Ma nulla körül ingadoznak az európai tőzsdeindexek, aminek fő oka az lehet, hogy kivárnak, mivel jövő héten tárgyalások kezdődhetnek az orosz-ukrán feszültségről. Tegnap az okozott elsősorban csúnya esést a tőzsdéken, hogy egyrészt lövöldözésről érkeztek hírek Kelet-Ukrajnából, másrészt pedig Joe Biden amerikai elnök orosz támadást valószínűsített a következő napokra. Ráadásul a legutóbbi amerikai makroadatok sem voltak valami fényesek.
A német index 0,1 százalékos mínuszban, a brit ugyanekkora pluszban, a párizsi pedig 0,4 százalékos emelkedésben volt késő délelőtt. Az amerikai határidős indexek fél százalék körüli pluszban állnak. Az USA-ban egyébként hétfőn az Elnökök Napja miatt zárva lesznek a tőzsdék, így már ma is alacsony forgalom valószínű.
Itthon a BUX-index 0,4 százalékkal esik, főleg az OTP egy százalékos csökkenése húzza le, de a Richter is gyengül, 0,4 százalékkal. A jónak tartott gyorsjelentésének kiadását követően a Mol 0,1 százalékos emelkedést mutat. A Telekom fél százalékos pluszban van, a cég február 23-án este teszi közzé a számait.
A forint tegnap gyengült, 357 is volt az euró, de ma megint stabilabb. A közös európai pénz 356,30 forint, nem tér el lényegesen a tegnapi záróértékétől. Az olaj két és fél százalékkal esik ma.
Rekordév a Molnál
A Mol 2021-ben soha nem látott számokat produkált, a 3,53 milliárd dolláros EBITDA meghaladta a menedzsment 3,2 milliárd dolláros éves célkitűzését. A hazai elemzők pozitívan fogadták a jelentést. A KBC Equitas szerint
a negyedéves számok nagyrészt pozitív meglepetést hoztak az elemzői konszenzushoz képest, bár a nettó profit kissé elmaradt a várakozásoktól. Összességében jónak tekinthető a jelentés, és az árfolyam is izgalmas szinteken tartózkodik.
Nőhet a Mol-osztalék
Az Erste Befektetési Zrt. “kirobbanónak” nevezte a Mol eredményét, és a menedzsment prognózisát is jobbnak a piac által vártnál. Az osztalék szerintük jóval magasabb is lehet, mint a „szokásos” 95 forint körüli érték.
S azon sem lepődnénk meg, ha az igencsak visszafogott kilátásokat javítanák az elemzők – tették hozzá.
Az Equilor Befektetési Zrt. is azt emelte ki, hogy az összes fontosabb eredménysoron és minden divízióban jobb számok születtek, mint amire számítani lehetett, kivéve az adózott eredményt.
1900 dollár felett az arany
Az arany tegnap átlépte az 1900 dolláros szintet, bár ma kissé ez alá csúszott vissza. Ennél magasabb szinten huzamosabb ideig utoljára 2020 őszén járt az árfolyam. Az ezüst, amely nagyrészt ipari fémnek számít, nem süllyedt olyan mélyre tavaly, most viszont szintén emelkedő pályára állt.
A geopolitikai feszültségek és a rendre meglepetést okozó magas inflációs adatok fényében érthető, hogy az arany és az ezüst sokat emelkedett az idén. Bár a magas inflációra adott jegybanki válaszok, a magasabb kamatszintek az arany ellenségének számítanak, végső soron hosszabb távon fontos tényező a reálkamatok szintje. Az pedig még nagyon sokáig mélyen negatív maradhat.
Túlteljesíthet a Magyar Telekom?
A Magyar Telekom árbevétele 1,2 százalékkal bővülhetett a negyedik negyedévben. Elsősorban az adat- és sms-forgalom növelhette a bevételeket, míg az IT-szegmens 12,5 százalékkal eshetett vissza – írja az Erste Befektetési Zrt.
Az adózott jövedelmet erőteljesen befolyásolhatták a pozitív hozamgörbe-mozgások, így az 20,2 százalékkal bővülhetett a negyedévben. Összességében a cég túlteljesítette a menedzsment előrejelzését.
Gyorsjelentések Európából
Folytatódik a gyorsjelentési dömping:
- A Renault négy százalékkal emelkedik a jelentése után.
- a Volkswagen részvénye viszont alig változik.
- A Hermes luxuscikk-vállalat papírja öt százalékkal megy fel a jó eladási számok miatt.
- A német Allianz Biztosító eredményeit egy egyszeri tétel rontotta le, a papír egy százalékkal süllyed.
- A francia Electricite de France egy állami tőkeemelés kilátásai miatt esik négy százalékot.
Csúnya mínuszban a kriptodevizák
A főbb kriptodevizák 5-8 százalékkal estek tegnap este a részvénypiacokat követve, és ma is csak halvány jelei vannak a javulásnak. A bitcoin 40 900, az ether 2930 dollár, 1-2 százalékos eséssel felülteljesítő a BNB, az avalanche és a terra.
Kriptodeviza-egységet állított fel az FBI
Joe Biden amerikai elnök a jövő héten várhatóan rendeletet ad ki, amely arra utasítja a kormány különböző szervezeteit, köztük minisztériumokat, hogy tanulmányozzák a kriptodevizákat és a központi banki digitális fizetőeszközöket (CBDC). Valamint dolgozzanak ki egy kormányszintű stratégiát a digitális eszközök szabályozására – írja a Yahoo Finance.
A Biden-adminisztráció széleskörű erőfeszítéseket tesz az ágazat szabályozása érdekében. Az FBI (a szövetségi rendőrség) pedig új kriptogdeviza-egységet alakított ki. Ezt egy tapasztalt, számítógépes bűncselekményekkel foglalkozó ügyész vezeti.
Patkányméreg, de azért jó befektetés?
Pár évvel ezelőtt Warren Buffett a kriptodevizákat patkányméregnek nevezte a négyzeten. Jobbkeze, Charlie Munger még a napokban is kifejezetten ellenséges volt velük szemben. Most mégis egy, az üzletágban aktív bankba is befektettek – írja a Fortune.
A Berkshire Hathaway bejelentése szerint egymilliárd dollárt fektetett a Nubank brazil digitális bankba, amely a maga nemében a legnagyobb ilyen latin-amerikai “neobank”. Befektetési egysége, a “NuInvest” lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy pénzt helyezzenek el egy tőzsdén kereskedett bitcoin alapba (ETF-be).
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.