7p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tőzsdék óvatos optimizmussal tekintenek a heti makroadatokra, a forint is tovább erősödik, de az energiahordozóknak nem tesz jót a sok világpolitikai feszültség. A végéhez közeledik a gyorsjelentési szezon, de még érkeznek meglepetések Amerikából. Trump megzabolázná a Fed-et, extrém félelem a kriptópiacon, megint esett egy nagyot a bitcoin.

Európában és Ázsiában is enyhe emelkedést vagy stagnálásszerű állapotot mutatnak a tőzsdeindexek, jelentősebb mértékben Londonban és Tokióban erősödött a mutató. A piacok megnyugodni látszanak a viharos múlt hét után, a kivárásos hangulat pedig a heti makroadatok fényében érthető. A hét fő eseménye az amerikai inflációs adatok szerdai közzététele lehet.

A prognózisok szerint az infláció júliusban valószínűleg szerényen emelkedett (júniusban 3 százalék volt), de nem eléggé ahhoz, hogy a Fed-et eltérítse a széles körben várt szeptemberi kamatcsökkentéstől. A gyorsjelentési szezon is tart, de lassan véget ér. Európában a héten az Egyesült Királyság lesz a középpontban, ahol egy sor fontos makroadat érkezik.

A BUX index az idén. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A BUX index az idén. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Tovább drágul a földgáz

A BUX index 0,4 százalékkal süllyed, az OTP Bank 1,1 százalékos esése húzza le, a Richter is gyengül pár ezrelékkel. A Mol 0,1, a Telekom 1,0 százalékkal emelkedett eddig, kitűnik még a Nyomda 3,5 százalékos árugrással. (Az OTP és a Mol péntek reggel tette közzé gyorsjelentését.)

Az euró már csak 393,40, 1,4 forinttal áll alacsonyabban a péntek estinél. Az európai földgáz az ukrán ellentámadás és a közel-keleti feszültségek közepette újabb 2,5 százalékkal drágább lett, 41 euró fölé ment. Az olaj is egy százalék körüli pluszban van, a Brent átlépte a 80 dolláros szintet. Az arany és az ezüst szerény pluszban mozog.

Árfolyamok és grafikonok

Mitől erősödik a forint?

A nemzetközi hangulat javulásával a forint ereje is visszatért a múlt hét végére, a hétfő reggeli 394 körüli EURHUF árfolyam pedig azt jelenti, hogy az 50 napos mozgóátlagig korrigált vissza – írta a K&H Értékpapír.

Ennek letörése hozhatna akár további erősödést a magyar deviza számára.

Az “augusztusi MNB-kamatvágás kiárazódása, valamint a külső piaci hangulat javulása” segítette a hazai devizát a múlt hét végén az Erste Befektetési Zrt. szerint. Csendes kereskedés várható a piacon hétfőn, mivel fontos adat sem itthonról, sem külföldről nem érkezik. A hét hátralévő részében az USA inflációs számaira fókuszálhat leginkább a hazai piac is, ezek ugyanis az EURUSD mozgásain keresztül a forintra is hathatnak.

Végéhez közeledik a gyorsjelentési szezon

A második negyedéves gyorsjelentési szezon a végéhez közeledik, a nagyobb nevek közül már egyre kevesebb érkezik – írta a K&H Értékpapír.

  • Amerikában a kiskereskedelmi cégek kerülhetnek fókuszba ezen a héten, így a Walmart mellett a Home Depot számait is figyelhetjük. Emellett még a Cisco is a héten jelent.
  • Európában többek közt a UBS, az E.ON, a TUI és a Thyssenkrupp is jelent.
  • A hazai piacon a blue chipek múlt heti jelentéseit követően a kisebb szereplők számaira figyelhetünk, így a Waberer’s, a Graphisoft Park és a Nyomda mellett az AutoWallis is közzéteszi a második negyedéves eredményeit.

Meglepetések érkeztek Amerikából

Részesedést szerzett a Starbucksban az aktivista befektető Starboard Value – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.

  • Meglepte a befektetőket a Paramount, a profit részvényenként 54 centre ugrott a várt 12 cent helyett, mivel streaming-részlege váratlanul nyereséges lett.
  • A TSMC chipgyártó bevétele júliusban 45 százalékkal, 256,95 milliárd tajvani dollárra nőtt. A harmadik negyedévre az elemzők 37 százalékos növekedést várnak, a júliusi eredmény azt sugallja, hogy a cég felülmúlhatja ezeket a várakozásokat.
  • Kedvező negyedéves gyorsjelentést tett közzé a Dropbox, a 634,5 millió dolláros árbevétel és a 60 centes tisztított EPS is verte az elemzői várakozásokat.
  • Az amerikai Cisco hálózatiberendezés-gyártó több ezer munkahelyet szüntet meg az elbocsátások idei második körében, mivel a nagyobb növekedést ígérő területekre, köztük a kiberbiztonságra és az AI-ra (mesterséges intelligenciára) helyezi át a hangsúlyt.
  • A vártnál magasabb eredményt és konszenzus feletti előrejelzést tett közzé a Trade Desk.

Trump megzabolázná a Fed-et

Donald Trump szerint beleszólást kellene kapnia az amerikai jegybank kamatdöntéseibe – idézi az Equilor Befektetési Zrt.

Úgy gondolom, hogy az én esetemben sok pénzt kerestem, nagyon sikeres voltam, és úgy gondolom, hogy jobb megérzéseim vannak mondta az elnökjelölt.

A The Wall Street Journal és más lapok szerint a volt elnökhöz közel álló tanácsadók számos változtatást terveznek a központi bankban, amennyiben Trumpot novemberben megválasztják. A felmerült ötletek között szerepel, hogy a Fed-et arra kényszerítenék, a kamatdöntések meghozatalakor konzultáljon az elnökkel. A szabályozási változtatásokat a Fehér Házon keresztül kellene végrehajtania, és a pénzügyminisztériumot kellene a Fed intézkedései felügyelőjeként alkalmazni.

Megint esett egy nagyot a bitcoin

A hétvégén megint lefelé indultak a főbb kriptovaluták, a bitcoin és az ether 24 óra alatt majdnem öt százalékkal esett, 58 300, illetve 2560 dollár környékére. A fő magyarázat az intézményi befektetők távolmaradása a piacról.

Az Ethereum-rendszer tranzakciós díjait szabályozó, a kereslet-kínálat függvényében változó “gázdíjak” (gas fees) 1-2 gwei-re estek hétfő reggelre. Ami nagyon ritkán fordul elő, és alacsony tranzakciószámra, csekély érdeklődésre utal – vagy legalábbis arra, hogy a befektetők nyaralnak.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Extrém félelem a kriptópiacon

A kriptovaluták “félelem és mohóság indexe” 25-ön áll, ami már az extrém félelem tartománya, de múlt héten volt 17 is. Ezen a szinten 2022 szeptemberében, közel két éve járt utoljára. A hasonlóan extrém pesszimista piaci környezet a múltban többnyire jó vételi lehetőségnek bizonyult – így 2022-ben is –, de ettől még lehet, hogy még messze van a fordulat.

A kriptovaluták “félelem és mohóság indexe”.
A kriptovaluták “félelem és mohóság indexe”.

Megállt az ingatlanárak csökkenése Németországban?

Egy iparági barométer szerint Németországban az ingatlanárak csaknem két éve tartó csökkenése egyelőre megállt. A Német Jelzáloglevél-bankok Szövetségének (VDP) ingatlanárindexe a második negyedévben 175,5 pontot ért el, ami 0,5 százalékponttal magasabb, mint az év első három hónapjának értéke.

Úgy tűnik, hogy az árak mostanra olyan mértékben alkalmazkodtak, hogy az elérhető hozamok megfelelnek a befektetők elvárásainak az új környezetben - hangsúlyozza Jens Tolckmitt, a VDP ügyvezető igazgatója. Ennek ellenére a kialakult oldalazó mozgás még néhány negyedéven keresztül folytatódhat.

A Vonovia német ingatlankonszern részvénye ma 1,3 százalékkal esik, de az utóbbi egy évben már 41 százalékkal felment. (Jelentős részben valószínűleg a kamatszint csökkenésének hatására.)

Mi okozta a múlt heti zuhanást?

A múlt hét eleji tőkepiaci minipánik, majd volatilis kereskedés fő oka a szaksajtó szerint a “jen carry trade” volt. Ami sokáig biztos receptnek tűnt a könnyű pénzkeresethez – írta a Bloomberg hírlevele.

Csak vegyen fel kölcsönt Japánban, a világ utolsó olyan országában, ahol a kamatlábak még a mélyponton vannak, majd fektesse a pénzt tíz százalék feletti hozamú mexikói kötvényekbe, az Nvidia szárnyaló részvényeibe vagy akár bitcoinba.

Amikor a jen folyamatosan esett, a hitelek visszafizetése még olcsóbbá vált, és a nyereség csak nőtt. (Hasonlóan a magyarországi svájcifrank-hitelezés korai szakaszaihoz.) Múlt hét hétfőn azonban a befektetők – jenerősödéstől, így a hitelek drágulásától tartva – hirtelen egyszerre akartak kiszállni ezekből a pozíciókból, eladva a megvásárolt kockázatos eszközöket, és ezzel globális összeomlást idéztek elő.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
Részvény / Deviza / Áru Az ukrán rakéták lőtték le a BUX-ot
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1287,23 pontos, 1,62 százalékos csökkenéssel, 77 965,78 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Duplázott a BUX index, ezért megy a Tesla
Eidenpenz József | 2024. november 19. 12:29
Elromlott a hangulat a részvénypiacokon, a BUX is szakad, az eddig száguldó OTP húzza le. Fontos gyorsjelentésekre vár a piac, ma a Walmart, holnap az Nvidia következik. Két nagy bankház is szép emelkedést vár 2025-re a részvénypiacon. Egy hír nyomán nagyot ugrott a Tesla.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG