Tegnap az európai kereskedésben szokatlan optimizmus volt, a főbb indexek a nap nagy részében 2 százalékos pluszban voltak. Este kissé csökkent a nyereségük, miután Amerika eséssel nyitott, de még így is vastag pluszban zártak.
S&P 500 |
Amerikában kitartott az esés, de a 200 napos mozgóátlag megtartotta az S&P 500 indexet, így nem lett nagy a nap végi mínusz, egy százalék alatt maradt. Így folytatódik az a trend, hogy az index a 200 napos átlag körül mozog, nincs nagy elmozdulás.
A Nasdaq ingadozása is lecsökkent, de magasabban, stabilan a 200 napos mozgóátlag fölött tartózkodik, közel a korábbi tetőkhöz, egyúttal a 15 éves bázis tetején. Egy év alatt nem tudott döntést hozni, hogy kitörjön-e, így továbbra is nyitva a kérdés, hogy egy hosszú tetőzést, vagy egy nagyon alaposan megérlelt kitörést láthatunk majd.
A Nasdaq ereje nem véletlen: az idei év legjobb papírjai, melyek egyúttal a legnagyobbak is, remek formát mutatnak. Az Amazon és a Google egész éves emelkedés után is csúcson vannak, és a Facebook is alig marad el tőlük. Az Apple ugyan a csúcsa alatt van 10 százalékkal, de ezen a szinten rendkívül stabilan tartja magát.
Amazon.com |
Ázsiában ma általános esés bontakozott ki, a legtöbb index 1-2 százalék közti mértékben gyengült, köztük Kína is. Az utóbbi időben nagyot pattant Sanghaj Kompozit 2 százalékos eséssel 3470 ponton áll.
Európa ma kisebb mínuszokkal nyitott, az indexek jellemzően fél százalékot vesztettek értékükből tegnap óta, de néhány kisebb börze, köztük a budapesti, pluszban van. Leginkább a Richter emelkedik, 1,3 százalékkal, de a Mol is 0,3-kal erősödik. A nap érdekessége az Enefi, ami lényegében limittel emelkedik 145-ről 172 forintig, mivel a cég eladja lengyel leányvállalatát, és így viszonylag szép pénz folyhat be a kasszába.
Friss árfolyamok >>> |
Az olaj tegnap késő estig zuhant, most próbál konszolidálódni. A WTI 37 dolláris esett, most 37,80, a Brent is benézett 40 alá, most 41 körül van. Az OPEC döntése, miszerint lényegében nem korlátozza tagjai kitermelési kvótáját, újabb eladókat hozott, persze lehet, hogy csak azok szórták ki vételeiket, akik abban bíztak, hogy mégis lesz opec korlátozás, és ennek reményében vásároltak be.
A forint 313 körül van az euróhoz képest, a török líra viszont ismét lejtmenetben: egy euróért már 3,17-et adnak belőle.