Ma is az orosz-ukrán konfliktus hírei mozgatják a tőzsdéket. A tegnapi gödörből délután az orosz külügyminiszter további tárgyalásokat sürgető nyilatkozata mozdította ki az indexeket, ami az emelkedéshez csak a Nasdaq-on volt elég, de a mínuszok mindenütt mérséklődtek. Ma délelőtt pedig az orosz csapatok egy részének hátrébb vonásáról szóló hír jelentett sokat.
Így a német, francia tőzsdeindex 1,5-1,6 százalékos, a brit 0,6 százalékos pluszban van. Még jobban néz ki az amerikai piac, az S&P 500 futures 1,2, a Nasdaq futures index értéke 1,8 százalékkal emelkedik.
Itthon a BUX index 0,3 százalékos emelkedésével kissé lemaradó, az OTP 0,1 százalékkal esik. Ebben benne lehet, hogy az MNB elkezdte a bankokat szapulni az alacsony betéti kamatok miatt. A Mol 0,3, a Richter 1,0, a Telekom 0,4 százalékkal emelkedik, néhány kisebb papír, mint a Duna House és a Waberer’s 2-4 százalékkal megy fel.
Az euró ma 355,20 forint, ami 1,8 forinttal alacsonyabb érték a tegnap estinél. A politikai enyhülés hatása lehet az is, hogy a Brent olaj 2,6 százalékkal csúszik vissza.
Ezért erősödött a forint
A nemzetközi helyzet javulása mellett több más hír is erősíthette a forintot.
- A magyar gazdaság tavaly 7,1 százalékkal bővült, amire a rendszerváltás óta nem volt példa.
- A Standard and Poor’s stabilnak sorolta be Magyarországot, a következő évekre mérséklődő államadóssággal és költségvetési hiánnyal számol.
- Az MNB alelnöke, Virág Barnabás az infláció növekedése miatt további kamatemeléseket helyezett kilátásba.
Visszavágták a Richter célárát
“Ma megjelent elemzésünkben 9930 forintról 9350 forintra csökkentettük a Richter célárát, s megtartottuk a felhalmozási ajánlást” – írja az Erste Befektetési Zrt. Ez alapvetően a megemelkedett kockázatmentes hozam miatt történt, az eredményvárakozásaikat ugyanis emelték.
Míg a 10 éves hozam 3 százalékról 4,5 százalékra emelkedett, addig profitvárakozásunk 5-10 százalék közötti mértékben nőtt a tavalyi és az idei évre. Továbbra is a Vraylar a húzóerő.
A brókercég úgy véli, hogy ha az orosz-ukrán konfliktus elmérgesedne, az elsősorban a rubel árfolyamán keresztül éreztetné hatását, mivel a szankciók a gyógyszerekre nem szoktak kiterjedni.
Felvásárol az Intel, a Cisco
Eközben folyik a gyorsjelentési szezon és felvásárlási hírek is érkeztek. Az Equilor Befektetési Zrt. szerint:
- Közel lehet az Intel a Tower Semiconductor felvásárlásához, az ötmilliárd dollárt is elérheti a tranzakció értéke. Az izraeli cég megszerzésével a chipgyártásban terjeszkedne az Intel.
- Több mint húszmilliárd dolláros akvizíció előtt állhat a Cisco a The Wall Street Journal szerint, ajánlatot tehet a Splunk vállalatra. Ez lehet a Cisco eddigi legnagyobb felvásárlása.
Felfelé indultak a kriptodevizák is
A részvénypiaccal párhuzamosan a kriptodevizáknál is emelkedés indult tegnap este, a bitcoin négy, az ether 7,5 százalékos pluszban van (43 900, illetve 3080 dolláron).
Már az adóhatóságnak is kell az NFT
Több rekord is keletkezett a kriptodeviza-világban az utóbbi egy-két napban:
- A BlockFi kiegyezett az amerikai tőzsdefelügyelettel (SEC), amely vizsgálatot folytatott vele szemben, és százmillió dolláros büntetést fizet. Ez a bírság a valaha volt legnagyobb összeg, amit kriptodeviza-vállalatra kiszabtak.
- A Bitcoin-rendszer hashrate-je – a bányászok összesített számítási teljesítménye – rekordot döntött a hétvégén másodpercenként 248,11 millió terahash-el.
- Az Egyesült Királyság adóhatósága először foglalt le NFT-ket (digitális javakat megtestesítő kriptoérméket) egy 1,9 millió dollár értékű adócsalási ügyben.
- Egyetlen ritka Alien CryptoPunk NFT eközben 23,7 millió dollárért kelt el.
Így néz ki a guru FANGAM-portfóliója
Aswath Damodaran, a vállalatértékelés híres tudósa a FANGAM részvényekről értekezett a SeekingAlpha portálon. (Ezek: Facebook, Amazon, Netflix, Google, Apple és Microsoft.) Ezek a papírok ugyanis az amerikai részvénypiac emelkedésének a nagy részét adták az előző évtizedben (2010-2019). Kapitalizációjuk 719 milliárd dollárról 5070 milliárd (5,07 billió) dollárra nőtt ez idő alatt.
A professzor frissítette korábbi számításait, elemzésének következtetései:
- Van Microsoft részvényem, és tartani is fogom, bár enyhén túlértékelt.
- Ha még lenne Apple a portfóliómban, akkor azt is tartanám, de mivel nincs, várok az ár esésére.
- Facebook-om a névváltoztatásakor eladtam, de az olcsósága miatt most visszaveszem a jelenlegi áron.
- Az elmúlt húsz év során négyszer vásároltam és adtam el Amazont, most örömmel veszem vissza.
- Ami a Google-t illeti, sajnálatomra soha nem tartottam, és nem is tervezem portfóliómhoz adni a jelenlegi árfolyamon.
- Egyszerűen nem szeretem a Netflixet, még nyomott árakon sem, mivel a tartalomgyártás költségeinek csökkentése a cég jövőbeli sikerének kulcsa. Ami sokkal nehezebbé vált, miután a Disney belépett a streaming-háborúba.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.