Sokat javult a piacok hangulata tegnap óta, amikor az amerikai indexek többsége még mínuszban zárt. Ma a német, francia mutatók másfél százalék körüli, a brit pedig egy százalékos emelkedést produkál. Még fontos makroadatok érkeznek, és a Fed különböző vezetői is tartanak beszédeket este, így jöhet bőven fordulat. Az amerikai határidős indexek egyelőre szintén biztatóan emelkednek.
Itthon a BUX-index 2,3 százalékos plusszal felülteljesítő Európában, az OTP és a Mol 2,5 százalékkal drágul, a Richter 1,4-del. Kissé a Telekom is megy, amire azonban még visszatérünk.
Az euró 387,70, ami két forinttal alacsonyabb a tegnap estinél, a dollár pedig pont 370.
“Megint belerúgtak egyet a forintba”
Ezzel a címmel küldte mai devizapiaci hírlevelét az Equilor Befektetési Zrt., alighanem arra utalva, hogy tegnap a 390-et is elérte az euró árfolyama, a dollár pedig 375,98 (más források szerint 374,67) forinton új történelmi csúcsot döntött.
Újabb fontos ellenállási szint áttörésével próbálkozik az árfolyam, amely 389 közelében található. Jelenleg felette mozog, és amennyiben szignifikáns áttörésre kerülne sor, a 400-as szintet célozhatja meg. A mai záróárfolyam lehet sorsdöntő ebből a szempontból – írták az euró/forintról.
A forinttal ellentétben a zloty köszöni szépen, jól van – jegyezte meg még a hírlevél.
Kissé esik a dollár, ismét száguld a gáz
Az olaj alig mozog, de tegnap is nagyot ugrott az európai földgáz ára, és ma is 12 százalékkal van feljebb az energiahordozó londoni tőzsdei jegyzése. Tegnap a búza is nagyot ugrott, de ma már süllyed, viszont másfél százalékkal megy fel a réz. Végre esik kissé a dollár, ami az árupiaci termékek árát rendszerint emelni szokta.
Eljött a Magyar Telekom-aukció napja
A Magyar Telekom ma tőzsdei aukció keretében vásárolja vissza saját részvényeinek egy részét, ezért tíz órától fel van függesztve a részvény a nap végéig. (A részvényvásárlás, mint tavaly is, elvileg az osztalék címén kifizetett összeget egészíti ki.)
A papír utoljára 414 forinton forgott ma, ami szerény, fél százalékos emelkedés, de igazán sokat tegnap ment, amikor 400-ról 412-ig jutott.
Meglepően magas hazai GDP
Az első negyedéves GDP 8,2 százalék lett, ami jóval meghaladta a 7,3 százalékos piaci várakozást. Ez magas inflációval párosulva erős támaszt adhat a költségvetési bevételeknek. A 2022. évi növekedés is minden bizonnyal pozitív lesz, ugyanakkor az orosz-ukrán háború következményei miatt nagymértékben csökkentek az idei évre vonatkozó előrejelzések – mondta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.
Az Amundi 3,3 százalékos növekedést vár, ami érdemi csökkenés az év eleji öt százalék körüli becsléshez képest. De így is a régió éllovasai között maradhatunk, egyedül Lengyelországban teljesíthet jobban a gazdaság.
Csakhogy a kilátások nem pozitívak, a hiány pedig magas, így valamilyen fiskális szigorításra biztosan szükség lesz.
A rezsicsökkentés sérthetetlensége miatt a kormányzati beruházások elhalasztására és ágazati különadók bevezetésére kell felkészülni.
Jót jelentett az Alteo
Meglepően erős első negyedéves számokat tett közzé tegnap napközben az Alteo, “kiemelkedően teljesített” – írta a KBC Equitas. A 101 százalékos éves bevételnövekedésnek köszönhetően ismét rekordforgalmat realizált a társaság, így 19 milliárd forint feletti eredményt realizált a cég.
Nettó eredmény soron még nagyobb bővülést produkált az Alteo, így több mint 2,8 milliárd forintos eredményt tett le az asztalra.
Meglepetés a Daimler-teherautóknál
A Daimler tehergépkocsi-üzletága, a Daimler Truck az első negyedévben a szállítási problémák és az ukrajnai háború ellenére emelte az idei évre vonatkozó várakozásait. Bevételei 17 százalékkal, 10,55 milliárd euróra emelkedtek, ami lényegesen több, mint amennyire az elemzők számítottak.
A menedzsment a teljes évre a korábbi 45,5-47,5 milliárd euró helyett már 48-50 milliárd euróra számít.
Egy nap alatt javultak a kilátások?
Ma alacsony munkanélküliségről szóló adat érkezett Nagy-Britanniából és Franciaországból is, ez is hozzájárulhat a tőzsdék javulásához. A főbb indexek múlt heti egész jó szereplése után hétfőn még a recesszióval kapcsolatos félelmek rontották el a hangulatot. Így:
- a kínai fogyasztói költések és az ipari termelés is mélyen elmaradt a várakozásoktól,
- frissítette gazdasági előrejelzéseit az Európai Bizottság, alacsonyabb növekedést jósolnak, és magasabb inflációt (bár ez várható volt),
- a Goldman Sachs is lefelé módosította prognózisait az USA-ban, de az elnök-vezérigazgató még a recessziót sem tartja kizártnak.
Túl pesszimista a piac?
A JPMorgan elemzője, Marko Kolanovic szerint viszont az amerikai és európai piacokon egyaránt túlárazzák a közeli recesszió lehetőségét – írja az Erste Befektetési Zrt. A részvénypiacon 70 százalék esélyt áraznak rá, míg a jó értékeléssel rendelkező vállalati kötvények piacán mindössze 50 százalékot.
A Blackrock elemzője, Kate Moore szerint is túl pesszimista a piac egy jelentős gazdasági visszaeséssel kapcsolatban. Elon Musk Tesla-elnök viszont jóval borúlátóbb, szerinte az amerikai gazdaság már most recesszióban lehet és a „nehéz idők” akár másfél évig is tarthatnak.
Nyalogatja sebeit a kriptószektor
A bitcoin és az ether ma 3-4 százalékos pluszban van, 30 650 és 2090 dollár körül, de valójában az utóbbi napokban nem mutattak fel jelentős változást. A piac próbálja feldolgozni a múlt heti nagy zuhanást, amit egy több tízmilliárd dolláros tőzsdei kapitulációjú platform, a Terra összeomlása okozott.
A sajtó vagy a Terra-bukással van elfoglalva, a legújabb javaslat a Terra blokklánc kétfelé ágaztatásáról, “forkjáról” szól.). Vagy azzal, hogy megjósolja, meddig fog esni a piac, meddig tart a “kriptótél”, hol lesz az alja. A bitcoin állítólag 2015 eleje óta nem produkált ilyet, mint most, hogy egymást követő hét héten keresztül mínuszban végzett volna. Ám 2015 elején az árfolyama 200 dollár körül is járt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.