A nyugat-európai tőzsdéken az indexek többnyire 0,3-0,5 százalékkal esnek, az USA határidős indexei viszont hasonló, mérsékelt pluszban vannak ma. Alulteljesítő a brit mutató, aminek oka az új kormányfő válságkezelési terve lehet. A program ugyanis költséges, és főleg adósságnövelésből finanszíroznák.
A német ipari termelés júliusban 0,3 százalékkal esett, a piac kicsivel rosszabbat, 0,5 százalékos csökkenést várt. Kissé furcsának tűnő módon az utóbbi időben érkezett, viszonylag jó amerikai makrogazdasági adatokat hibáztatják most a részvénypiac eséséért. Ezek fényében ugyanis a Fed bátrabban, kisebb recessziós veszély mellett emelhet kamatot. A jó hír tehát rossz hír.
A BUX index háromnegyed százalékkal emelkedik, az OTP 1,0, a Richter 1,4 és a Telekom 1,7 százalékos javulása miatt. A Mol 0,2, a Waberer’s 1,4, az Opus 2,5 százalékkal esik.
Erősödő forint, rekordgyenge jen
Kora reggel még 404,70 volt az euró ára, de ezután esett, jelenleg 401,90. Fizetőeszközünk tehát enyhén emelkedik.
A japán jen 24 éves mélypontra esett az amerikai dollárral szemben. Nem csoda, hiszen az ázsiai országban alacsonyak a kamatok, míg a magasabb amerikai irányadó kamat vonzóbbá teszi a dollárt. Az amerikai valuta 144,38 jent ért, ami 1998 augusztusa óta a legmagasabb szint.
Háború előtti szinten az olaj
A hollandiai földgáz ára ma három százalékos mínuszban van, 233 euró alatt egységenként. A gáztárolók magas töltöttségi szintje sokakat megnyugtatott az utóbbi napokban. A Brent olaj kezdetben esett, a 91 dollárt is megközelítette, ami utoljára augusztus közepe, azelőtt pedig február közepe, az orosz támadás előtt látott szint. Innét azonban felfelé indult el, jelenleg 93 dollár körül jár, egy százalékos pluszban.
Hétfőn az OPEC+ csekély, csak jelképes kitermelés-csökkentést határozott el. Sokan attól tartanak, az olajkeresletben jelentős visszaesés következik a kínai gazdaság lassulása, a vírushelyzet miatt.
Érdekes, hogy az arany alig tud emelkedni, épphogy 1700 dollár felett van, az inkább ipari fémnek számító ezüst, palládium és platina viszont egy százalék körüli mértékben drágul.
Mennyire lassul a magyar gazdaság?
“Kicsit ellentmondásos” magyar adat jelent meg ma az Erste Befektetési Zrt. szerint. Az ipari termelés meglepetésre 6,6 százalékkal emelkedett év/év alapon, miközben a várakozás 2,8 százalék volt. A most megjelent adat azt sugallja, hogy “talán mégsem állt annyira földbe” a magyar gazdaság, mint eddig tűnt. Ugyanakkor a környező feltételek azóta még szigorúbbak lettek, a gázár mostanában kezd egyre fájóbbá válni.
Mindent összevetve továbbra is aggódunk – teszik hozzá.
A legfontosabb események lesznek
Pénteken az EU miniszterei az energiaválságról tanácskoznak, valószínűleg közös energiapolitikát dolgoznak ki. Még ma este a Fed Bézs Könyvét publikálják, amely érdekes gazdasági mutatókat tartalmazhat.
Holnap az EKB kamatdöntése esedékes, a legvalószínűbb egy 75 bázispontos emelés. Jövő héten kedden fontos amerikai inflációs adat érkezik, még később pedig a Fed kamatdöntését várják visszafojtott lélegzettel a tőkepiacok.
Esnek a mém-részvények, potyognak a menedzserek
Vállalati fronton ma a Nio elektromosautó-gyártó és a GameStop “mém-részvény”, a kisbefektetők egyik kedvence gyorsjelentése érkezik. A GameStop tegnap a jelentés előtt nyolc százalékkal zuhant, de talán inkább a Bed Bath & Beyond (BBBY) 18 százalékos zuhanásának hatására.
A háztartási cikkeket forgalmazó BBBY körül számos probléma volt az utóbbi időben. Eladásai nem voltak valami fényesek, a vezérigazgatói szék csak ideiglenesen van betöltve, peres üggyel néz szembe. Most pedig a pénzügyi vezető, aki a per vádlottja, váratlanul elhunyt, mégpedig kiugrott egy felhőkarcolóból.
Orosz gáz nélkül is kibírható a tél?
Megvolt-e a teteje a gázáraknak Európában? – teszi fel a kérdést Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő menedzsere blogján. A nyáron az országok “egymás elől elhappolva” hajtották a gáz árát egyre magasabbra. Most azonban a tárolók jól állnak, így kevésbé sürgető a vevőknek, hogy bármi áron vegyenek. A tervezett árkorlátozások hírére az eladók is előkerültek, így jött a hatalmas áresés.
Mind az áram- , mind a gázpiacon valamiféle korlátozás látszik körvonalazódni… a jelenlegi helyzet alapján még nulla orosz gázszállítással is kibírható a tél a kontinensen.
Következtetése szerint a vevői pánik a gázpiacon talán véget ért, de ahhoz, hogy tartós megnyugvás legyen, az Uniónak nagyon komoly összefogást és koordinációt kellene mutatnia.
Nagy lélegzetvételek a Merge előtt
A kriptovaluták tegnap a rézvénypiachoz hasonlóan mínuszba mentek át, a bitcoin öt, az ether kilenc százalékkal esik.
Az Ethereum-rendszer nagy reformja, a Merge már csak körülbelül egy hétre van. Az egyik utolsó előkészítő művelet, egy Bellatrix nevű frissítés (hard fork) is rendben zajlott. A szeptember 13-15 között várható nagy eseményre készülve azonban számos kriptovaluta-alkalmazás és tőzsde leállított bizonyos műveleteket, hogy az átállás során ne adódhassanak komplikációk. (Például a Binance felfüggesztette az Arbitrum és az Optimism blokklánc tranzakcióit. Az Aave hitelezési platform pedig jelenleg nem ad Ethereumban kölcsönt.)
Nem megy tőzsdére Trump “Igazsága”?
A Digital World nevű céget a megszűnés fenyegeti, mivel 65 százalékos szavazati arányra lenne szükség a vállalat felszámolásának megakadályozására. De nehéz rávenni a részvényeseket a szavazásra, a legtöbbjük magánbefektető, akiket nehéz elérni – írja a német N-Tv.de.
Az amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) ugyanis blokkolja a TMTG tervezett felvásárlását. Ez utóbbi nem más, Donald Trump volt elnök cége, a Truth Social közösségimédia-platform működtetője. (Truth=igazság.) A Digital World a már tőzsdén levő speciális társaság (SPAC), amelyen keresztül a TMTG tőzsdére próbál menni.
A Digital World kiválasztásának körülményei azonban “polgári és büntetőjogi vizsgálatok tárgyát képezik”. Trump egyébként április óta használja a “Truth Social” szolgáltatást. Négymillió követője van ott, de ez jóval kevesebb, mint a 89 millió, akik feliratkoztak a Twitteren közzétett bejegyzéseire.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.