Az európai tőzsdeindexek vegyesen teljesítenek kedden, a német mutató emelkedik, a francia esik, a brit és a holland pedig stagnál. Az amerikai részvények határidős indexei azonban biztató képet festenek, 0,2-0,6 százalékkal mennek fel. A Wall Street főbb indexei hétfőn hullámzó mozgást írtak le, a befektetők valószínűleg nem szívesen vállaltak pozíciókat az oly fontos két inflációs adat közzététele előtt.
Az amerikai termelőiár-index kedden érkezik, és várhatóan kis havi növekedést mutat júliusra. De inkább csak előétel lesz a szerdai fogyasztóiár-index előtt. A vállalatieredmény-szezon is folytatódik, kedden a Home Depot, később a Walmart kiskereskedelmi óriáscégek számai érkeznek. Majd csütörtökön jelenik meg a júliusi amerikai kiskereskedelmi forgalom adata.
A BUX index 0,6 százalékkal esik, főleg az OTP 0,7 százalékos visszakozása húzza le. A Mol és a Richter 0,4 százalékkal olcsóbb lett, a Telekom stagnál. A Nyomda 3,3 százalékot veszített az értékéből. Az euró 393,60 forint, keveset változott, mintegy 40 fillérrel van a tegnap esti szintje alatt.
Nem sikerült az áttörés a forintnak
Jól szerepelt tegnap a forint, ennek köszönhetően 393 alatt is járt az EURHUF árfolyama, ami augusztusi mélypontot jelent – írta a K&H Értékpapír. A piaci hangulat sem kedvezőtlen, és látható, hogy 398 körül erős ellenállás mutatkozik, így “tartósabb gyengülést nem láthatunk a forintnál”. Kedd reggel azonban már újból 394 felett tartózkodott a devizapár, tehát az 50 napos mozgóátlagot nem sikerült tartósan letörni.
Gyengélkedik az ezüst
Megindult az utóbbi napokban az arany árfolyama, ezzel már a 2480 dolláros szintet közelíti, amit egyelőre nem sikerült áttörnie idén. (Csak a határidős piacon.) Láthatóan jól tartotta magát a magasabb piaci volatilitás idején is, és csúcsközelben tudott maradni – írta a K&H Értékpapír. Az ezüst ezzel szemben gyengébben szerepelt az elmúlt hetekben. A május végi lokális csúcsokhoz képest már több mint 13 százalékot gyengült az árfolyam, ezzel a 200 napos mozgóátlag közelébe süllyedt vissza.
A vártnál erősebb eredményeket közölt tegnapi gyorsjelentésében a Barrick Gold bányavállalat, így a részvény végül kilenc százalékos pluszban zárta a kereskedést. Segítette a társaság eredményességét, hogy az arany és a réz árfolyama is emelkedett.
Háborús veszély miatt drágul az olaj
A kőolaj ára emelkedett a világpiacon, főleg a geopolitikai feszültségek miatt, Irán ugyanis bármelyik pillanatban megtámadhatja Izraelt – írta az Erste Befektetési Zrt. A perzsa állam egyelőre kivár, de amerikai értesülések szerint a héten több oldalról is indíthat rakétatámadást Izrael ellen.
Az OPEC jelentése szerint a gyenge kínai adatok miatt idén mérséklődhet a nyersolaj iránti kereslet növekedése. Így napi 2,11 millió hordós keresletemelkedéssel számol a korábbi 2,25 millióval szemben, ami így is jóval magasabb az IEA (Nemzetközi Energiaügynökség) által becsült egymillió hordós fogyasztás-emelkedésnél. Az utóbbi ma teszi közzé legfrissebb havi elemzését.
Aggasztó jelek az USA-ban
Újabb aggasztó jelek érkeztek az amerikai gazdaságból. A Fed hétfő este megjelent elemzése szerint folyamatosan csökkennek a háztartások likvid pénzeszközei. A folyamat gátolhatja a fogyasztást, így a gazdasági növekedést is – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Különösen az alsó jövedelmi sávokban látható a probléma, amelyet mindenképpen fokoznak a szigorú kamatfeltételek is. A következő kamatdöntő ülést szeptember 18-án tartja az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény, a piaci szereplők biztosra veszik a kamatvágást, sőt 79 százalékra teszik az 50 bázispontos csökkentés esélyét.
Minden zuhan, csak a két nagy nem?
A bitcoin az idén az utóbbi hetek esései ellenére is 33, az ether 12 százalékos pluszban van. Egy gyűjtés szerint azonban az idén a Binance kriptotőzsdére bevezetett 30 érme túlnyomó többsége hatalmas zuhanást élt át.
Elemzők szerint az “altcoin-szektorban” (a bitcoinon és az etheren túli kriptovaluták világában) alapos szemléletváltásra, stratégiamódosításra lenne szükség. Túl sok az olyan érme, amelyet kezdetben kis mennyiségben dobnak piacra, majd újabb és újabb mennyiségeket szabadítanak fel belőle. Ráadásul – részben jogszabályi, részben marketingokokból – az érmék jelentős hányadát ingyen osztják szét a felhasználók között (“airdrop”), akik többsége azonnal túlad rajtuk.
Javul a kriptós bűncselekmények felderítése?
A világ legnagyobb forgalmú kriptotőzsdéjét üzemeltető Binance biztonsági csapata “idén július 31-ig több mint 73 millió dollár értékű, ellopott felhasználói pénzeszközt szerzett vissza vagy zárolt. Ez mintegy 30 százalékkal haladja meg a 2023-ban visszaszerzett 55 millió dolláros értéket” – írja a társaság közelménye. Ez azonban nem az iparágon belüli bűncselekmények számának növekedését jelzi, “inkább a Binance proaktív biztonsági intézkedéseinek eredménye”.
A Chainalysis 2024-es, kriptobűnözéssel kapcsolatos jelentése szerint 2023-ban jelentősen csökkent a kriptovalutákkal szemben elkövetett bűnesetek értéke, 24,2 milliárd dollárt tett ki, szemben a 2022-es 39,6 milliárd dollárral. Míg 2022-ben még az összes kriptotranzakció értékének 0,42 százaléka volt érintett bűncselekményben, tavaly ez az arány 0,32 százalékra javult.
Ez a csökkenés az iparági proaktív biztonsági intézkedések hatékonyságát jelzi – állítja a piacvezető tőzsde.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.