzőit, eszközallokációját, illetve fenntarthatósági mutatóik eredményét.
Az adatvagyon bővülésével az MNB által közzéteendő információk köre várhatóan bővülni fog a továbbiakban.