Szinte a semmiből bontakozott ki csúnya zuhanás tegnap este az amerikai tőzsdéken, a Nasdaq indexének beomlása elérte az öt, az S&P 500-é a 3,6 százalékot. A furcsa az, hogy nem kapcsolódik különösebb hír ehhez, a befektetők állítólag a kamatemelési ciklus miatt aggódnak.
Csakhogy a Fed szerda esti tájékoztatója, az elnök beszéde után még ugyanezen a téren nagy megkönnyebbülést lehetett látni. “Most akkor héja volt a Fed szerdán, vagy galamb?” – hangzik egy jellemző szalagcím, ami az elbizonytalanodást jelzi. A tízéves amerikai államkötvények hozama mindenesetre ismét három százalék fölé emelkedett.
Kapaszkodik a Mol, esik az OTP
Az európai indexek egyre lejjebb csúsznak ma, a német, francia mutatók 1,5, a brit 0,9 százalékos mínusznál tartanak. Az amerikai határidős mutatók is további fél százalék körüli esést jeleznek.
A BUX-index egy százalék körüli mínuszban van, miközben a lengyel társa 2,3 százalékkal szánkázott le. Itthon a Mol és az OTP gyorsjelentését ismerhettük meg ma kora reggel, a bankpapír 2,4, ezzel szemben az olajrészvény csak 0,3 százalékkal süllyed. A Richter 0,9 százalékkal felfelé, a Telekom egy százalékkal lefelé mozdult. Nyolc százalékkal lőtt ki az Opus.
A kamatemelési hullám és a forint
Az euró/forint ma 381,20, nem tudta sokáig tartani a hét közepi, 380 alatti árakat. Ebben nagy szerepe lehet az erős dollárnak. De állítólag azért is gyengécske, mert a "vetélytárs" kelet-európai jegybankok is szorgalmasan emelgetik a kamatot. A cseh jegybank tegnap a várakozásoknál jobban (0,75 százalékponttal, 5,75 százalékra) emelt, ezzel szemben a szintén 0,75 százalékpontos, 5,25 százalékra történő lengyel kamatemelés elmaradt a 100 bázispontos elemzői konszenzustól. (De egyébként az MNB is nemrég vitte feljebb az irányadó rátát.)
A Bank of England pedig a papírforma szerint, 0,25 bázispontot emelt. Az a részvénypiacok számára sem túl jó hír, hogy az osztrák központi bank elnöke, Robert Holzmann szerint már júniusban is sor kerülhet kamatemelésre az Eurózónában.
Vegyesek a vélemények a Mol jelentéséről
- Az elemzői várakozásoktól elmaradó EBITDA- és EBIT-eredményeket tett közzé a Mol – írja az Equilor Befektetési Zrt. Az adózott eredmény csak a megszűnő tevékenységeken elkönyvelt profittal együtt mutat pozitívabb képet a vártnál. A folytatódó tevékenységek adózott eredménye az elemzői konszenzus alatt 18 százalékkal alakult.
- A KBC Equitas másként vélekedik, szerinte erős eredményekről számolt be az olajcég. A környezet jelenleg is bizonytalan, de az biztató, hogy a menedzsment a kivezetésre kerülő egyesült királyságbeli eszközök hozzájárulása nélkül is fenntartotta a februári előrejelzését – tette hozzá.
Különadók a Molra
A vártnál gyengébb, de így is erős a Mol első negyedéves eredménye – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt.
A részvényárra a mai eredmény kevésbé hat, sokkal fontosabb lesz, hogy kap-e mentességet a cég az összeurópai orosz olajembargó alól, illetve hogy a magyar vagy a szlovák állam szeretné-e a jövőben külön adóztatni a céget. Mi erre jó esélyt látunk – így a brókercég.
Jó irányba halad az OTP?
- Az OTP első negyedéves eredménye a számviteli nettó eredmény szintjén negatív lett. Ilyenre csak néhányszor volt példa a bank életében – írja az Erste Befektetési Zrt. Ugyanakkor az egyszeri tételektől tisztított eredmény 88,6 milliárd forint volt, ami azt mutatja, hogy az alapvető folyamatok továbbra is jók – teszik hozzá mindjárt.
- Az OTP egyedül bevételsoron teljesített a vártnál jobban az Equilor szerint. A jelentős bizonytalanság ellenére továbbra is optimista a bank vezetősége az idei évvel kapcsolatban, leszámítva az orosz és ukrán leányokat.
- Jelentős leírásokat kellett végrehajtania az OTP-nek az első negyedévben az orosz és az ukrajnai leánybankhoz köthetően, így a korrigált adózott eredmény 24 százalékkal alacsonyabb – emeli ki a KBC Equitas. Figyelembe véve a jóval magasabb kockázati költségszintet, viszont az eredmény nem tekinthető rossznak, köszönhetően a bővülő működési eredménynek.
Csalódást okozott az Adidas
Európában számos fontos gyorsjelentés érkezett vagy érkezik ma, például a német Adidasé, a Rheinmetall nehézipari, fegyvergyártó konszerné, a Bertelsmanné és az RTL médiavállalatoké vagy a holland ING pénzügyi csoporté.
Az Adidas részvénye öt százalékos mínuszban van, miután nyeresége erősen csökkent az első negyedévben, és emiatt az egész éves várakozásait is visszanyeste. A rosszkedv a Pumára is átragadt, bő két százalékkal süllyed a papír.
Lakás helyett lakáscéget, diszkonttal?
Ha kimaradtunk a lakáspiaci áremelkedésből, négy-öt évvel korábbi áron vehetünk közvetve német ingatlanokat a tőzsdén forgó, lakóingatlan-kiadással foglalkozó cégek részvényeivel – írja a Concorde Értékpapír Zrt. blogja.
Az utóbbi hónapokban megfigyelhető hozamemelkedés ugyanis rendkívül érzékenyen érintette a kötvényszerű befektetésnek tekintett német lakóingatlanos cégek részvényárfolyamát. Átlagosan 30 százalékot veszítettek az értékükből.
De a cégek által tulajdonolt lakások értéke átlagosan 10-15 százalékkal még emelkedett is 2021-ben. Így a részvényárfolyamban lévő diszkont a cég által tulajdonolt lakások értékéhez képest rekordnagyságúra tágult.
Tízhetes mélyponton a bitcoin
A részvénypiacokhoz hasonlóan a kriptodeviza-piac is hulló üzemmódba váltott tegnap este, a bitcoin mintegy tízhetes mélypontra esett, 35 852 dollárig. Jelenleg 36 300, ami nyolc százalékos esés, az ether 2730, hét százalékkal van lejjebb 24 óra alatt.
Kriptodeviza-fizetés a Guccinál
A Gucci elfogadja a bitcoin, dogecoin és shiba Inu fizetéseket öt kiválasztott amerikai üzletében – jelentették be. A Vogue beszámolója szerint azt is tervezi, hogy a nyáron az összes észak-amerikai üzletére kiterjeszti a kísérleti projektet. Kezdetben 12 kriptovalutát fog elfogadni, köztük a bitcoint, a bitcoin cash-t, az ethereumot stb., valamint öt, az amerikai dollárhoz kötött stabilérmét. A vállalat a digitális eszközt hagyományos (fiat) fizetőeszközre fogja átváltani.
Ezzel csatlakozik más csúcskategóriás divatmárkákhoz, mint az Off-White és az Equinox Group, amelyek hasonló lépéseket jelentettek be.A Gucci idén két NFT-kollekcióval – SuperGucci és Gucci Grail – is előrukkolt. Februárban pedig virtuális telket vásárolt az Animoca Brands decentralizált blokkláncjátékában, a The Sandboxban.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.