Bár nulla körül kezdtek az európai tőzsdék, hamar lefelé indultak el, a német index 0,6, a francia 0,8, a brit 0,4 százalékkal van lejjebb. Az amerikai határidős indexek még rosszabbul néznek ki, 1,0-1,3 százalékkal esnek jelenleg. A tokiói tőzsde indexe 1,9 százalékos mínuszban zárt ma, ott az ipari termelés decemberben egy felmérés szerint annyira zsugorodhatott, ahogy az utóbbi két évben egyszer sem.
Befektetők és kígyók
A frankfurti tőzsde a sebeit nyalogatja – írta a nemzetközi sajtó. A DAX index ugyanis tegnap 3,3 százalékkal esett az EKB, a BoE és a Fed kamatemelései és prognózisai nyomán. Ekkora napi esésre nem volt példa mintegy fél éve.
Remegve bámulnak a befektetők a jegybankokra, mint az egér a kígyóra – írta egy kommentátor a heti kamatdöntő üléssorozat margójára.
Itthon a BUX index egy százalék körüli mértékben esik, ekkora az OTP gyengülése is. A Mol 0,8, a Richter 1,8, a Telekom 2,2 százalékkal van lejjebb. Az Opus viszont két százalékkal emelkedni tud, miután tegnap este tette közzé eredményét a cégcsoport.
Ma van a “quadruple witching” (a származékos termékek tömeges lejáratának napja), ami fokozott volatilitást okozhat a nap vége felé.
Kifulladt a forint erősödése?
Az euró/forint ma 405 és 407 között ingadozik, a jelenlegi 406 forintos ár alig jelent változást a tegnap estihez képest. A dollár sem mozog sokat, az olaj pedig több mint kettő, az európai gázár több mint nyolc százalékkal esik.
A 403-404 forintos szinteken megtorpant az EURHUF árfolyam. Az EU-s pénzekkel kapcsolatos megegyezés lendületet adott a hét elején a forintnak, egyelőre azonban ez kifogyni látszik – írta a KBC Equitas.
Magasabb kamat várható Európában
Csütörtökön az Európai Központi Bank (EKB), valamint a brit, a svájci, a dán és a norvég jegybank is kamatdöntő ülést tartott. A fél százalékpontos eurókamat-emelés önmagában nem volt meglepetés. Az EKB hangvételét, hasonlóan a szerdai Fed-elnöki beszédhez, fokozottan szigorúnak, kamatemelés-pártinak értékelték a piacon. A bankok bankja megemelte inflációs előrejelzését is, és Christine Lagarde elnök további lényeges kamatemeléseket helyezett kilátásba az infláció elleni harcban. A jegybankárok harmada ráadásul most már 75 bázispontos lépést látott volna szívesen
Emellett az európai jegybank a gazdasági növekedéssel kapcsolatban is pesszimista volt. A JPMorgan az Eurózóna irányadó kamatlábának várható csúcsára vonatkozó előrejelzését két és fél százalékról 3,25 százalékra emelte.
Rossz hírek garmadája
Ma tovább rontja a hangulatot, hogy a Németországból és Franciaországból érkezett beszerzésimenedzser-indexek némi növekedésük ellenére továbbra is mélyen az 50 pontos (a növekedést a csökkenéstől elválasztó) határ alatt vannak. A Bundesbank is kiadott egy prognózist, ami szintén jelentős inflációval és gazdasági zsugorodással számol a következő évre Németországban. (A GDP 0,5 százalékkal csökkenhet, és a magas infláció miatt 2023 közepéig a polgárok fogyasztása is mérséklődhet.)
Ha még nem lenne elég a rossz hírekből, az építési engedélyek száma is alaposan visszaesett Németországban. Ráadásul a brit kiskereskedelmi eladások is csalódást okoztak novemberre, év/év alapon 5,9 százalékkal estek vissza. Ami azt jelzi, hogy a fogyasztóknak problémát okoz a korábbi költési szint fenntartása az árak emelkedése miatt.
Jókora gépkocsiár-emelés érkezik
A Ford amerikai autógyártó legolcsóbb elektromos pickupjának (F-150 Lightning) eladási árát kilenc százalékkal emeli, 55 1974 dollárra – írja a cég honlapja. Ezzel három hónapon belül másodszor emelek árat a magasabb anyagköltségekre és a beszállítási láncokban keletkezett problémákra hivatkozva. Hasonló problémákkal küzdenek egyébként más autógyártók is, mint például a Tesla.
Kimentik a bajba jutott bitcoin-bányászt
Egy bajba jutott bitcoinbányász-cég, a Core Scientific Nasdaq-on forgó részvényének árfolyama 200 százalékkal emelkedett pár nap alatt, miután mentőövet ajánlottak neki, amivel átvészelje a jelenlegi “kriptotelet” (medvepiacot). Pozitív fogadtatásban részesült ugyanis az egyik hitelező egy december 14-i finanszírozási javaslata, aki reméli, hogy a cég elkerülheti a csődöt.
A részvények december 12-én alig több mint 13 centen álltak, majd december 15-én a piac zárásakor közel 40 centre emelkedtek, ami 198 százalékos plusz.
Még egy csődhullám kéne a boldogsághoz?
A bitcoin-árfolyam idei mélyrepülése a legtöbb bányászcég számára veszteséget okoz, amit azok bitcoin-készleteik kiárusításával próbáltak eddig finanszírozni. Ám ezek a tartalékok is kimerülőben vannak.
Mások szerint akkor lesz majd a bitcoin árfolyamában fellendülés, ha a kevésbé hatékony bányászok nagy része bedobja a törölközőt és csődbe megy. Ekkor megszűnik ugyanis a részükről jelentkező eladói nyomás, a megmaradóknak pedig több bevétel jut. (A Bitcoin-rendszer működtetését mindez nem érinti komolyabban, mert azt kevesebb számú, de hatékonyabb bányász is el tudja látni.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.