Az S&P 500 index 4,3, a Nasdaq 5,5 százalékkal zuhant tegnap a vártnál érezhetően magasabb amerikai infláció nyomán, ami bő két éve nem látott napi esést jelent. Ma sincsenek fényes hangulatban a tőzsdék, Párizs és Frankfurt 0,2-0,3, London 0,7 százalékkal esik. Főleg a kamatokra érzékenyebb technológiai papírok szenvedték meg az eseményeket.
Itthon a BUX index egy százalék körüli mínuszban mozog, az OTP 1,4, a Mol 1,3, a Richter 1,0 százalékkal esik. A Telekom stagnál, az Opus 0,4 százalékkal emelkedik. A Masterplast és a 4iG is 1-1 százalékkal veszít értékéből.
Ennyi volt a forinterősödés?
A forint tegnap már az amerikai inflációs adat után is gyengült, de nem nagyot. Ma viszont belehúzott, az euró több mint három forinttal 402,50-re ugrott, a dollár 402,0. Eközben a lengyel zloty és a cseh korona inkább stagnál.
Hogy a forint gyengülése mennyiben a kissé emelkedő gázárnak, menyiben az általános piaci hangulatnak vagy mennyiben valamilyen politikusi nyilatkozatnak köszönhető, kérdéses.
A magyar helyzet vagy a dollár a ludas?
A dollár erősödése negatív hír volt a forintra nézve – írja a KBC Equitas. Az EUR/USD árfolyam ismét a paritás alá süllyedt, ez “igencsak kedvezőtlen hír a forintra nézve”. Szerintük a forint erősödésének szempontjából azonban továbbra is az EU-val való megegyezés lehet fókuszban.
Ma érdekes lehet, hogy az Európai Parlament kora délután vitázik a magyar helyzetről, ez pedig az EU-s források kapcsán is újabb esemény lehet.
Arcra esés és hideg zuhany
Hideg zuhanyként érte a tőkepiacokat a tegnap közzétett inflációs adat az USA-ban. Eszerint a várt 8,1 helyett 8,3 százalék lett, a maginfláció pedig 6,1 helyett 6,3 százalék éves szinten, ami növeli az agresszívebb kamatemelési pálya és a recesszió kockázatát.
A befektetők elbotlottak, és bár puha landolásra számítottak, az arcukra estek. A kezüket pedig már nem sikerült a fejük elé rántani, mert az tele volt az előző napokban vett részvényekkel – kommentálta az Erste Befektetési Zrt.
A befektetők ismét „pánik üzemmódba” kapcsoltak, a kamatérzékeny két éves kötvényhozam 18 bázispontot ugrott 3,75 százalékra. A határidős árazások már 35 százalékos esélyt adnak egy teljes százalékpontos Fed szigorításnak. Az év végére pedig 400-425 bázispont közé várják az irányadó kamatrátát – írja a brókercég.
Kissé emelkedik a gázár
Miközben az EU az áram árának korlátozásáról tárgyal, de a gázárplafont valószínűleg elvetette, az európai földgáz tőzsdei ára kissé emelkedik ma. Bár az is igaz, hogy mintegy két hetes esés után ez semmiképpen sem meglepő. A hollandiai szállítású gáz négy százalékkal 207 euróra ment fel.
Az olaj a reggeli mínuszból nagyjából nullába küzdötte vissza magát, a Brent így 93,20. Az erős amerikai inflációs adatok nyomán tegnap estek az árak, mert egy újabb erőteljes kamatemelés erősítheti a dollárt, és valószínűleg a további gazdasági növekedést is fékezi.
Tartja magát az olaj az OPEC jelentése nyomán
Az olajár esését mérsékelhette a Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) havi jelentése. Ez megismételte a globális olajkereslet 2022-es és 2023-as növekedésére vonatkozó előrejelzéseket – az ellentétes hatások, például a megugró infláció ellenére is.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint az olaj iránti kisebb kínai kereslet idén visszafogja majd a globális keresletet. Így megerősítette a 2022-es és 2023-as napi olajkeresletre vonatkozó 99,7 és 101,8 milliárd hordós előrejelzését.
Újra kitalálja magát a Starbucks
A Starbucks amerikai kávézólánc új technológiák alkalmazásával akarja újra feltalálni magát és jelentősen növelni nyereségét a világjárvány után – írja az N-Tv.de. A vállalat a következő három évben részvényenként 15-20 százalékos eredménynövekedésre számít, ami jelentős növekedés a korábbi tíz-tizenkét százalékos előrejelzésekhez képest.
A koronavírus tartósan befolyásolta a vásárlói magatartást, ami a kiszállítás és az autós rendelések, valamint a hideg kávé és az egyedi kávéitalok iránti megnövekedett kereslethez vezetett. Ehhez új főzési eljárásokkal és berendezésekkel kívánnak alkalmazkodni.
Hűségprogram a blokkláncon
Starbucks Odyssey néven a meglévő hűségprogramot pedig egy új web3- alkalmazással kombinálják. A vásárlók “utazási bélyegeket” (NFT-ket) szerezhetnek a blokkláncon játékok vagy vásárlás révén. Ehhez a partner a Polygon Ethereum-kompatibilis blokklánc lesz.
Ethereum: A végső visszaszámlálás
Már kevesebb, mint egy nap van hátra az Ethereum rendszer mintegy fél évtizede várt nagy eseményéig, a Merge-ig. A különböző kalkulációk alapján magyar idő szerint a csütörtök reggeli órákban várható a nagy reform, amely során az Ethereum az energiapazarló és alig bővíthető (skálázható) proof-of-work rendszerről energiatakarékosabb és jövőbe mutató fejlesztéseket lehetővé tevő proof-of-stake rendszerre áll át.
A kriptovaluták piacát is megviselte a tegnapi, várnál rosszabb amerikai inflációs adat, az árfolyamok 5-10, egyes esetekben 15 százalékos mínuszban vannak. Másrészt sokan most nem mernek tranzakciókat végezni az Ethereumon és néhány kapcsolódó blokkláncon, hátha valami hiba történik az átállás során.
2018-2019-es forgatókönyv a kriptopiacon?
A Glassnode kriptodeviza-elemző cég jelentése szerint a bitcoin piaca sok hasonlóságot mutat a 2018-19-es medvepiac késői szakaszával. A legutóbbi esés 24 500 dollárról 18 500 dollár alá sok rövid távú játékost taszított vissza a nem realizált veszteségbe.
A piacot befolyásoló elsődleges tényezőt épp ezek a rövid távú játékosok adják, akik a legjobb belépési árat keresik, de azután kis nyereségeket is hajlandóak realizálni. E befektetők érzékenyek a volatilis makrogazdasági környezetre. Megjegyzik, hogy a medvepiacok történetében gyakran több hónapra van szükség, mielőtt a végső alj kialakul.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.