6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A részvénypiacok a múlt heti jó teljesítmény után stagnálnak vagy lefelé csúsznak, a szerdai, történelmi jelentőségűnek tartott kamatdöntésre várnak. A forint erősebb lett, a Richter szépen húz Budapesten. Jól állnak az európai gáztárolók, nő a feszültség Kínában. Hogyan (nem) hat a tőzsdére az amerikai választás?

A nyugat-európai tőzsdeindexek többsége 1-3 ezrelékes mínuszban van hétfőn, az amerikai határidős mutatók pedig vegyesen mozognak. Az ipari részvények kissé emelkednek a határidős piacon, a technológiai papírok kissé esnek. Inkább kivárós a hangulat a kamatdöntés előtt.

A Fed ugyanis szerdán több mint négy év óta először, várhatóan legalább negyed százalékponttal csökkenti a kamatlábakat, mivel az infláció mérséklődik és az amerikai munkaerőpiacon is gyengeség mutatkozik. A héten a Bank of England is több mint négy év óta az első kamatcsökkentést hajthatja végre. Elhúzódhat a sztrájk a Boeingnél, ami nem tesz jót az árfolyamnak.

A BUX, az OTP, a Mol és a Richter egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
A BUX, az OTP, a Mol és a Richter egy éve. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A BUX index is kis mínuszban van, az OTP Bank és a Mol fél százalék körüli esését a Richter 1,0 és a Telekom 0,6 százalékos emelkedése nagyrészt kompenzálja. A Richter leányvállalata, a Richter BioLogics Gmbh & Co KG bejelentette, hogy befejezte kapacitásbővítő beruházását és átadta új biotechnológiai üzemét a németországi Bovenauban.

Az euró/forint 394,0, egy forinttal olcsóbb a péntek estinél. Az arany újabb és újabb csúcsokra kúszik, az európai földgáz majdnem négy százalékkal olcsóbb lett.

Árfolyamok és grafikonok

Jól állnak a gáztárolók

Hamarosan indul a fűtési szezon, és az európai gáztárolók töltöttsége meghaladja a 93 százalékot, ami rekordközelinek számít az évnek ebben a szakában – írja az Erste Befektetési Zrt. Ez közel tíz százalékponttal magasabb, mint a tízéves átlag. Hagyományosan október közepéig, meleg ősz esetében akár még október végéig is emelkedni szokott a gáztárolók töltöttsége.

Vagyis úgy tűnik, hogy 2022-t és 2023-at követően idén is magas készletekkel fordulunk rá a téli hónapokra, ami megnyugtató a gázpiac szempontjából is.

Miben más ez a piaci fellendülés?

Az amerikai részvénypiac visszanyerte a nyári eladási hullám során elszenvedett veszteségek nagy részét. Bár az S&P 500 index már korábban is vissza-visszapattant, ezúttal más a helyzet, mivel nem a Big Tech (vagyis a technológiai óriáscégek csoportja) vezeti a fellendülést, hanem a többi ágazat – írta a Bloomberg hírlevele. Az elmúlt két év nagy részében a részvények emelkedését az olyan technológiai óriások vezették, mint az Nvidia és a Microsoft, mivel a befektetőket vonzotta a hatalmas nyereségük és a mesterségesintelligencia-sztori felé való nagy kitettségük.

Július 16-a óta a technológiai részvények Nasdaq 100 indexe (NDX) esett, a Dow Jones Ipari Átlag emelkedett, az S&P 500 (SPX) nagyjából szinten maradt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Július 16-a óta a technológiai részvények Nasdaq 100 indexe (NDX) esett, a Dow Jones Ipari Átlag emelkedett, az S&P 500 (SPX) nagyjából szinten maradt. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Most azonban a befektetők olyan szektorok felé fordulnak, mint az ingatlan, a közművek vagy az alapvető fogyasztási cikkek. Az S&P 500 július 16-i csúcspontja óta a technológiai óriások “Bloomberg Magnificent 7” indexe 5,3 százalékot esett, az ingatlanok és a közművek viszont 11 százalékkal erősödtek.

Nő a feszültség Kínában

A kínai hatóságokra egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy gyorsan fokozzák a fiskális és monetáris ösztönzőket, az erre az évre tervezett, öt százalék körüli növekedési cél elérése érdekében. A hétvégén közzétett adatok szerint az ipari termelés 2021 óta a leghosszabb lassulási szériát mutatta a múlt hónapban, a fogyasztás és a beruházások pedig a vártnál jobban gyengültek.

A kínai jegybank a kiábrándító hiteladatok kapcsán egy ritka nyilatkozatban jelezte, hogy a defláció elleni küzdelem magasabb prioritássá válik, és további monetáris lazítást jelzett előre. A romló tendencia próbára teszi Hszi Csin-ping elnök türelmét a GDP-bővülés céljával kapcsolatban – írta a Bloomberg.

Hogyan hat a tőzsdére az amerikai választás?

Aligha érdemes a portfóliónkban csak azért változtatásokat eszközölni, mert az USA-ban választások lesznek – írja az Investing.com. Az átfogó tőzsdeindexek, mint például az S&P 500, általában emelkednek, függetlenül attól, hogy ki van hivatalban. Az S&P 500 index 1961 óta majdnem mindig pozitív hozamot ért el az elnöki ciklusok alatt, csak Richard Nixon és George W. Bush volt a két kivétel, több mint 60 év alatt.

Amerikaiak százmilliói a választások utáni másnap is munkába mennek, hozzájárulva a részvénypiacot alkotó nagyvállalatok folyamatos nyereségességéhez és innovációjához.

Az a jó, ha sakkban tartják egymást a pártok?

A tőzsdei hozamok történelmileg alacsonyabbak voltak azonban az elnöki ciklusok első felében, majd viszonylag erős harmadik és negyedik hivatali év következett. Ennek magyarázata az, hogy amikor egy újonnan megválasztott elnök hivatalba lép, gyakran a kampányígéretek teljesítésére összpontosít. Olyan, nem gazdasági prioritásokra, mint a szociális, jóléti kérdések. Mielőtt visszatér a gazdaság fellendítéséhez, hogy növelje maga vagy pártja újraválasztási esélyeit.

Mind a demokrata, mind a republikánus elnökök alatt a legjobb évesített hozamot az S&P 500 index megosztott kongresszus mellett érte el, amikor az egyik párt irányítja a képviselőházat vagy a szenátust, a másik párt pedig a másikban rendelkezik többséggel.

A hatvanezret kerülgeti a bitcoin

Bár a hétvége nagy részét 60 ezer dollár felett töltötte a bitcoin, hétfőn ismét visszaesett ez alá, jelenleg valamivel 59 ezer alatt jár, két százalékos mínuszban. Mozgását mostanában előszeretettel magyarázzák a Fed készülő kamatcsökkentésével, illetve azzal a bizonytalansággal, hogy 25 vagy 50 bázispontos mérséklés várható-e. Jelenleg mindkét forgatókönyv esélyét egyformán 50 százalék körülinek tartja a piac.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Részvényeket bocsátana ki a kriptopénzgyár

A Circle azt tervezi, hogy a jövő év elején megnyitja New York-i központját a World Trade Center egyik legfelső emeletén. A cég a második legnagyobb stabilérme-kibocsátó, elsősorban a dollárhoz kötött, dollárfedezetű USDC-ről ismert, amelynek piaci kapitalizációja (összértéke) 36 milliárd dollárhoz közelít.

A Circle januárban már kérte a tőzsdei bevezetését, júliusban pedig az EU új kriptoeszköz-szabályozása (a MiCA) alapján engedélyt kapott stabilérmék kibocsátására írja a DL News.

A cég szerint 2024 a fordulat éve, amikor a stabilérmék elkezdtek méretben, jelentőségben kitörni, és 2025 lesz az az év, amikor bevonulnak a pénzügyi világ fősodrába (mainstreamé válnak). A vállalat arra számít, hogy részvényeinek tőzsdei bevezetésére a piaci és egyéb feltételek függvényében az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) felülvizsgálati folyamatának befejezése után kerülhet sor.

A Circle, akárcsak a piacvezető Tether, milliárd dolláros nagyságrendű bevételeket ér el a több tízmilliárd dollárnyi letétbe helyezett eszköz kamatán, amelyek a stabilérmék fedezetéül szolgálnak.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 21600 21620 4 827 526 040 HUF 2024-11-21 16:30:18
MOL 2686 2666 2690 -0,15% 2684 2688 525 693 316 HUF 2024-11-21 16:30:08
MTELEKOM 1226 1210 1230 +0,82% 1224 1228 555 289 196 HUF 2024-11-21 16:25:30
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 10810 10850 491 068 340 HUF 2024-11-21 16:30:08
OPUS 511 507 512 +0,39% 511 512 11 497 728 HUF 2024-11-21 16:29:08
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
Részvény / Deviza / Áru Az ukrán rakéták lőtték le a BUX-ot
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:58
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1287,23 pontos, 1,62 százalékos csökkenéssel, 77 965,78 ponton zárt kedden.
Részvény / Deviza / Áru Duplázott a BUX index, ezért megy a Tesla
Eidenpenz József | 2024. november 19. 12:29
Elromlott a hangulat a részvénypiacokon, a BUX is szakad, az eddig száguldó OTP húzza le. Fontos gyorsjelentésekre vár a piac, ma a Walmart, holnap az Nvidia következik. Két nagy bankház is szép emelkedést vár 2025-re a részvénypiacon. Egy hír nyomán nagyot ugrott a Tesla.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG