6p

Marad a szigor, örül a forint – a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatdöntő ülése után határozott erősödésbe kezdett fizetőeszközünk, az euró tíz, a dollár húsz százalékkal van lejjebb a történelmi csúcsoknál. A részvénypiacok viszont egyre pirosabbak, Budapest még felülteljesítőnek számít.

Egész délelőtt lefelé csorognak az európai tőzsdeindexek, jelenleg a német mutató 0,7, a francia 0,6 százalékkal van az előző napi értéke alatt. Varsóban még nagyobb, 1,7 százalékos zuhanás van, így a budapesti BUX 0,3 százalékos lemorzsolódása felülteljesítésnek számít a kontinensen.

Bár az Egyesült Államokban tegnap csak minimális mínuszban zártak a tőzsdék, valamikor zárás után elromlott a hangulat, talán a gyorsjelentések következtében. Most a határidős amerikai indexek is elég csúnyán néznek ki, 0,6-1,2 százalékos mínuszban állnak.

Tartja magát a Mol

A New York-i tőzsde tegnap műszaki hibával indított, ami miatt számos értékpapír árfolyama téves volt. Vegyes képet mutattak a tegnap közzétett német és francia menedzserindexek (PMI), de inkább javulást jeleztek az előző hónapokhoz képest.

Itthon az OTP 0,4, a Richter 0,7, a Telekom 0,3 százalékkal esik, a Mol viszont 0,2 százalékkal emelkedni tud. A nap nyertese a Duna House 1,9 százalékos drágulással. A vesztesek listáján az Opus és az AutoWallis állnak előkelő helyen, 1,2-1,2 százalékos mínusszal.

Árfolyam

390 forint alá esett az euró

Az euró ma 389 forint környékén mozog, napi – és egyben több havi – minimuma pedig 388,20 volt. Ez már tíz százalék körüli esés a történelmi csúcshoz képest (434,30). A dollár pedig mintegy húsz százalékkal van lejjebb a mindenkori rekordjától (ma 356-358, a rekord 450,20 volt). A fő ok, hogy határozott forinterősödés indult az MNB tegnapi kamatdöntő ülése után, de ezen kívül a gázár ma is esik pár százalékkal, a dollár és az olaj jegyzése pedig alig változik.

Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Mit jelent az MNB-kamatdöntés a forintnak?

A Magyar Nemzeti Bank a várakozásoknak megfelelően 13 százalékon tartotta kedden az alapkamatot (és 18 százalék maradt az irányadó egynapos kamat is), valamint a kommentárjában sem utalt arra, hogy változtatásra készülne a közeljövőben. Így eltökéltnek látszik a szigorúság, az infláció visszaszorítása (és talán a forint stabilitása) mellett.

A “kockázatok fokozódása esetén” pedig kész megtenni a “megfelelő lépéseket”.

A bankok számára előírt kötelező tartalékrátát április 1-től öt százalékról tíz százalékra emelik.

Mikor jöhet végre kamatcsökkentés?

Az Equilor Befektetési Zrt. emlékeztet arra, hogy korábban hat fontos feltételt szabott az MNB a monetáris kondíciók óvatos lazításához. A jegybank most az orosz-ukrán háborút, illetve a nagyobb jegybankok szigorítását jelölte meg bizonytalannak, illetve negatívnak, a többi kérdésben pozitív folyamatok indultak meg.

Hogyan állnak a kamatcsökkentés feltételei? (MNB, Equilor)
Hogyan állnak a kamatcsökkentés feltételei? (MNB, Equilor)

Marad a szigor, örül a forint – foglalta össze Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője. Azaz a “várakozásoknak megfelelő jegybanki döntést követően a nagy kép nem változik”, maradt az összességében szigorú hangvétel.

Hogyan hat ez az OTP-re?

Tegnap meglepte az MNB a piacokat azzal, hogy a kötelező tartalékrátát ötről tíz százalékra emeli áprilistól. A forint elég erőteljesen reagált, valószínűleg az EURHUF vételi pozíciók zárása miatt láthattunk egy komolyabb forinterősödést – írta az Erste Befektetési Zrt.

Az intézkedés valószínűleg nem jelent nagyobb jövedelemkiesést a bankok számára, mint 18-19 milliárd forintot. Ez az OTP-re vetítve mintegy 3,5-4 milliárd, részvényenként 15 forint körüli érték.

Ez nem számottevő mérték, de nyilván egy újabb pici negatív hír teszik hozzá.

Csalódást okozott a Microsoft

Nagyjából a várakozásoknak megfelelő eredményeket tudott felmutatni a Microsoft, a következő negyedéves előrejelzésükben pedig a vártnál kicsit gyengébb bevételnövekedést várnak – írta a KBC Equitas. A cég felhőszegmense sem tud a korábbi időben megszokott ütemmel bővülni. A cég ügyfelei is inkább a meglévő munkaállomások optimalizálása felé hajlanak, mintsem hogy bővítsék az előfizetések számát, ezzel is költséghatékonyabbá téve a működésüket.

Ez a Microsoft számára nem túl pozitív hír, a zárást követően egy százalékos mínuszba került a részvény árfolyama tették hozzá.

Egy nappal korábban hivatalossá vált a korábban megszellőztetett hír, hogy a Microsoft tízmilliárd dollárt fektet a ChatGPT mesterségesintelligencia-rendszer kifejlesztőjébe, az OpenAI-be.

Kilencéves lett az Ethereum

A kriptodevizák tegnap este elgyengültek, ami a részvénypiachoz hasonló időpontban kezdődött, de jóval nagyobb mértékű volt. A bitcoin mára 1,7 százalékkal, 22 700 dollárra, az ether 5,1 százalékkal, 1550 dollárra esett. Megkezdődött a “bitcoin-kincsvadászat”, amely során egy 12 angol szóval titkosított bitcoin-számlát kell feltörni a 12 cég által fokozatosan csepegtetett információk alapján.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Kilenc évvel ezelőtt publikálta az orosz-kanadai Vitalik Buterin még tinédzserként az Ethereum “fehér könyvét” (white paper), a blokklánc azóta káprázatos pályát futott be.

Bonyolódik a bankok és a kriptodevizák kapcsolata

A héten két érdekes hír is érkezett a kriptodevizák és a bankok viszonyáról. A hét elején az Európai Unió egyik bizottsága szavazott a bankokra vonatkozó szigorúbb kriptodeviza- és ESG-szabályokról. A bankoknak külön “büntető tőkét” kell félretenniük a kriptoeszköz-állományuk fedezésére – írta a Reuters és a Coindesk. Annyit, ami bőven elegendő ahhoz, hogy fedezzen egy esetleges teljes értékvesztést is.

A másik hír szerint az USA-ban két, a kriptoedviza-piacra specializálódott bank pénzt vesz fel (a kormány által korábban megtámogatott) szövetségi hitelbankoktól (Federal Home Loan Banks, FHLB). A Silvergate és a Signature a két hagyományos bank, amelyek “felugrottak a kriptoszekérre”, de a piac tavalyi összeomlása után az ügyfelek gyorsan elvitték tőlük a pénzüket.

A Signature a Wall Street Journal szerint a negyedik negyedévben tízmilliárd dollárért eladta regionális lakáshitelbankját, a Silvergate pedig 3,6 milliárd dollár hitelt vett fel.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28690 28550 28690 +0,56% 0 0 10 619 202 170 HUF 2025-07-18 17:10:16
MOL 3050 3004 3050 +0,99% 0 0 2 297 071 352 HUF 2025-07-18 17:10:23
MTELEKOM 1772 1764 1786 -0,11% 0 0 381 103 036 HUF 2025-07-18 17:14:51
RICHTER 10200 10130 10210 +0,69% 0 0 1 662 365 660 HUF 2025-07-18 17:10:39
OPUS 592 585 596 -0,34% 0 0 83 614 478 HUF 2025-07-18 17:06:31
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Vészesen közel került a forint egy lélektani határhoz
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:46
Közel volt a 400.
Részvény / Deviza / Áru Megint durroghatnak a pezsgők a pesti tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 18:16
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 607,69 pontos, 0,6 százalékos emelkedéssel 101 262,87 pontos történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Emelkedéssel nyitottak az amerikai tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 16:31
A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 0,13 százalék, a részvények szélesebb körét érintő S&P 500 index 0,20 százalék pluszt, a technológiai részvények alakulását követő Nasdaq index 0,35 százalék erősödést jelzett.
Részvény / Deviza / Áru Egyelőre jó napja van a pesti tőzsdének
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 15:11
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe emelkedett pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Új megatrend lehet az európai részvények felülteljesítése?
Richter Péter | 2025. július 18. 14:16
Donald Trump tavaly novemberi újraválasztása óta a német részvények felülteljesítették amerikai társaikat és idén már hasonló trend figyelhető meg az egész európai részvénypiac szempontjából is. Ez azért is érdekes, mert a megelőző években éppen ellenkező trendet figyelhettünk meg. A cikk a VIG Alapkezelő blogján jelent meg.
Részvény / Deviza / Áru Nem mindennapi dolgok történnek a Budapesti Értéktőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 11:45
A BUX értékét csaknem teljes egészében meghatározó valamennyi blue chip árfolyama emelkedik.
Részvény / Deviza / Áru Főhet a feje, ha ilyen részvénye van (frissítve)
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 09:50
A Magyar Nemzeti Bank a mai naptól felfüggesztette a Pensum Group Nyrt. részvények tőzsdei kereskedését, mivel a kibocsátó volt könyvvizsgálója visszavonta a társaság 2022. évi éves beszámolójára vonatkozó auditori jelentését. A felfüggesztés a Pensum Group rendszeres és rendkívüli tájékoztatási kötelezettségeinek maradéktalan teljesítéséig marad érvényben.
Részvény / Deviza / Áru Most megláthatjuk, kik a parkett ördögei
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 09:27
Emelkedéssel nyitottak az európai tőzsdék, így a magyar is. Az olaj is drágult, az arany viszont olcsóbbodott.
Részvény / Deviza / Áru Tuti, hogy elrohan egy pénzváltóba, ha meglátja, mennyiért vehet eurót
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:37
Bár az éjjel egy picit gyengült a forint, így is 399-on cserél gazdát az uniós pénzzel szemben a bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Megadták péntekre az alaphangulatot New York-ban
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 06:07
A vezető részvényindexek kivétel nélkül erősödtek.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG