Ritkán látni olyat, mint szerdán, hogy órákkal nyitás előtt ennyire markáns, 1,3 százalékos mínuszban legyen az amerikai Nasdaq technológiai tőzsde határidős indexe. Az S&P 500 indexé 0,8, a Dow Jones ipari átlagé csak 0,2 százalékkal van lejjebb, az utóbbi kedden még új történelmi csúcsot állított be. Az európai tőzsdeindexek is nagyon eltérő mértékben esnek, van, amelyik csak 0,1-0,4 százalékkal, de ahol a félvezetők fontosak, mint Hollandiában, ott egy százalék feletti indexesés is előfordul.
A jelenségnek két oka van, egyrészt a holland ASML kiábrándító előrejelzései, másrészt a Tajvannal kapcsolatos aggodalmak. Donald Trump amerikai elnökjelölt ugyanis azt mondta, Tajvannak fizetnie kell az amerikai védelemért. Ráadásul a kamatcsökkentést is késleltetné az USA-ban (amire a tech-szektor különösen érzékeny). Az Amazonra figyelnek a befektetők, amely profitálhat a “Prime Day” nevű akciósorozatból a héten.
Halasztott a Telekom
A BUX index 0,2 százalékkal emelkedik, az OTP és a Mol egyaránt 0,4 százalékkal megy fel. A Richter 0,2 százalékkal olcsóbb lett, a Telekom 0,6 százalékkal javított, 1,9 százalékkal esett viszont a Masterplast. A Magyar Telekom bejelentette, hogy sajátrészvény-visszavásárlási programja – ősz helyett – csak 2025 tavaszán folytatódik. (A tervezett mennyiség több, mint 90 százalékát nemrég megvették.)
Az euró/forint 391,70, mintegy 30 fillérrel van a kedd esti alatt. Az olaj és a földgáz kissé olcsóbb lett.
Új történelmi csúcson az arany
Az arany határidős árfolyama 2487,25 dolláron soha nem látott magasságba érkezett (az azonnali vagy spot ár 2482,40-en tetőzött). Az árfolyamot főleg a kamatcsökkentési várakozások húzhatják, de a politikai bizonytalanság és az ázsiai kis– és nagybefektetők kereslete is fontos tényező lehet.
A kedden megjelent júniusi amerikai kiskereskedelmi adatok a vártnál erősebb lettek ugyan, de az árak növekedése nem követte a kereslet bővülését. Emellett a piac emészti a Donald Trump elleni hétvégi merényletkísérlet hatásait is, ez a politikai bizonytalanság szintén hozzájárult az arany új rekordjának kialakulásához – véli az Erste Befektetési Zrt.
Emelte a lécet az Adidas
Erős negyedéves számokat jelentett az Adidas, a bevételek 5,8 milliárd eurót tettek ki, ami kilenc százalékos emelkedés az előző év azonos időszakához képest. Még látványosabb volt a működési eredmény javulása, ahol a 346 milliós EBIT közel duplázódást jelent. Az erős kereslet a cég szerint az év további részében is meg fog maradni, így az egész éves EBIT várakozását egymilliárd euróra emelte a korábbi 700 millióról – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Trump újraválasztása keményen sújtaná az Eurózónát
Miután a hétvégi merénylet nyomán mintegy 70 százalékra nőtt a valószínűsége Donald Trump újbóli megválasztásának, a Goldman Sachs közgazdászai szerint ez az euróövezet GDP-jét egy százalékponttal, az USA GDP-jét pedig 0,5 százalékponttal csökkentheti. Európa számára az elsődleges aggodalom a vámokkal kapcsolatos. A korábbi elnök ígéretet tett arra, hogy tíz százalékos vámot vet ki minden importra.
A GDP minden egyes egy százalékpontos csökkenése mintegy tíz százalékkal csökkentheti az egy részvényre jutó nyereséget (EPS) Európában - tette hozzá a Goldman.
A globális vállalatok ellenállóbbak
Az európai vállalatok globális kitettsége azonban némileg enyhítheti a hatást (például a GRANOLAS részvényeknél). Emellett vannak más ellensúlyozó tényezők is, mint például az erősebb dollár és az esetleges amerikai adócsökkentés, dereguláció hatása – írták a közgazdászok. Így a bankház becslése szerint összességében az európai részvények EPS-ére gyakorolt hatás körülbelül 6-7 százalékpontos lenne.
A 2018-2019-es Trump-féle vámbevezetések során egyébként a feltörekvő piacok teljesítettek a legrosszabbul, különösen Kína. Európát viszont csak mérsékelten érintették, Németországot jobban, Franciaországot kevésbé.
A Wall Street óriása, a Goldman Sachs továbbra is alulsúlyozza kontinensünkön az autókat és a vegyipart, felülsúlyozza az egészségügyet, a távközlést és a médiakiadókat. Nemrégiben pedig az európai védelmi szektort is venni kezdte.
Trump orosz rulettje a világgazdasággal
Ennél azonban sokkal pesszimistább vélemények is olvashatók Donald Trump gazdaságpolitikájával kapcsolatban. A közgazdászok elsősorban a Trump által tervezett “adósságorgiától tartanak” – írja a német N-Tv.de. Egy amerikai agytröszt számításai szerint első hivatali ideje alatt 3,9 billió dollárnyi új adósságot halmozott fel, ami az USA jelenlegi, mintegy 35 billió dolláros teljes adósságának mintegy 11 százaléka.
Ennek nagy részét Trump a szupergazdagoknak és a vállalatoknak adott gigantikus adócsökkentésekre költötte. Az USA adósságválság felé sodródna egy esetleges új Trump-kormányzat alatt. Ráadásul az egész világot totális kereskedelmi háborúval fenyegeti.
Mint első hivatali idejében is, ez a terv is visszafelé sülhet el, és munkahelyek millióit semmisítheti meg nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte. Egy független amerikai agytröszt tanulmányai szerint pedig évente átlagosan 1700 dollárral növelné egy átlagos amerikai háztartás költségeit. (A közgazdasági tankönyvek tele vannak a vámok árszínvonal-növelő, a gazdasági növekedést romboló és munkahelyeket megszüntető hatásaival – a szerk.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.