Lélegzetvisszafojtva várják a piacok a kora délután érkező amerikai inflációs adatot, a tőzsdék azonban addig is szépen csendesen lefelé csorognak. A német, francia és brit indexek egyaránt 0,3 százalékkal vannak lejjebb. Az amerikai határidős indexek is hasonló, 0,3 százalék körüli mértékben csúsznak lefelé.
A rossz európai hangulat egyik oka lehet, hogy a kontinensről a gazdaság lassulására utaló adatok érkeztek. Az olasz ipari termelés 0,6 százalékos csökkenést mutatott márciusban hó/hó alapon. Európában sűrű még a gyorsjelentési szezon is, változó sikerekről számolnak be a cégek.
Erősebb lett a forint az inflációs számra
Itthon a BUX index is 0,3 százalékos esést mutat, gyorsjelentése után az OTP 0,2 százalékkal megy fel, kicsit a Magyar Telekom és a 4iG is tud javítani. A Mol viszont 0,2, a Richter pedig 0,6 százalékkal süllyed. A kőolaj ára 1,5 százalékkal esik, a földgázé 0,7-el van lejjebb Rotterdamban.
Az euró/forint pont 371-nél áll, ami nagyjából megfelel a tegnap esti szintnek, de lejjebb van egy forinttal a tegnap délinél. Úgy tűnik, az inflációs adat inkább megnyugtatta a piacot, és erősítette a fizetőeszközünket, még ha csak kis mértékben is.
Éves szinten 24 százalékos volt az áremelkedés itthon áprilisban, valamivel kisebb a 24,1 százalékos elemzői konszenzusnál. (A kommentárokat lásd lejjebb.)
Jól fogadták az OTP jelentését
Túlszárnyalta a várakozásokat az OTP az Equilor Befektetési Zrt. szerint, mégis elképzelhető, hogy ezt profitrealizálási hullám követi. Az elmúlt két hétben ugyanis már 15 százalékot emelkedett a részvény. A csoport teljes bevétele egyébként 27 százalékkal emelkedett éves bázison, nettó kamatbevétel 30, nettó díj- és jutalékbevételek 20 százalékos növekedése mellett.
“Akvizíciók segítik a bankot”, “rekordprofittal indult az év” – írta a pénzintézetről a KBC Equitas hírlevele is.
Aggasztó az OTP magyarországi marzsa
Erős lett az OTP első negyedéve az Erste Befektetési Zrt. kommentárja alapján is. Véleményük szerint:
A negyedéves profit ismét nagyon erős volt, és a legtöbb eredménysor összhangban volt a becslésekkel.
A kockázati költségeket alacsonynak prognosztizálták az Ersténél, de még annál is kisebb lett, főként emiatt lett a vártnál jobb az eredmény. Az NKBM-akvizícióból származó jelentős egyszeri pozitív tétel ellensúlyozta a negatív egyszeri tételeket. A magyarországi nettó kamatmarzs továbbra is aggodalomra ad okot, a második negyedévben ugyanis ismét csökkenhet.
Kisebb visszaesés jöhet a Mol-eredményben
Péntek hajnalban teszi közzé a Mol az első negyedéves gyorsjelentését, amelyben kisebb mértékben visszaeső CCS-EBITDA szintre számít a KBC Equitas, de ezzel együtt is viszonylag erős maradhatott a teljesítmény.
Historikusan még mindig viszonylag magas profitot szállíthat a Mol.
Az elemzői célárak átlaga 3190 forint környékén mozog, amely a mostani árfolyamhoz képest 15 százalékkal magasabb.
Fontos inflációs adatok érkeznek az USA-ból
Magyar idő szerint délután 14:30-kor érkeznek az áprilisi adatok, az előzetes várakozások szerint az infláció öt százalékon maradhatott, míg a maginfláció 5,6 százalékról 5,5 százalékra csökkenhetett – foglalta össze az Equilor.
- A JP Morgan és a Goldman Sachs is arra hívta fel a figyelmet, hogy a vártnál alacsonyabb értékek ralit indíthatnak el a részvénypiacon, illetve gyengülést a dollár árfolyamában.
- Ha viszont a várakozásokat jelentősen meghaladná az infláció, akár két százalékos negatív korrekció és dollárerősödés is elképzelhető.
- A legvalószínűbb forgatókönyv valahol a kettő között van a JP Morgan szerint.
A vártnak megfelelő lett a magyar infláció?
Miután az éves infláció 24 százalékra mérséklődött az előző havi 25,2 százalékról, ez lényegében megfelelt az általunk vártnak – írta az Erste Bank makrogazdasági elemzője, Nagy János.
Az áprilisi adat összességében nem igényli a nagy kép átírását.
Kedvező a fő index további lassulása, a maginfláció azonban erőteljes másodkörös inflációs hatásokat sugall.
Kamatcsökkentést vár az Amundi
A megjelent inflációs adat nagyjából egybeesik az elemzők és az általunk várt adattal, így nem befolyásolja érdemben a kamatvárakozásunkat – írta Kiss Péter, az Amundi befektetési igazgatója. Ennek alapján
az egynapos kamat szintjének 75-100 bázispontos csökkenését várjuk a Monetáris Tanács májusi kamatdöntő ülésén.
Az első csökkentés mértéke a piaci árazásokon túl attól is függhet, hogy a továbbra is magas inflációs szint mellett a jegybank döntéshozói mennyire hajlanak az óvatosságra. Az így megkezdődő “kamatnormalizációs ciklus” hasonló ütemben folytatódhat, ha nem lesz nagy meglepetés az inflációs adatokban, és a befektetői hangulat sem romlik érdemben. Az év végére az elemző 11,5 százalékos alapkamatot és tíz százalék alatti inflációt, tehát pozitív reálkamatot vár.
Többet kéne tenni az infláció ellen
Isabel Schnabel, az Európai Központi Bank igazgatóság tagja szerint többet kellene tennie a szervezetnek annak érdekében, hogy az infláció visszatérjen a két százalékos célértékhez. A tavaly nyár óta végrehajtott, összességében 375 bázispontos emeléseket követően kisebb kamatemelésekre van szükség. A negyedszázalékpontos lépések még mindig lehetővé teszik, hogy a hitelfelvételi költségek elérjék a kellően korlátozó szintet – írta a Bloomberg.
Az infláció, különösen a maginfláció továbbra is túl magas… teljes határozottsággal emelni fogjuk a kamatlábakat, amíg nem lesznek jelei annak, hogy a maginfláció is tartósan csökken.
Újabb kriptovaluta-tőzsde ment csődbe
A Bittrex benyújtotta csődeljárási kérelmét az Egyesült Államokban, Delaware-ban, mindössze hetekkel az után, hogy az amerikai tőzsdefelügyelet, az SEC megvádolta. A cég saját becslése szerint több mint százezer hitelezője van, valamint 500 millió és egymilliárd dollár közötti eszközállománya és szintén 500 millió és egymilliárd közötti kötelezettségállománya.
A csődeljárás a seattle-i székhelyű Bittrex, Inc. vállalatra, a két máltai leányvállalatára és egy kapcsolt vállalkozásra, a Desolation Holdings LLC-re terjed ki. A liechtensteini székhelyű, globális Bittrex Global GmbH-ra viszont nem.
Egyes ügyfelek pénzeszközei továbbra is biztonságban vannak, a bíróság lesz felelős azért, hogy visszaadja azokat az ügyfeleknek – idézik a cég vezetőjét.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.