A szerdai amerikai emelkedés után csütörtökön Európában is jó a tőzsdei hangulat, az indexek 0,2-0,5 százalékkal emelkednek. Az amerikai határidős mutatók is kis mértékben tovább javítanak. A Fed előző napi jegyzőkönyvére, a Jackson Hole-i jegybanki konferenciára és Kamala Harris beszédére figyelnek elsősorban a piacok csütörtökön és pénteken.
Régiós jelenség a devizák erősödése
A BUX index szerény, 0,2 százalékos esést mutat, az OTP 0,5 és a Richter 0,3 százalékos süllyedése húzza le. A Mol 0,1 százalékkal drágul, a Telekom – amely frekvencia-megállapodásokat jelentett be a Yettellel – jelenleg stagnál. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint a kormánynak és a jegybanknak is új gazdaságélénkítő programokat kellene indítania.
Az euró/forint a délelőtt folyamán 392 közeléből 394,0-re ment fel, ami mintegy másfél forintos emelkedés. Az olaj fél, az európai földgáz másfél százalékkal drágult. Augusztusban a forint eddig kisebb erősödést mutatott eddig az euróval szemben. Ugyanakkor hasonló trend mutatkozik a régióban is, a cseh korona és a lengyel zloty is így teljesített augusztusban – írta a K&H Értékpapír.
Jókora Mol-céláremelés érkezett
A korábbi célárához képest jókora emelést hajtott végre a Citi elemzője, míg korábban 2900 forintos célárat és tartást határozott meg a Molra, azt most 3400 forintra emelte és vételi ajánlást fogalmazott meg. A konszenzusos célár így 3350 forintra módosult, ami közel 23 százalékos felértékelődési potenciált jelez a szerdai záróárhoz képest – írta a K&H Értékpapír.
Reflektorfényben a Fed
Az amerikai Fed és a japán BoJ is kulcsfontosságú események előtt áll, amelyek meghatározhatják a globális kamatpályát – írta a Bloomberg. Az amerikai központi bank szerepét betöltő Fed legutóbbi jegyzőkönyvéből kiderült, több tisztviselője sem zárkózott volna el a július 30-31-i ülésen a kamatlábak csökkentésétől, bár végül egyhangúlag a kamatlábak változatlan szinten tartása mellett szavaztak.
A jegyzőkönyv mindenképp megerősítette a szeptemberi kamatvágás esélyét. A döntéshozók körében az az érzés van kialakulóban, hogy “az inflációs és a foglalkoztatási célok elérésének kockázatai mostanra nagyjából egyenlőek”.
Fabio Panetta, az EKB Kormányzótanácsának tagja is azt mondta, hogy további kamatcsökkentésekre lehet számítani. A figyelem azonban most elsősorban Jerome Powell Fed-elnök Jackson Hole-ban pénteken elhangzó beszédére irányul (magyar idő szerint 16 órakor).
Keresik az augusztusi krach felkelősét?
Kazuo Ueda, a japán BoJ kormányzója pénteken délelőtt a parlament alsóházában válaszol a törvényhozók kérdéseire, majd délután a felsőházban vesz részt egy másik meghallgatáson. A szokatlan meghallgatásokat, amelyre a parlamenti ülésszakon kívül kerítenek sort, a törvényhozók hívták össze, akik ragaszkodnak ahhoz, hogy a BoJ magyarázatot adjon – írta a Bloomberg.
A jegybank kamatemelése és szigorú (“héja”) jelzései hozzájárultak a globális pénzügyi piacok heves beomlásához augusztus elején, ami a Nikkei 225 index eddigi egyik legnagyobb zuhanását is eredményezte.
Mélyponton a német vállalkozási kedv
Történelmi mélypontra esett a vállalkozási kedv a német kereskedelmi és iparkamara adatai szerint – írta az Erste Befektetési Zrt. Az adatok 2010-es publikálása óta soha annyira kevés egyeztetés nem jött még létre a kamara képviselőivel, mint az elmúlt időszakban.
A leggyakoribb ellenérvek a német vállalkozás-alapítással szemben a túlzott méretű és lassú bürokrácia és az adórendszer, de a gazdaság recesszió-közeli helyzete sem támogatja az alapítási kedvet. Az adatokban évek óta trendszerű csökkenés látható, ami egyúttal azt is mutatja, hogy Németország versenyképessége romlik.
Ráadásul az augusztusi német előzetes beszerzési menedzserindex is rossz lett, az ipari alindex a várt 43,3 helyett 42,1-re csökkent (43,2-ről), a szolgáltató szektoré 51,4-re a várt 52,3 helyett. A kompozit mutató is csak 48,5 volt a várt 49,2-vel szemben.
Négy fő ok, amiért kiárusítás van a kriptópiacon
A bitcoin (BTC) és az ether (ETH) piacán az utóbbi időben túlkínálat volt, az eladói nyomás főbb okai a Milkroad szerint:
- A Grayscale Ethereum ETF-jének magas díjai eladásra késztetik a befektetőket. (A korábban befektetési társaságként működő konstrukcióból a közelmúltig nem lehetett kiszállni, de nemrég az ETF-é alakítással megnyíltak a kapuk – a szerk.)
- A Mt. Gox japán tőzsde folyamatosan kifizeti a 2014-es csőd során befagyott, megmaradt BTC-ket a hitelezőknek.
- A német kormány eladta a rendőrség által lefoglalt bitcoinjait.
- Az USA kormánya a Selyemúttól (Silk Road) lefoglalt bitcoinokat talán szintén el fogja adni.
Egyetlen dollármilliárdos nagyságú eladó csomag is fájdalmas lett volna, de három vagy négy még inkább. A jó hír, hogy az összesen 227 ezer darab (most mintegy 13,6 milliárd dollárt érõ), potenciálisan eladó bitcoinból 124 ezret már felszívott a piac (7,4 milliárd dollár értékben). Még nem vagyunk túl a nehezén, újabb eladó tételek is felbukkanhatnak, de úgy tûnik, hogy a túlkínálat lassan kezd leapadni, a befektetõi bizalom újraépülhet – teszi hozzá a blog.
Ezt csinálták a guruk
A Goldman Sachs közzétette „Hedge Fund Trend Monitor” jelentését, amely szerint 2024 első felében a fedezeti alapok jelentős korrekciókat hajtottak végre, különösen a „Magnificent 7” (a “csodálatos hetes”, a vezető tech-óriások) részvényeknél csökkentve kitettségüket – írta az Equilor Befektetési Zrt. Annak ellenére is, hogy ezek a részvények továbbra is felülmúlták a piacokat. Kivételt képezett az Apple és az Amazon, amelyekben a fedezeti alapok növelték a részesedésüket.
Az amerikai részvénypiaci long/short fedezeti alapok kilenc százalékos hozamot értek el az elmúlt évben, ami felülmúlja a szélesebb piaci indexek teljesítményét. A második negyedévben a fedezeti alapok megállították a ciklikus részvények felé irányuló, 2022 közepén kezdődött “rotációt” (tőkeátáramlást). Eközben:
- Az egészségügyi kitettségüket növelték.
- Növelték az ipari szektorban
- és a pénzügyi szektorban való kitettségüket is.
- Csökkentették a fogyasztói diszkrecionális termékekben
- és az információtechnológiában való részesedésüket.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.