6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A tőzsdei befektetők elkezdték büntetni a technológiai vállalatokat a vártnál gyengébb eredmények és a borúsabb kilátások miatt. Ennek következtében komoly zuhanást láthattunk a tőzsdéken, és összességében óriási összeggel csökkent a társaságok értéke.

A hét első négy napján közel 1000 milliárd dollárral csökkent a legnagyobb amerikai technológiai vállalatok tőzsdei értéke. A piacok ugyan jó ideje nyomás alatt állnak, ám a mostanihoz hasonló gyors értékvesztést a koronavírus-járvány óta nem láthattunk ezeknél a cégeknél. Már csak azért sem, mert a Covid kirobbanását követő összeomlást követő visszapattanásban pont ezek a vállalatok jelentették a húzóerőt, és paradox módon a járvány időszakának nagy tőzsdei nyertesei lettek.

Ugyanakkor az elmúlt hónapok tőzsdei mélyrepülése alól már ezek a nagyvállalatok sem tudták kivonni magukat, a világgazdaság növekedésének megtorpanása őket is sújtja, a recessziós félelmek miatt pedig ezek a részvények is nyomás alá kerültek. A technológiai óriások helyzetére is hat a növekvő költségek okozta nyomás, amely miatt a befektetők már tartottak attól egy ideje, hogy a vállalatok profitmarzsa csökkenni fog.

A héten viszont komoly gyomrost kaptak a legnagyobb amerikai technológiai vállalatok, csütörtökön – kis túlzással – felmosták velük a padlót. Már a hét közben napvilágot látott eredmények sem voltak biztatóak, hiszen a Meta (Facebook) és az Alphabet (Google) számai is csalódást okoztak, és elindították az árak csökkenését. A hét utolsó előtti kereskedési napján viszont az Amazon jelentése megpecsételte a sorsukat. A vállalat utolsó negyedéve ugyanis jócskán elmaradt a várakozásoktól.

Megdöbbentette a Wall Streetet, hogy a kiskereskedelmi óriás a bevételek szempontjából az év legfontosabb időszakára, a negyedik negyedévére vonatkozó előrejelzése is komoly visszaesésről szólt. Pedig hosszú évek óta az ünnepi vásárlás általában látványosan megnövelte a társaság bevételeit és nyereségét is.

Mark Zuckerberg Facebook-vezér nem tudta meggyőzni az elemzőket. Illusztráció. Fotó: EPA/MANDEL NGAN
Mark Zuckerberg Facebook-vezér nem tudta meggyőzni az elemzőket. Illusztráció. Fotó: EPA/MANDEL NGAN

Az amerikai e-kereskedelmi óriásvállalat jelezte, hogy az időszak bevételei akár 15 milliárd dollárral is elmaradnak az elemzők által jósolt 155 milliárd dollártól. A hír végkép szerte oszlatta azt az ábrándot, hogy a gazdaság lassulása alól ki tudják magukat vonni a legnagyobb technológiai cégek. Az Amazon eredménye ugyanis, ahogy azt fent jeleztük, beleillett a technológiai óriások meglepően gyenge jelentései közé, a várakozásokat ugyanis csupán az Apple volt képes megugrani. A szakértők úgy kommentálták a történteket, hogy a mostani jelentési szezon véget vetett a koronavírus-járvány idején megugrott növekedésnek, és jelezte azt, hogy ezek a társaságok sem lesznek kivételek, az ő eredményeiket is megtépázzák a gazdaságot sújtó infláció és gyengülő növekedés.

Problémát jelent, hogy nem csak a fogyasztói piacokhoz kapcsolódó bevételek terén látszik lassulás. Ugyanis az Amazon és a Microsoft is közölte az eredmények publikálásakor, hogy a felhőszolgáltatással foglalkozó üzletágaik növekedése a vártnál jobban lelassult, miután az ügyfelek elkezdték visszafogni kiadásaikat. A hír tovább növelte a félelmeket, hogy a gazdasági lassulás kapcsán leginkább ellenállónak vélt vállalkozások és üzletágak sem képesek a „csodára”.

Ezek hírek és a folyamatok pedig a tőzsdén lejtőre tették az egész szektort. Az öt legnagyobb technológiai vállalat –az Alphabet, az Amazon, az Apple, a Meta és a Microsoft – együttes értéke mintegy 950 milliárd dollárral lett a csütörtöki zárásra alacsonyabb, mint a bevételi szezon kezdetén. Ezt a veszteséget pedig pénteken csak kis mértékben tudták összességében „kozmetikázni”, mivel az Amazon a hét utolsó napján is folytatta a mélyrepülését, így is 700 milliárd dollárt meghaladó lett az elmúlt napokban felhalmozott veszteség.

Ami az egyes vállalatokat illeti, az Alphabet 103 dollár volt a hét elején, 96,50-en fejezte be pénteken, az Amazon 120 dollárról 103-ig zuhant. Az Apple képes volt a tenddel szemben mozogni a jó eredmények miatt, így az induló 149 dollárhoz képest 155-ig nőtt. A Meta viszont 130-ról indult és 100 dollár alatt zárt a hét utolsó napján, míg a Microsoft hétfőn részvényenként még 247 dollárt ért, pénteken pedig 235-ön fejezte be.

Árfolyamok és grafikonok

Noha fentebb az Amazon gyenge számairól írtunk, a részvények mozgása alapján látszik, hogy A Facebook anyavállalata került a legnagyobb nyomás alá. Ennek hátterében több ok is meghúzódik. Egyrészt ők is csapnivaló negyedéves jelentéssel rukkoltak elő, hiszen arról számoltak be, hogy a hirdetési bevételek csökkenése és a költségek emelkedése miatt csökkent a haszonkulcs.

Az eredmények után tartott elemzői találkozón Mark Zuckerberg rengeteg kérdést kapott arra vonatkozóan, hogy miért tervezi vállalata jövőre megduplázni a mesterséges intelligenciára és a metaverzumra allokált forrásokat, miközben az erre fordított összegek nem kecsegtetnek megtérüléssel. Ráadásul az elkölthető források is csökkentek a reklámbevételek visszaesése miatt.

Brent Thill, a Jefferies elemzője a Financial Timesnak úgy kommentálta a befektetői pesszimizmust, hogy a piac nem örül annak, hogy a Meta óriási összegeket fektet bizonytalan üzletágakba, miközben az eddig stabil bevételeket biztosító tevékenységek eredményessége látványosan romlott. Ráadásul a mértékadó a Morgan Stanley elemzői azt írták a befektetőknek szóló kommentárjukban, hogy szakítanak a szokásos gyakorlatukkal, miszerint rossz hírre nem adnak ki azonnali leminősítést, mert a Meta tervei „tézisváltó” pillanatot jelentettek.

Általánosságban az is elmondható, hogy a befektetők és az elemzők nem tolerálják azt sem, hogy a Big Tech túl keveset tesz a megugró költségek megfékezésére. Ezt számos tény támasztja alá, ezek közül az egyik leglátványosabb, hogy az Alphabet beszámolója szerint az eredményesség csökkenése ellenére is 13 ezer fővel bővült a társaság alkalmazottainak létszáma. Ráadásul a Metához hasonlóan a Google is azt jelezte, hogy az eddigi hatalmas tőkekiadása folytatódni fog. A cégek ugyanis az előre menekülésben látják az egyetlen opciót. Más területek mellett a vállalatok mindegyike fokozza a mesterséges intelligenciához kapcsolódó fejlesztéseket, amelyek óriási összegeket emésztenek fel, és egyelőre az üzleti megtérülésük továbbra sem számszerűsíthetőek.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21000 20640 21050 +0,96% 0 0 10 207 199 780 HUF 2024-11-15 17:11:54
MOL 2642 2632 2672 -1,05% 0 0 920 835 202 HUF 2024-11-15 17:07:30
MTELEKOM 1188 1188 1216 -1,16% 0 0 499 642 242 HUF 2024-11-15 17:05:16
RICHTER 10700 10660 10830 -0,74% 0 0 2 207 302 850 HUF 2024-11-15 17:05:24
OPUS 523 517 526 +0,77% 0 0 102 396 113 HUF 2024-11-15 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú lesz, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:31
Gyengült a forint pénteken a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP zárta jól a hetet
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4,8 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel, 77 771,12 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG