6p

A tőzsdei befektetők elkezdték büntetni a technológiai vállalatokat a vártnál gyengébb eredmények és a borúsabb kilátások miatt. Ennek következtében komoly zuhanást láthattunk a tőzsdéken, és összességében óriási összeggel csökkent a társaságok értéke.

A hét első négy napján közel 1000 milliárd dollárral csökkent a legnagyobb amerikai technológiai vállalatok tőzsdei értéke. A piacok ugyan jó ideje nyomás alatt állnak, ám a mostanihoz hasonló gyors értékvesztést a koronavírus-járvány óta nem láthattunk ezeknél a cégeknél. Már csak azért sem, mert a Covid kirobbanását követő összeomlást követő visszapattanásban pont ezek a vállalatok jelentették a húzóerőt, és paradox módon a járvány időszakának nagy tőzsdei nyertesei lettek.

Ugyanakkor az elmúlt hónapok tőzsdei mélyrepülése alól már ezek a nagyvállalatok sem tudták kivonni magukat, a világgazdaság növekedésének megtorpanása őket is sújtja, a recessziós félelmek miatt pedig ezek a részvények is nyomás alá kerültek. A technológiai óriások helyzetére is hat a növekvő költségek okozta nyomás, amely miatt a befektetők már tartottak attól egy ideje, hogy a vállalatok profitmarzsa csökkenni fog.

A héten viszont komoly gyomrost kaptak a legnagyobb amerikai technológiai vállalatok, csütörtökön – kis túlzással – felmosták velük a padlót. Már a hét közben napvilágot látott eredmények sem voltak biztatóak, hiszen a Meta (Facebook) és az Alphabet (Google) számai is csalódást okoztak, és elindították az árak csökkenését. A hét utolsó előtti kereskedési napján viszont az Amazon jelentése megpecsételte a sorsukat. A vállalat utolsó negyedéve ugyanis jócskán elmaradt a várakozásoktól.

Megdöbbentette a Wall Streetet, hogy a kiskereskedelmi óriás a bevételek szempontjából az év legfontosabb időszakára, a negyedik negyedévére vonatkozó előrejelzése is komoly visszaesésről szólt. Pedig hosszú évek óta az ünnepi vásárlás általában látványosan megnövelte a társaság bevételeit és nyereségét is.

Mark Zuckerberg Facebook-vezér nem tudta meggyőzni az elemzőket. Illusztráció. Fotó: EPA/MANDEL NGAN
Mark Zuckerberg Facebook-vezér nem tudta meggyőzni az elemzőket. Illusztráció. Fotó: EPA/MANDEL NGAN

Az amerikai e-kereskedelmi óriásvállalat jelezte, hogy az időszak bevételei akár 15 milliárd dollárral is elmaradnak az elemzők által jósolt 155 milliárd dollártól. A hír végkép szerte oszlatta azt az ábrándot, hogy a gazdaság lassulása alól ki tudják magukat vonni a legnagyobb technológiai cégek. Az Amazon eredménye ugyanis, ahogy azt fent jeleztük, beleillett a technológiai óriások meglepően gyenge jelentései közé, a várakozásokat ugyanis csupán az Apple volt képes megugrani. A szakértők úgy kommentálták a történteket, hogy a mostani jelentési szezon véget vetett a koronavírus-járvány idején megugrott növekedésnek, és jelezte azt, hogy ezek a társaságok sem lesznek kivételek, az ő eredményeiket is megtépázzák a gazdaságot sújtó infláció és gyengülő növekedés.

Problémát jelent, hogy nem csak a fogyasztói piacokhoz kapcsolódó bevételek terén látszik lassulás. Ugyanis az Amazon és a Microsoft is közölte az eredmények publikálásakor, hogy a felhőszolgáltatással foglalkozó üzletágaik növekedése a vártnál jobban lelassult, miután az ügyfelek elkezdték visszafogni kiadásaikat. A hír tovább növelte a félelmeket, hogy a gazdasági lassulás kapcsán leginkább ellenállónak vélt vállalkozások és üzletágak sem képesek a „csodára”.

Ezek hírek és a folyamatok pedig a tőzsdén lejtőre tették az egész szektort. Az öt legnagyobb technológiai vállalat –az Alphabet, az Amazon, az Apple, a Meta és a Microsoft – együttes értéke mintegy 950 milliárd dollárral lett a csütörtöki zárásra alacsonyabb, mint a bevételi szezon kezdetén. Ezt a veszteséget pedig pénteken csak kis mértékben tudták összességében „kozmetikázni”, mivel az Amazon a hét utolsó napján is folytatta a mélyrepülését, így is 700 milliárd dollárt meghaladó lett az elmúlt napokban felhalmozott veszteség.

Ami az egyes vállalatokat illeti, az Alphabet 103 dollár volt a hét elején, 96,50-en fejezte be pénteken, az Amazon 120 dollárról 103-ig zuhant. Az Apple képes volt a tenddel szemben mozogni a jó eredmények miatt, így az induló 149 dollárhoz képest 155-ig nőtt. A Meta viszont 130-ról indult és 100 dollár alatt zárt a hét utolsó napján, míg a Microsoft hétfőn részvényenként még 247 dollárt ért, pénteken pedig 235-ön fejezte be.

Árfolyamok és grafikonok

Noha fentebb az Amazon gyenge számairól írtunk, a részvények mozgása alapján látszik, hogy A Facebook anyavállalata került a legnagyobb nyomás alá. Ennek hátterében több ok is meghúzódik. Egyrészt ők is csapnivaló negyedéves jelentéssel rukkoltak elő, hiszen arról számoltak be, hogy a hirdetési bevételek csökkenése és a költségek emelkedése miatt csökkent a haszonkulcs.

Az eredmények után tartott elemzői találkozón Mark Zuckerberg rengeteg kérdést kapott arra vonatkozóan, hogy miért tervezi vállalata jövőre megduplázni a mesterséges intelligenciára és a metaverzumra allokált forrásokat, miközben az erre fordított összegek nem kecsegtetnek megtérüléssel. Ráadásul az elkölthető források is csökkentek a reklámbevételek visszaesése miatt.

Brent Thill, a Jefferies elemzője a Financial Timesnak úgy kommentálta a befektetői pesszimizmust, hogy a piac nem örül annak, hogy a Meta óriási összegeket fektet bizonytalan üzletágakba, miközben az eddig stabil bevételeket biztosító tevékenységek eredményessége látványosan romlott. Ráadásul a mértékadó a Morgan Stanley elemzői azt írták a befektetőknek szóló kommentárjukban, hogy szakítanak a szokásos gyakorlatukkal, miszerint rossz hírre nem adnak ki azonnali leminősítést, mert a Meta tervei „tézisváltó” pillanatot jelentettek.

Általánosságban az is elmondható, hogy a befektetők és az elemzők nem tolerálják azt sem, hogy a Big Tech túl keveset tesz a megugró költségek megfékezésére. Ezt számos tény támasztja alá, ezek közül az egyik leglátványosabb, hogy az Alphabet beszámolója szerint az eredményesség csökkenése ellenére is 13 ezer fővel bővült a társaság alkalmazottainak létszáma. Ráadásul a Metához hasonlóan a Google is azt jelezte, hogy az eddigi hatalmas tőkekiadása folytatódni fog. A cégek ugyanis az előre menekülésben látják az egyetlen opciót. Más területek mellett a vállalatok mindegyike fokozza a mesterséges intelligenciához kapcsolódó fejlesztéseket, amelyek óriási összegeket emésztenek fel, és egyelőre az üzleti megtérülésük továbbra sem számszerűsíthetőek.

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21700 21550 21810 +0,42% 0 0 4 053 878 930 HUF 2024-12-18 17:05:01
MOL 2692 2644 2702 +1,13% 0 0 2 171 209 664 HUF 2024-12-18 17:07:08
MTELEKOM 1276 1276 1292 -0,78% 0 0 219 509 812 HUF 2024-12-18 17:05:10
RICHTER 10510 10420 10590 +1,06% 0 0 965 770 820 HUF 2024-12-18 17:12:34
OPUS 502 501 509 -1,38% 0 0 79 116 081 HUF 2024-12-18 17:05:45
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak a szemét forgatja, ha meglátja, ami a forinttal történt
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 18:56
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru A nemzetközi hangulat tükröződött a budapesti parketten is
Privátbankár.hu | 2024. december 18. 18:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 414,11 pontos, 0,53 százalékos emelkedéssel, 79 243,31 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Nincs gáz, van gáz, mégis 410 felett áll az euró
Eidenpenz József | 2024. december 18. 12:47
Jó hangulatban várják a tőzsdék a szerda esti amerikai kamatdöntést, amely az év hátralevő részének legfontosabb eseménye. A BUX átlag feletti mértékben drágul, mindhárom vezető részvényünk szépen teljesít, a forint viszont gyengécske, ismét 410 felett áll az euró. Van elég gáz Európában, gigafúzió készül az autóiparban, 108 ezer dollár felett is járt a bitcoin.
Részvény / Deviza / Áru Tudomást sem vett a forint Matolcsy Györgyék döntéséről
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 18:21
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ritka rossz kedv uralkodott a pesti parketten
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 17:49
A vezető részvények mind vesztettek értékükből.
Részvény / Deviza / Áru Már megint gyengül a forint, csak óvatosan a részvényvételekkel!
Eidenpenz József | 2024. december 17. 12:28
Feszülten várják a piacok a szerdai Fed-kamatdöntést, az európai indexek enyhe optimizmussal, az amerikaiak és a BUX inkább pesszimistán. Megint drágul az euró az MNB-kamatdöntés előtt. Újabb szakember int a túlárazottnak látszó részvényektől. Áramlik a tőke a kriptókba.
Részvény / Deviza / Áru Úgy kóvályog a forint, mintha üllő esett volna a fejére
Privátbankár.hu | 2024. december 17. 07:57
Ez nem egy nagy teljesítmény.
Részvény / Deviza / Áru Nagyobbat zuhant a Fidesz, mint a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:51
Hétfőn vegyesen alakult a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon. Az év eleje óta ugyanakkor mindegyikkel szemben gyengült a magyar fizetőeszköz.
Részvény / Deviza / Áru Múlt héten csúcson volt, hétfőn lekonyult a pesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 445,29 pontos, 0,56 százalékos csökkenéssel 79 720,35 ponton zárt hétfőn.
Részvény / Deviza / Áru A forint sérülékenysége támaszthatja a kamatot, új csúcson a bitcoin
Eidenpenz József | 2024. december 16. 12:31
A gyengécske forint miatt nem számítanak kedden itthon kamatcsökkentésre az elemzők, főleg az amerikai Fed szerdai lépésére várnak a tőzsdék, és makroadatok is jönnek. Az amerikai tőzsdék megint emelkedhetnek, Európában viszont süllyedés jellemző. Már 106 ezer dollár felett is volt a bitcoin, a nagyoktól a kisbefektetők felé áramlik a készlet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG