6p

Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.

Az európai tőzsdéken rossz a hangulat pénteken, ott az indexek egy százalék körüli mínuszban állnak, de hasonló a helyzet az amerikai határidős indexeknél is. Pedig a nagy szerdai esés után, amely elsősorban az amerikai piacot érintette, csütörtökön már csak csendes lecsorgásról beszélhetünk, az S&P 500 index végül csak 0,1 százalékkal ment le.

Az amerikai kormányzat leállásának lehetősége biztosan rontotta a hangulatot, miközben Donald Trump vámokkal fenyegette meg az Európai Uniót, ami kereskedelmi háborút szíthat. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve kedvenc inflációs mérőszámának közzététele is esedékes a hét utolsó munkanapján, lehet, hogy ettől fél sok befektető. A részvényeknek csütörtökön még segíthetett, hogy utólag felfelé módosították a harmadik negyedéves amerikai GDP-adatot, ami 3,1 százalék lett az előzetes 2,8 százalékkal szemben.

Az S&P 500 index. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az S&P 500 index. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A BUX index pluszban mozgott délelőtt, majd visszasüllyedt nullára. Az OTP Bank esik, a Mol, a Richter, az Opus és a Telekom azonban kissé emelkedni tud.

Megnyugodott a forint

Miután szerdán és csütörtökön is gyengült a forint és 416,40 is volt az euró, pénteken egy kis megnyugvás tapasztalható. Az európai közös pénz 413,70, ami 50 fillérrel alacsonyabb a csütörtök estinél. Az elemzők szerint sem a dollár erősödése, sem az általános tőkepiaci turbulencia nem segített a héten a hazai devizának.

Az arany már erősödni tud fél százalékkal, az ezüst még ugyanekkora mínuszban van. A Brent olaj egy százalék feletti mínuszban mozog, 72 dollár körül, az európai földgáz kissé drágul.

Árfolyamok és grafikonok

Miért omlottak be a piacok a héten?

Az egyik nap még minden rendben, a tőzsdeindexek a történelmi csúcsuk közelében járnak, a bitcoin bőven százezer dollár felett, az élet szép és jó. Majd Jerome Powell, a Fed elnöke kinyitotta a száját, és szinte minden esett, kivéve például az amerikai dollárt. Amelynek erősödése viszont nem ösztönzi a kockázatosabb befektetéseket.

Pedig a kamatcsökkentés mértéke szerdán megfelelt a várakozásoknak. De Powell azt is bejelentette, hogy a Fed felülvizsgálta a 2025-re tervezett három további vágást, és már csak kettőt prognosztizál. Az inflációs ráta pedig 2,1 helyett 2,5 százalék lehet. Ez azt is jelenti, hogy a hitelek törlesztése 2025-ben magasabb lesz a korábban vártnál, arra ösztönözve az embereket, hogy kevesebbet költsenek.

Lehet, hogy néhány hónap múlva újra meggondolják magukat a Fed-nél, ami már sokszor előfordult reménykedik most sok befektető.

Önbeteljesítő jegybanki fenyegetések?

Az optimisták azzal is érvelnek, hogy pusztán a kevesebb kamatcsökkentés bejelentésével elérhetik, az emberek eladjanak befektetési eszközöket. A piacok lehűlésével az emberek is kevesebbet költenek. Így a Fed időt nyerhet, hogy kiderüljön, változnak-e az adatok, csillapodik-e az infláció.

Januárra a befektetők már egyébként is a kamatcsökkentések szüneteltetésére számítottak, a Fed februárban pedig nem ülésezik, így most lényegében márciusig időt nyert. Addig pedig még sok minden történhet a piacokon és a gazdaságban is.

Csúnya esések a bitcoinnál és társainál

A részvénypiacokhoz hasonlóan, de tartósabban és nagyobb mértékben estek a Fed-elnök beszéde után a kriptovaluták is. A bitcoin két és fél nap alatt a 108 ezer dolláros történelmi csúcsról 95 ezer dollár alá zuhant, az ether 4100-ról 3300 alá, a solana 220-ról 180-ra.

Egy hét alatt a bitcoin jegyzése öt, az etheré 17, a solanáé 19 százalékkal ment le, némely második vonalbeli kriptóé pedig 25-30 százalékkal is. Ami jelzi, hogy a piac még mindig nagyon bitcoin-kedvelő, az “altcoinokra” sokkal kevesebb figyelem és vételi érdeklődés jut.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Aki akart, már bevásárolt?

Sokan vártak már korrekciót a piacon, miután novemberben és december első felében folyamatosan dőltek a rekordok és hatalmas vágtát mutattak be a főbb kriptók. A vevők egy része arra számít, hogy az USA-ban javulnak majd a szabályozási körülmények, de ez még hónapokba is telhet, addig sokan megunhatják. Aki optimista volt, azok többsége már bevásárolhatott, most viszont romlottak a kamatkilátások és erősödött a dollár, ami nem jó a kriptovalutáknak sem.

De a nagykutyák most is vásároltak a napokban – derül ki a kriptós hírgyűjtőkből:

  • A Marathon Digital 1,53 milliárd dollár értékben vásárolt bitcoint.
  • A MicroStrategy újabb hárommilliárd dollár értékű vásárlásra készül.
  • A BlackRock egyik befektetési alapja 359 millió dollárért.
  • A Hut8 bányászcég százmillió dollár értékben vett.
  • Salvador jelképes mennyiségű, 11 új bitcoint vásárolt (rögtön a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kötött megállapodás után).
  • A Metaplanet cég is bővíti bitcoin-állományát, 31,8 millió dollár értékű kötvénykibocsátásból.

Jövőre is bővülhet a kriptópiac

A kriptópiac jövőre is bővülni fog – állítja Richard Teng, a világ legnagyobb kriptotőzsdéje, a Binance vezérigazgatója. Indoklása szerint ennek az egyre kedvezőbb szabályozási környezet és a folyamatos tőkebeáramlás fog megágyazni.

Idén az Egyesült Államokban a spot Bitcoin ETF-ek bevezetésével nettó több mint 31 milliárd dollár tőke áramlott a piacra. Európában a MiCA elfogadása, az Egyesült Államokban pedig Donald Trump megválasztása teremtett olyan helyzetet, ami kedvező szabályozási változásokat vetít előre.

Trump lesz az első olyan amerikai elnök, akinek NFT-kollekciója és saját DeFi projektje is van.

Eközben a legnagyobb amerikai vagyonkezelők, mint a BlackRock vagy a Fidelity felvették eszközeik közé a tokenizált valós eszközöket (RWA), ami elemzők szerint azt jelenti, hogy a blokklánctechnológia lassan elfogadottá válik a hagyományos pénzügyi piacokon is.

Közel egymilliárd értékben jegyeztek hazai részvényeket

Tőkebevonással “biztosította a szükséges forrásokat növekedési terveinek finanszírozásához” a NAVIGATOR Investments Nyrt. – írja a cég közleménye. Az ipari innovációs technológiákkal foglalkozó tőzsdei társaság zártkörű részvényjegyzéssel, valamint új, kamatozó részvények kibocsátásával vont be összesen 993,4 millió forintot.

A cégcsoport 2024-ben 1,6 milliárd forint feletti, a 2022-es tőzsdei bevezetése óta pedig összesen kétmilliárd feletti tőkebevonást hajtott végre.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
Részvény / Deviza / Áru Csak a szemét forgatja, ha meglátja, ami a forinttal történt
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 18:56
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A nemzetközi hangulat tükröződött a budapesti parketten is
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 18:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 414,11 pontos, 0,53 százalékos emelkedéssel, 79 243,31 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Nincs gáz, van gáz, mégis 410 felett áll az euró
Eidenpenz József | 2024. december 18. 12:47
Jó hangulatban várják a tőzsdék a szerda esti amerikai kamatdöntést, amely az év hátralevő részének legfontosabb eseménye. A BUX átlag feletti mértékben drágul, mindhárom vezető részvényünk szépen teljesít, a forint viszont gyengécske, ismét 410 felett áll az euró. Van elég gáz Európában, gigafúzió készül az autóiparban, 108 ezer dollár felett is járt a bitcoin.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG