A német és a brit tőzsdeindex 0,2, a francia 0,6 százalékos pluszban van ma, a piacot főleg kedvező gyorsjelentések mozgatják. Ugyanakkor némi kivárás érezhető, mert ma este véget ér az amerikai Fed ülése és sajtótájékoztatót tartanak. Bár a piac inkább augusztus végén számít változásra a jegybank politikájában vagy kommunikációjában.
Itthon a BUX index 0,2 százalékkal megy fel, az OTP 0,1, a Mol 0,9, a Richter 0,3 százalékos emelkedése mellett. A nagy forgalmú papírok között megjelent a Rába is, a gépipari vállalat közel négy százalékkal emelkedik. A forint ma alig változik, kissé gyengülni látszik, 359,20 az euró, de ennek előzménye, hogy a tegnapi kamatdöntés után már sokat erősödött.
Így reagált a forint a kamatemelésre
Az MNB 30 bázisponttal (0,3 százalékponttal) emelte az irányadó kamatot tegnap, az elemzők 15 vagy 30 bázispontra számítottak. A lépés az addig napokig fokozatosan, de kitartóan gyengülő forintot megerősítette, a 361-362 felett is járó euró gyorsan visszatért 360 alá kedd délután.
A kamatemelés mértéke kissé nagyobb volt a várakozások átlagánál, így a forint erősödése logikus. A keddi kamatemelés irányadó a következő hónapokra is, a jegybank korábban deklarálta, hogy havonta folytatja a kamatemelési sorozatot.
Jelentettek a technológiai nagyágyúk
Az amerikai tőzsde öt legnagyobb cégéből három jelentett tegnap késő este, mindhárom hír alapvetően pozitív volt. Az örömbe azonban itt-ott egy kis kétely vegyül, amit az is jelez, hogy a tőzsdén kívüli kereskedésben ma a Nasdaq 100 technológiai index határidős értéke csak minimális pluszban van.
A KBC Equitas szerint például:
- Annak ellenére, hogy a Microsoft már tíz egymást követő negyedévben felül tudta múlni a várakozásokat gyorsjelentésében, a befektetők mégsem elégedettek maradéktalanul, mivel az Azure-bevételek növekedése lassul.
- Erős gyorsjelentést tett közzé a Google anyavállalata, az Alphabet is, a YouTube bevételek 84 százalékkal nőttek, a felhő szegmens 54 százalékkal. A részvényárfolyam három százalékkal emelkedett a zárás után.
- A mostani rekordnegyedév ellenére az Apple figyelmeztetett, hogy a bevételek növekedési üteme lassulhat, főként az alkatrészhiánynak köszönhetően, emiatt a részvényárfolyam is esett a zárás utáni kereskedésben.
Mégsem kell félni a negyedik hullámtól?
Nagy mértékben csökkent Nagy-Britanniában a fertőzöttek száma. Az Erste Befektetési Zrt. szerint az átoltottság az országban 68 százalék környékén jár, és a betegségen átesetteket is figyelembe véve 80 százalék felett járhat az immunitás. Viszonylag kevés a kórházban ápolt és a halott.
Magyarországon 57,7 százalék az átoltottság, s hivatalosan a lakosság cirka nyolc százaléka esett át a betegségen. Mindent összevetve mi is 70 százalék felett járhatunk, ami kismértékű bizakodásra ad okot. Az angol példa jól mutatja, hogy a negyedik hullámtól kevésbe kell félni, a járvány viszonylag hamar elhalt.
Gyorsjelentési dömping, Starbucks-profitrealizálás
A Starbucks kávéházlánc egy részvényre jutó igazított profitja 1,01 dollár lett, 23 centtel a Wall Street előzetes becslése felett. Felfelé módosították az idei előrejelzést is. Mégis három százalékot esett a részvény, ami az Equilor Befektetési Zrt. szerint profitrealizálás lehet, miután a jelentést megelőző napokban közel tíz százalékot emelkedett a papír. A brókercég gyűjtése szerint:
- A Deutsche Bank meghaladta a várakozásokat, árfolyama négy százalékkal emelkedik. (Valamint a brit Barclay’s is.)
- A General Electric egy részvényre jutó eredménye öt cent lett a negyedévben, 1,5 centtel magasabb, mint amit a Wall Street jósolt.
- Felülteljesített az AMD amerikai chipgyártó a második negyedévben.
- Csúcson nyithat a gyorsjelentés után a Waste Management hulladékgazdálkodási vállalat.
- Felállt a járványt követő visszaesésből a 3M.
Ismét 40 ezer felett a bitcoin
Ma reggel ismét átlépte a 40 ezer dolláros szintet a bitcoin ára, miközben nagyobb hírek nem érkeztek a szektorból. Jelenleg 39 700 dollár.
A Stronghold Digital Mining nevű bitcoin-bányász is tőkét kíván bevonni százmillió dollárért, és erre vonatkozó engedélyt kért az amerikai tőzsdefelügyelettől.
Megint macska került a blokkláncra
Az Ethereum-rendszeren újra egy macskás alkalmazás, a Stoner Cats okozott feltűnést, amely NFT-ket kínált a gyűjtőknek. (Non-fungible tokens.) Emlékezetes, hogy még 2017-ben a CryptoKitties nevű játék komoly dugulást okozott a rendszerben. Az NFT-ket villámgyorsan elkapkodták, a rendszerben most nagyobb fennakadás nem volt, de a tranzakciós költségek (“gas fee”) elszálltak.
70 százalékkal több kriptodeviza-ATM – és nálunk?
A globálisan telepített kriptodeviza-automaták száma több mint 70 százalékkal, 10 037 géppel 24 030-ra nőtt csak ebben az évben. Miután tavaly egész évben már csaknem 120 százalékos volt a bővülés – írta a Coindesk. Az automaták 75 különböző országban találhatók, de közülük több mint 21 000 az Egyesült Államokban van.
Magyarországon jelenleg 51 kriptodeviza-ATM-et tartanak nyilván, ebből 30-at Budapesten. Tavaly ősszel országosan még csak 30 darabot számoltunk.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.