Pénteken a Citi gyorsjelentése és jó makroadatok okoztak optimizmust az amerikai tőzsdén, két százalék körül mentek a főbb az indexek, és ez ma is kitart. A német, francia, brit indexek 1,3 százalékos emelkedésben vannak, az amerikai határidős mutatók is újabb egy százalékkal javulnak. A kormányválság ellenére még az olasz index is 1,1 százalékkal megy fel.
Így a magyar BUX index 1,6 százalékkal felülteljesítő Európában, bár a lengyel WIG 2,1 százalékkal lőtt ki. Ezúttal a Mol 2,6 százalékos ugrása húzza főleg a hazai mutatót, az OTP 1,6, a Richter 0,4, a Telekom 3,0 százalékkal drágább. A 4iG viszont 2,7 százalékkal esik.
Egész tűrhetően áll a forint
Az euró/forint jelenleg 403 forint körül van, ami gyengülés ugyan a múlt péntek estéhez képest, de a hét túlnyomó részében ennél jóval feljebb volt az árfolyam. Valójában pénteken késő délután, este egy nagy forinterősödés volt, az ár 405 környékéről 400,70-ig ment, és még ma kora reggel is ott nyitott. Csak ehhez képest gyengült délelőtt a fizetőeszközünk. A dollár gyengébb lett, az euró/dollár visszapattant a paritásról, most 1,0155, forintban pedig 397,50-et kell adni egy dollárért.
A héten az EKB kamatdöntő ülésére figyelnek a befektetők, ami csütörtökön kora délután esedékes és várhatóan 0,25 százalékponttal emelnek majd. De még nagyobb fontossága lehet más intézkedéseknek, mint a jegybanki eszköztár átalakításának (a dél-európaiak, főleg az olaszok segítése érdekében).
Tovább szakadhat az euró?
A Nomura szerint az orosz földgázszállítások esetleges leállítása akár a 0,9-es szintig is lelökheti az euró-dollár árfolyamot. Az Északi Áramlat 1 tervezett karbantartása jelenleg is tart, elvileg 21-én kellene újraindítani, de már a szerdai kapacitásfoglalásokból látni fogjuk, hogy ez megtörténik-e. Az HSBC vezető devizastratégája szerint pedig az EKB nehezen tud jelentős kamatemelést végrehajtani a következő időszakban – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Veszélyes helyzet állt elő, hiszen az euró gyengülése tovább növeli az így is rendkívül magas inflációt az eurózónában. Miközben a növekedési kilátásokat az energiakrízis lehetősége húzza lefelé.
Gáz lehet az olaj- és gázpiacon
A kőolaj ára ma az utóbbi hetek esése után ismét két százalékkal megy feljebb, a Brent már 103,40. Joe Biden amerikai elnök a múlt héten Szaúd-Arábiába látogatott, és találkozott Mohamed bin Szalmán trónörökössel, annak ellenére, hogy emberi jogi aggályok merültek fel. Nem világos, hogy Biden elért-e valamit a politikailag kockázatos látogatásával.
Az olaj és a benzin árának tartós csökkenése nagymértékben csökkentené az inflációs nyomást, ugyanakkor azt is jelezheti, hogy recesszió van, ami szintén jelentős kihívásokkal jár.
Európában pedig azt találgatják, valóban újraindítja-e Oroszország az Északi Áramlat 1-vezetéken a gázszállításokat, miután csütörtökön véget ér a tervezett tíznapos karbantartás. Az európai gázár ma stagnál, miközben hőhullám tombol Nyugat-Európában, ami növeli az elektromos áram iránti igényt.
Emelték a Richter célárát, koncessziót nyert a Mol
Friss céláremelés érkezett az HSBC-től a Richterre, 9200 forintos célárat határozott meg az elemző. Emellett vételre ajánlja a részvényt, míg korábban csupán tartásra javasolta – írja a KBC Equitas.
A Mol pénteken bejelentette, hogy elnyerte a Magyar Állam által kiírt hulladékgazdálkodási koncessziós pályázatot. Így 2023. júliusától 35 évig a társaság végezheti az ötmillió tonna körüli magyarországi szilárdhulladék begyűjtését és kezelését.
Rengeteg gyorsjelentés jön a héten
A héten sok nehézsúlyú tőzsdei vállalat osztja meg eredményeit a befektetőkkel. A Bank of America és a Goldman Sachs hétfő reggel jelentenek, miután múlt héten a JPMorgan óvatosan nyilatkozott kilátásairól, de a Citigroup felélesztette a piac optimizmustát – írja az Investing.com.
Kedden a Johnson & Johnson és a Novartis jelent, mindkettő részvénye a piaci átlag felett teljesített eddig az év során. Az Abbott Labs szerdán, a svájci Roche Holding csütörtökön közli eredményeit. Beindul a tech-szektor is, a Netflix kedden a piaczárás után esedékes. A streaming-óriásvállalat részvényei közel 70 százalékot estek idén, ami az S&P 500 legrosszabb teljesítménye. A Tesla szerdán jelentkezik, amit izgatottan várnak a befektetők a szállítások legutóbbi csökkenése után.
A jövőt kémlelik a részvényesek
A távközlési szektorban az AT&T csütörtökön, a Verizon Communications pedig pénteken következik. A távközlési vállalatok részvényei eddig biztonságos menedékként működtek az idén – teszik hozzá. További fontosabb cégek:
- Philip Morris International (csütörtök)
- Union Pacific (csütörtök)
- American Express (péntek)
- HCA (péntek)
- Schlumberger (péntek)
- Snap (csütörtök)
- ASML Holding (szerda)
- Twitter (péntek reggel)
A befektetők figyelik, hogy a vállalatok hogyan birkóznak meg az inflációval, látják-e a gazdasági aktivitás lassulását, és hogy átvállalnak-e bizonyos költségeket vagy veszteségeket. Csökkentik-e várakozásaikat a nehéz piaci környezetben.
Robbanásveszélyes a kínai ingatlanpiac?
A kínai hatóságok megkérték a bankokat, hogy nagyobb hajlandósággal hitelezzék az ingatlanfejlesztőket, ugyanis a lakosság körében egyre nagyobb elégedetlenség, sőt bojkott alakult ki a jelzáloghitelek kifizetésére – írja az Erste Befektetési Zrt. Rengeteg és egyre több projekt nem fejeződik be, így a lakosság egyszerűen úgy döntött, hogy nem lesz hajlandó fizetni a hiteleit, amelyeket azon ingatlanokra vett fel, amelyek el sem készültek.
A hatóságok ezzel növelnék a lakosság bizalmát, el szeretnék kerülni, hogy a bankrendszerbe is begyűrűzzön az ingatlanpiac válságos pénzügyi helyzete.
22 ezer felett a bitcoin, jön az Ethereum Merge
Harmadik napja emelkednek a kriptodevizák, a javuló részvénypiaci hangulattól valószínűleg nem függetlenül. A bitcoin ma már megközelíti a 22 500 dollárt, az ether egy időre el is érte az 1500-at. Egy hét alatt a bitcoin hét, az ether viszont már 27 százalékkal ment fel. Az utóbbi megy jobban ma is, mintegy nyolc százalékkal, amelyről jó hírek érkeztek. A múlt héten ígéretes sikerrel zárult egy újabb tesztüzem a “The Merge”, az Ethereum-rendszer árfogó reformja előtt.
Azután bejelentették, hogy az Ethereum nagy eseményére a szeptember 19-i héten kerülhet sor. (A Merge során az Ethereum az energiaigényes proof-of-work konszenzus-mechanizmusról egy energiatakarékos, sokkal olcsóbb proof-of-stake rendszerre fog áttérni.) Bár a bejelentés megszületett, azt azért hozzáteszik, hogy nem szigorú határidőről van szó, amely még nagy valószínűséggel változik.
Mégis megtiltják az oroszok a kriptózást
Vlagyimir Putyin elnök július 8-án aláírta a digitális fizetéseket tiltó törvényt Oroszországban. Ezentúl tilos a digitális és úgynevezett hasznossági (utility) érmék (tokenek) használata áruk, szolgáltatások és termékek fizetőeszközeként.
Az orosz pénzügyminisztérium februárban már egy törvényjavaslatot terjesztett a parlament elé a kriptovaluták szabályozására, az orosz jegybank viszont a kriptotevékenység betiltását szorgalmazta. Akkor úgy tűnt, hogy a szabályozás-párti vonal győzött. Oroszország állítólag idén az ukrajnai inváziót követő gazdasági szankciók kijátszására is használta a kriptovalutákat.
Miért robban a Masterplast?
Masterplast részvénye ma 16 százalékkal ugrik. Egy bejelentés szerint a Scope Ratings GmbH elvégezte a tőzsdei cég Növekedési Kötvényprogramban szereplő vállalati kötvényének éves felülvizsgálatát.
A Scope Ratings megerősítette a Masterplast Nyrt. BB-/stabil kibocsátói besorolását. Az fedezet nélküli kötvény minősítését szintén BB- besorolással erősítette meg.
Tovább veszi magát a 4iG, a Pannergy
Július 15-én a 4iG 21 ezer darab saját részvényt vásárolt 738,327 forintos átlagáron a Budapesti Értéktőzsdén az Equilor Befektetési Zrt. közreműködésével. Ennek nyomán a 4iG tulajdonában lévő sajátrészvény-állomány aránya 0,45 százalékos.
A Pannergy pedig öt napon keresztül napi 2200 darab saját részvényt vásárolt, 974,5 és 992 forint közötti árakon. Ezzel sajátrészvény-állománya 23,04 százalékos.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.