Az amerikai tőzsdék tegnapi rossz teljesítménye után ma Európában is hasonló a hangulat, az indexek egy százalék körüli mínuszban vannak. Valamivel kisebb a mérséklődés Londonban, csak 0,4 százalék, ahol a gazdaságnak az évé végén sikerült elkerülnie a recessziót. De nem sokkal, úgyhogy kontinensünkön most a recessziós félelmek nyomasztják a tőzsdéket. A vártnak megfelelő lett a kínai infláció.
Itthon a tőzsdeindex 0,5 százalék körüli mínuszban van, ez valamivel jobb az európai átlagnál. A Richter 1,3 százalékos emelkedése ellensúlyozza az OTP 0,9 százalékos esését. A Mol eközben középen áll, stagnál 2762 forinton. A Magyar Telekom 1,1 százalékos emelkedéssel a nyertesek táborát erősíti, ahogy a Zwack és a Rába is.
Nem örül a forint a magas inflációnak
Közvetlenül a magyar inflációs adat közzététele után és előtt egyaránt eléggé ingadozó volt a forint árfolyama, az euró 387 és 389 között mozgott. majd a negatív meglepetés némi tétovázás után a forint gyengülése irányába hatott, A magas infláció azt is jelentheti, hogy a Magyar Nemzeti Bank tovább tartja magasan a kamatokat, így akár erősíthetné is a forintot. Mostanáig mindenesetre egyelőre a gyengülés látszik a meghatározó erőnek. A 389,3 forintos árfolyam két forinttal magasabb a tegnap estinél.
Ami a többi hagyományos forintbefolyásoló tényezőt illeti, ezek sem segítik a forintot. A dollár kissé erősödik, az olaj és az európai földgáz ára pedig két és fél százalék körüli pluszban van.
Várttól elmaradó értékesítés a Richter-partnernél
A Richter egyesült államokbeli partnere, az AbbVie közzétette negyedéves számait – írja az Erste Befektetési Zrt. A Vraylar-eladások éves szinten 15,5 százalékkal 565 millió dollárra emelkedtek a negyedik negyedévben. A teljes 2022-es pénzügyi évben 2038 millió dollárt hozott a Vraylar, ami 17,9 százalékos emelkedés az előző évhez képest.
Az adat azonban negyedéves és éves szinten is elmarad a Bloomberg konszenzusától. Az AbbVie várakozásai szerint a Vraylar eladásai 2023-ban elérhetik a 2,5 milliárd dollárt, miközben a piac ennél magasabb, közel 2,6 milliárdos bevételre számít.
A Richter február 28-án teszi közzé negyedéves eredményét. Ezek alapján 37-38 milliárd forint royalty bevétel várható – írta a brókercég.
Valóban jó befektetés a részvény hosszú távon?
Közhelynek számít, hogy a részvénybefektetések hozamai hosszútávon meghaladják az infláció értékét és a kötvénybefektetések eredményét. Valóban így van ez? Egy blogszerző megnézte az S&P 500 index tíz évre visszatekintő eredményét, és arra jutott, hogy ez mínusz öt és plusz 22 százalék között változott az utóbbi közel száz évben (éves szinten). Ez így elég nagy fluktuáció, jelenleg egyébként ez plusz 12 százalék körül van az utóbbi tíz évre.
Húsz évre már kicsit kisebb a fluktuáció, igazán jól azonban a 30 évre néz ki az ábra. Ekkor csak az időszak elején, valószínűleg még az 1920-as évek részvénypiaci buborékja miatt süllyedt évi nyolc százalék környékére a visszatekintő hozam, az esetek nagy részében 10 százalék körül és afölött volt. Jelenleg is körülbelül ott tartunk, vagyis az utóbbi 30 évben évi 10 százalék körül volt a részvénybefektetések megtérülése.
A legjobban persze azok jártak, akik nagyobb krízisek, tőzsdekrach-ok idején vásároltak be. Ilyen esetekben a megtérülés az évi 13-14 százalékot is elérte három évtized alatt.
Tizenegyest kapott az Adidas
A német tőzsdén közel 11 százalékkal esik az Adidas részvénye, miután tegnap este a forgalomra és a nyereségre vonatkozó figyelmeztetést tett közzé. A cég már a 2022 es eredményben is elmaradt a várakozásoktól, és további veszélyeket lát a forgalomra és a nyereségre nézve ebben az évben is. Sőt, az operatív vesztesség is elképzelhető az idén.
Mindennek a fő oka a Kanye West (Ye) nevű rapperrel való szakítás, az ehhez kapcsolódóan legyártott Yeezy-kollekció magas eladatlan készletei.
Egy nagyon volatilis, hangulatvezérelt piacon hosszútávon függővé tette magát a cég egyetlenegy személytől, és most ennek következményeit nyögi – idéz egy kereskedőt az N-Tv.de német hírportál.
Az amerikai hatóságoktól fél a kriptodeviza-piac
Csütörtökön 2-3 százalékkal estek a vezető kriptodevizák, a második vonalbeli “altcoinok” pedig sok esetben 5-10 százalékkal mentek lejjebb. Ma tovább romlott a hangulat, a bitcoin mintegy négy százalékkal 21 900 dollárra, az ether öt százalékkal 1550-re esett.
A rossz hangulat fő oka, hogy az amerikai hatóságok törvénysértéssel vádolják a Kraken kriptodeviza-tőzsdét, megbüntették, és megtiltották az amerikai befektetőknek a staking (letétbe helyezés vagy lekötés) nevű műveletet. Ezt a Revolut épp a napokban tette elérhetővé európai, köztük magyar ügyfelei számára, lásd:
Ismét vannak bitcoinra éhes kisbefektetők
Ez a hír a Coinbase kriptotőzsde részvényét is 14 százalékkal mélyebbre lökte tegnap a Nasdaq-on.
Azért jó hír is akad, amióta a bitcoin ismét 20 ezer dollár felett forog, a kisbefektetők 620 ezer új bitcoin-számlát hoztak létre – írta a Santiment elemzőcég. Ez arra utal, hogy magas az érdeklődés, sokan nem akarnak kimaradni a következő emelkedésből. “Visszatért a mohóság a piacra” – tették hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.