Az európai tőzsdeindexek változatos mértékben esnek kedden, a német mutató 0,3, a francia 0,8, a brit például 1,1 százalékkal. Az amerikai határidős indexek viszont – a hétfői csúnya esés után – pár ezrelékes pluszban vannak. A vártnál jobban alakultak a német ipari termelési adatok. A szeptember végén kibontakozott hatalmas kínai tőzsdei rali kifújni látszik, a befektetőket elbizonytalanították a legutóbbi kormányzati nyilatkozatok.
Az “anyaország” indexei ugyan emelkednek, de csak az egy hetes ünnep előtti állapothoz képest. Hong Kongban, ahol nyitva volt a tőzsde, több mint kilenc százalékkal esnek az árak. Ismét óvatosabbak lettek a befektetők a Federal Reserve kamatcsökkentésének ütemével kapcsolatban. Szerda este a legutóbbi Fed-ülés jegyzőkönyvét teszik közzé az USA-ban, csütörtökön pedig a fogyasztói árak változását (CPI, a becslés 2,3 százalék). További Fed-vezetők is beszélnek.
A BUX index 0,3 százalékkal süllyed, a Richter 0,6, a Mol 0,5 és az OTP 0,1 százalékkal lett olcsóbb. A Telekom is fél százalék körül esik, az Opus 0,8 százalékkal javít. Az olaj ára is két százalékot veszít a változatlanul erős közel-keleti feszültségek ellenére, az európai földgáz csak fél százalék körüli süllyedést él át.
Az euró/forint 400,7, ami 1,2 forinttal alacsonyabb a hétfő estinél. Az arany pár ezrelékkel korrigál lefelé, de az ezüst 1,6 százalékkal zuhan.
Véget ért a kínai csoda?
Véget ért az “aranyhét” Kínában, a sanghaji index még megpróbálkozott egy emelkedéssel, de a kezdeti plusz 11 százalékból végül csak 5,9 százalék lett – írja az Erste Befektetési Zrt. A forgalom nagy volt Sanghajban, így erős lehet a fordulat.
A befektetők egyöntetűen valós gazdasági élénkítésre várnak.
Hiszen a korábbi intézkedéseknek csak a kisebb része érintette a reálgazdaságot. Mindez azt sugallja, hogy egyelőre elértük a lokális csúcsot. További komolyabb emelkedésre akkor számíthatunk, ha komolyabb, valós élénkítések jönnek. A százmilliárd jüanos, csak 2025-ről előrehozott beruházási csomag nem számít annak a brókercég szerint.
Disszidálási adó a gazdagoknak?
Vezető közgazdászok és agytrösztök sürgetik Rachel Reeves brit pénzügyminisztert, hogy vezessen be egy „kilépési adót” a gazdagokra. Ezzel évente akár 500 millió fontot (650 millió dollárt) is beszedhetne, és visszaszorítaná a távozási kedvet – írta a Bloomberg.
Reeves úgy próbálja megszüntetni az év közben 22 milliárd fontra rúgó hiányt, hogy közben ne riassza el a brit vagyonosokat. Az adóemelések kilátásba helyezése miatt többen is azzal fenyegetőztek, hogy elhagyják az országot. Reeves nem zárta ki a tőkenyereség-adó esetleges emelését sem. Első költségvetési tervét október 30-án készül benyújtani.
Jelentett a Duna House
A harmadik negyedévben is javuló teljesítmény látszik az ingatlanos cégnél, ráadásul az olasz és a magyar kamatcsökkentés hosszabb távon is támogatást nyújthat az ingatlanpiac számára – írja a K&H Értékpapír. A közvetített hitelállomány éves szinten közel 42 százalékkal nőtt, ezzel együtt a hálózati jutalékbevétel mértéke is 17,4 százalékos bővülést jelez.
Látható tehát a javuló trend a csoportnál.
Míg a magyar és az olasz szegmensben már látható a pozitív fordulat, Lengyelországban egyelőre nem tud érdemi javulást elérni a társaság – tették hozzá.
Felturbózzák az Ethereum láncot?
Az Ethereum blokklánc nagy problémája változatlanul, hogy kapacitása korlátos, ami gyakran a magasba repíti a tranzakciós költségeket. Most megjelent egy reformjavaslat (EIP-7781), amely 50 százalékkal növelné a hálózat kapacitását azzal, hogy a blokkok közötti követési időt 12 másodpercről nyolcra csökkentené – írja a The Block.
A javaslat elfogadása esetén hatékonyabbá tenné a decentralizált tőzsdéket (DEX-eket) is, ami szakértők szerint évente százmillió dollár megtakarítást jelenthetne az arbitrázsköltségek terén. Ugyanakkor aggályokat is ébreszt, hogy az Ethereum-rendszert működtető, szerverüzemeltető személyeknek fejlettebb hardverre lesz szükségük a gyorsabb feldolgozáshoz. Ez ugyanis a centralizáció veszélyét rejti magában. (Várhatóan kevesebb kézben összpontosulnak majd ezek a szerverek.)
Előrelépés FTX-ügyben
Az amerikai csődbíróság jóváhagyta az FTX kriptotőzsde reorganizációs tervét, közel két évvel a tőzsde összeomlása után. Akik az arra jogosult hitelezők közül visszaküldték szavazólapjaikat, mintegy 94 százalékban a reorganizációs terv mellett szavaztak (ők mintegy 6,83 milliárd dollárnyi követelést képviselnek).
Korábbi hírek szerint a bírósági jóváhagyás segítségével az 50 ezer dollár alatti követelésekkel rendelkező hitelezők még az év vége előtt megkaphatják a nekik járó kártérítést (dollárban). Piaci szereplők abban reménykednek, hogy az így kifizetett pénzek egy része ismét kriptóba áramlik majd, és így pozitív árfolyamreakciót okoz.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.