10p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Lassan egy éve, hogy Salvador hivatalos fizetőeszközzé tette a bitcoint, de a kísérlet cseppet sem tűnik sikeresnek. Ennek azonban elsősorban a medvepiac lehet az oka. Egyébként használható fizetőeszköz-e a bitcoin? Kinek érdemes próbálkoznia vele? Milyen alternatívái jöhetnek?

Közel egy évvel azután, hogy a bitcoint hivatalosan is legális fizetőeszközzé tette, Salvador gazdasági-pénzügyi helyzete cseppet sem javult. A bitcoin nem alakította át az ország gazdaságát, ami részben a hosszú “kriptotél” avagy medvepiac miatt van, ami 2021 vége-2022 eleje óta tart. A 2021. szeptember 7-i nagy salvadori reform idején a bitcoin 47 ezer dollárt ért, ma alig több, mint 21 ezret. Igaz, közben novemberben 69 ezer dolláros történelmi csúcsot is beállított – írja a Cryptonomist.

A salvadori kormány birtokában lévő, az elnök által több lépcsőben felvásárolt bitcoin (BTC) az idei összeomlás során becsült értékének mintegy 60 százalékát elvesztette. A bitcoin-használat is visszaesett a salvadoriak körében, és az ország kifogyóban van a költségvetési tartalékokból, miután Nayib Bukele elnök nem tudott új forrásokat szerezni a kriptopénz-befektetőktől sem.

A bitcoin és az ether egy éve. Forrás: Tradingview.com
A bitcoin és az ether egy éve. Forrás: Tradingview.com

Dehogy kell nekünk bitcoin

Sőt, a Bloomberg tavaszi helyszíni tudósításából inkább az derül ki, hogy a salvadori lakosság, a kisvállalkozók, kiskereskedők, taxisok stb. nagy része el sem kezdte igazán a bitcoin használatát. A riporter utazása során öt napig csak bitcoinban próbálta volna kifizetni a számláit, de az esetek jó részében, hivatalos fizetőeszköz vagy sem, áthidalhatatlan nehézségekbe ütközött. (Az ország egyébként 2001 óta az amerikai dollárt használja fizetőeszközként.)

Hol megfelelő internet nem volt, hol elszaladt a taxis, ha a bitcoin szót hallotta, hol a fejét fogta a boltos, hogy olyat nem kér. Sokan megijednek a nagy áringadozástól, nem szeretnék például, ha a megkeresett 25 dollárjuk holnap már csak 20 dollárt érne.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Csak minden tizedik felhasználó maradt meg

Pedig Bukele elnök döntései kezdetben ígéretesek voltak – írja a természetesen kriptodeviza-párti Cryptonomist. Kormánya az éves beruházási költségvetésének 15 százalékát különítette el arra, hogy megpróbálja meghonosítani a bitcoint a nemzetgazdaságban. Létrehozta a Chivo Walletet (állami online mobiltelefon-pénztárcát), és fejenként 30 dollárnyi bitcoint ajánlott minden állampolgárnak, aki letölti és használja azt.

Közel hárommillió salvadori töltötte le a tárcaalkalmazást, ami a felnőttek közel 60 százaléka. Ám a BTC árának beomlása után mindössze tíz százalékuk maradt a Chivo aktív felhasználója. A bitcoinban küldött/fogadott átutalások pedig csak két százalékot tettek ki az összesből. (A pénzügyi problémák ellenére Bukele népszerűsége viszont, úgy tűnik, nem változott.)

A bitcoin és az ether két éve. Forrás: Tradingview.com
A bitcoin és az ether két éve. Forrás: Tradingview.com

Hogyan kellene működnie a bitcoin-fizetésnek?

De jól működne ez a rendszer, ha a bitcoin ára nem esne, és az emberek nem fordulnának el tőle emiatt? Nézzük meg, hogyan működik egy bitcoin-átutalás eredetileg. A Bitcoin-rendszerben 15 percenként követik egymást az adatblokkok. Ez azt jelenti, hogy ha a következő blokkba bele is férünk, akkor is átlagosan 7,5 percet kell várnunk egy tranzakció teljesülésére.

Ha pedig nincs szerencsénk, akkor akár fél órát vagy háromnegyed órát, esetleg órákat is. Jellemzően hirtelen forgalom-növekedés esetén fordul ez elő. (Ilyenkor mások magasabb tranzakciós díjat ígérnek, mint mi, és ennek a díjnak a nagyságától függ, hogy mennyit kell sorban állunk a tranzakció teljesüléséhez.)

Megszületett a villámhálózat

Mostanában jellemzően nem voltak nagyok a várakozási idők, és viszonylag alacsonyak a díjak (0,5-1,5 dollár között körülbelül), mert alacsony volt a forgalom. De vannak olyan időszakok, például amikor az árfolyamok a kriptodeviza-piacon nagyot mozdulnak, amikor ez komoly probléma lehet. Sok harmadik világbeli szegénynek pedig 1-3 dollár is nagy pénz, több napi étkezés ára is lehet.

A fő Bitcoin-lánc ezen problémáinak a kiküszöbölésére találtak ki egy rendszert, amelynek Bitcoin Lightning Network (“villámhálózat”) a neve. A lényege, hogy egy külön szerverpark szolgálja ki az átutalásokat, amely nem írja automatikusan a bitcoin-blokkláncra a tranzakciós adatokat, csak bizonyos esetekben (kérésre, “nettósítva”).

Olcsó és gyors átutalások?

Túllépve tehát a bitcoin korlátain (de ezért cserébe csökkentve a rendszer biztonságát), gyors és olcsó átutalásokat tesznek lehetővé. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy másodpercek alatt odaér a pénz, hasonlóan, mint a magyar azonnali átutalás. Valamint általában csak pár dollárcentbe kerül, rosszabb esetben 1-2 ezrelékbe. Ezzel a rendszerrel kompatibilis a salvadori Chivo Wallet is.

Európában, miután egyre több országban van azonnali átutalás, sok nemzetközi átutalásra pedig használhatók olyan fintech-megoldások, mint a Revolut vagy a Wise, sok esetben nem sok értelme lenne a bitcoin-használatnak. Európában a jó pár euróba és egy-két napba kerülő Sepa-átutalások helyett azonban már érdemes lehet alkalmazni a Bitcoint, vagy a Lightning Network-öt.

Biztonságos?

De a fintech-rendszerek nincsenek olyan biztonságosak, mint híveik szerint az eredeti Bitcoin-rendszer, a “mainnet”. A Revolut vagy a Lightning Network is inkább csak kisebb összegek mozgatására ajánlott, sok ezer dolláros tételt már nem kockáztatnánk meg egyiken keresztül sem. De kiskereskedelmi vásárlásokra például teljesen jónak látszik mindkettő.

Sok feltörekvő országban azonban az embereknek nincs sok választásuk, hiszen bankszámlájuk sincsen. Van viszont mobiltelefonjuk. Éppen ők azok, akik nem tudnak kifizetni több dolláros vagy eurós tranzakciós díjakat sem, miközben gyakran vannak külföldön dolgozó rokonaik, akik időnként devizát szeretnének nekik hazaküldeni. (Nem feltétlenül gazdag országban laknak, például egyik latin-amerikai országból a másikba, egyik ázsiai szegény országból a másikba.)

Szanaszét inflált peso-k

További probléma, hogy egyes országokban annyira szanaszét inflált fizetőeszközök vannak, hogy szinte mindenbe menekülnek az emberek, ami nem nemzeti valuta, például nem argentin peso vagy venezuelai bolívar.

A dollár forintban és argentin peso-ban. Forrás: Tradingview.com
A dollár forintban és argentin peso-ban. Forrás: Tradingview.com

A Lightning Network vagy valamilyen hasonló kriptovaluta-megoldás így sokak számára az elektronikus pénzmozgatás egyetlen ésszerű módjává válhat. Ám a bitcoin árfolyamának borzasztó volatilitása, mint Salvadorban is láttuk, nagy taszítóerő. Mit lehet tenni?

Kriptodeviza, de nem Bitcoin

Számos olyan kriptovaluta van, ami olcsón és gyorsan továbbítható. Ilyenek például a litecoin, a bitcoin cash és egy sor úgynevezett proof-of-stake típusú kriptopénz. (Erre a rendszerre készül most áttérni éppen az Ethereum blokklánc is.) Ilyen többek között a Binance tőzsde BNB érméje, a cardano, a polkadot, az avalanche és még sokan mások. De ezek ára még inkább ingadozik, mint a bitcoin, még bizonytalanabb a jövőbeli árfolyam. Lásd még:

De vannak úgynevezett stabilérmék a blokkláncokon, amelyek többnyire a dollárhoz vannak kötve, így árfolyamuk – dollárban – nem változik. Továbbíthatók egy sor blokkláncon, például a felsorolt proof-of-stake típusúakon is. Nem vállal árfolyamkockázatot a tulajdonosuk, az USDC vagy az USDT (tether) stabilan pontosan egy dollárt ér. (A tetherrel kapcsolatban korábban volt számos kétely és kritika, nemrég azonban könyvvizsgáló által hitelesített jelentés is készült a fedezetéről. )

Lightning Network-alkalmazások: Muun Wallet, Phoenix és Blue Wallet. Küldés-fogadás - egyszerűek, mint a fagolyó.
Lightning Network-alkalmazások: Muun Wallet, Phoenix és Blue Wallet. Küldés-fogadás - egyszerűek, mint a fagolyó.

Egyszerűség és biztonság kell

Lehet, hogy csak idő kérdése, mikor fognak majd például Avalanche, Polkadot vagy Solana blokkláncon továbbított dollárral fizetni a harmadik világbeli emberek? Esetleg az európaiak egy része is. De ehhez még két nagyobb problémában jelentősebb előrehaladások lennének szükségesek:

  1. Legyenek egyszerű, az átlagember számára is használható alkalmazások, hasonlóan egyszerűek, mint a Lightning pénztárcák. (Lásd a fenti képet.)
  2. Oldják meg a biztonsági problémákat, küszöböljék ki a sebezhetőségeket, hogy az embereknek ne kelljen félniük az érméik vagy stabilérméik elvesztésétől.

Jön a Szuper Lightning Network?

De az is lehetséges, hogy a nyerő blokklánc végül mégiscsak a Bitcoin lesz. A Lightning Network rendszert fejlesztő Lightning Labs cég ugyanis azon dolgozik, hogy stabilérméket is továbbítani lehessen ebben az alkalmazásban (az úgynevezett Taro protokol segítségével).

Ha sikerülne megvalósítani a Lightning Network sebességével és alacsony költségével egy stabil árfolyamú eszköz továbbítását, a Bitcoin-hálózathoz legalább hasonló biztonsági szint mellett, az nagy áttörést jelenthetne. Az egész kriptodeviza-világ, de talán az egész világ fizetési rendszere számára előrelépés lehetne.

Bitcoin-alkalmazás. Fotó: Unsplash
Bitcoin-alkalmazás. Fotó: Unsplash

A kritikusok azonban azt mondják, hogy bár jelenleg a Bitcoin-rendszer nem túlzsúfolt, a Lightning Network fizetések tömeges elterjedése hamar eldugíthatja a rendszert. A Lightning Networknél csak időnként írják a “mainnet” blokkláncra az összesített, nettósított tranzakciós adatokat. De előbb vagy utóbb így is fel kell vinni azokat.

Mi lesz, ha betiltják?

Egy másik probléma lehet az adózás és a szabályozás. Megpróbálhatják egyes országok betiltani a kriptodevizákat vagy a kriptodeviza-fizetéseket, ha túlságosan jóra sikerülne egy ilyen fizetési rendszer. Lehet, hogy sok országban csak azért tűrik egyelőre, mert a különböző gyerekbetegségek és technikai problémák miatt nem terjedt el széles körben a kriptovaluta.

Főleg műszakilag képzettebb, pénzügyileg jártasabb kisebbség használja egyelőre a kriptopénz-fizetéseket. Bár a tiltás nem lenne könnyű, mert a blokklánc működésébe aligha tudnak beleszólni, a kriptóról hagyományos pénzre történő váltást alaposan meg tudják nehezíteni.

Nagy kérdés az adózás

Ha pedig például minden egyes kriptodeviza-értékesítés után 15 százalékos adót kellene fizetni, mint például Magyarországon, vagy még többet, akkor adózási oldalról sikerülhet agyonvágni a kriptopénz-fizetési rendszert. Egyes országokban viszonylag jelentős összegig adómentes, ha kriptoeszközzel fizetünk, az adóhivatal csak a befektetési célú nagyobb tételekre utazik. Más országokban a legkisebb vásárlás esetén is adót kell fizetni. Megint más országokban pedig egyáltalán nincsen egyelőre adó.

Nagy kérdés, hogy ilyen téren merre megy majd tovább a világ .

Minden bitcoin kriptó, de nem minden kriptó bitcoin

Mindez egyébként nem sokat mond a kriptovaluta-szektor egészéről. Ugyanis a fizetőeszköz-funkció ma már csak egy a kriptovaluták sokféle felhasználási területe közül. A szektor nagy része már nem erről szól, hanem spekulációról, okosszerződésekről, játékokról, NFT-kről, fájtárolásról, szerencsejátékokról, médiaalkalmazásokról és még ezer más dologról.

A bitcoin pedig egy különleges, unikális valami. Bár vannak követői, utánzatai, a kriptovaluták 99 százaléka ma már egyáltalán nem bitcoin-klón. Lásd:

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21600 21260 21700 +0,42% 0 0 7 619 542 700 HUF 2024-11-21 17:09:57
MOL 2676 2666 2690 -0,52% 0 0 1 053 060 966 HUF 2024-11-21 17:13:05
MTELEKOM 1228 1210 1238 +0,99% 0 0 1 418 764 236 HUF 2024-11-21 17:08:33
RICHTER 10810 10710 10910 +0,19% 0 0 885 696 710 HUF 2024-11-21 17:10:12
OPUS 510 507 513 +0,20% 0 0 20 616 942 HUF 2024-11-21 17:05:28
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha a pénzváltónál jár
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 18:47
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Volt valami közös az OTP-ben és a Magyar Telekomban
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 132,42 pontos, 0,17 százalékos emelkedéssel, 79 229,24 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Már 411 felett jár az euró, bérrobbanás Németországban
Eidenpenz József | 2024. november 21. 12:33
Részben ismét a dollár lehet a felelős a forint gyengüléséért, de a zlotyhoz képest is gödörben van a hazai deviza. A háborús feszültség nem tesz jót a részvényeknek, miközben szárnyal az arany, a bitcoin, a kőolaj és a földgáz. Céláremelés jött OTP-re és Richterre, bérrobbanás volt az EU-ban. Leválhatna a Mol az orosz olajról?
Részvény / Deviza / Áru Itt már bizonyítottak az észak-koreai katonák — hatalmas lopást vittek véghez
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 10:22
Észak-Korea hackerei állnak a 2019-ben elkövetett 42 millió dolláros Ethereum-rablás mögött – közölte a dél-koreai rendőrség.
Részvény / Deviza / Áru Rohamra indult a forint, de meddig juthat?
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 08:09
Erősödéssel indította a napot a forint az euróval szemben, meglátjuk mire lesz ez elég.
Részvény / Deviza / Áru Eláztatta az eső a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:23
Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot villantott az OTP a parketten
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1131,04 pontos, 1,45 százalékos emelkedéssel, 79 096,82 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Jövőre olcsó lehet az üzemanyag, újabb bitcoin-rekordot mértek
Eidenpenz József | 2024. november 20. 12:16
Ismét emelkednek a tőzsdék, a BUX index is visszanyerte a keddi vesztesége egy részét. A forint viszont megint gyengélkedik és ismét közelít az euró a 410-es szinthez. A dollár erősödése és az orosz-ukrán háborús feszültség fokozódása lebeg a piacok feje felett, miközben az Nvidia gyorsjelentését várják. Túlkínálat lesz olajból?
Részvény / Deviza / Áru Visszabújik az ágyba, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 07:31
A forint jóval gyengébben „kelt” szerdán, mint kedden.
Részvény / Deviza / Áru A forint elesett a korai sötétben
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 18:24
A forint kedd reggeli lendülete nem tartott ki estéig, kisssé megfáradt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG