A nyugat-európai tőzsdeindexek ma kisebb-nagyobb emelkedést mutatnak, a német DAX csak 0,1 százalékot, a többi inkább 0,4-0,8 százalékkal megy fel. Az amerikai határidős indexek nem változnak számottevően.
A péntek13-a egyelőre cseppet sem látszik szerencsétlennek a tőzsdéken, a tegnapi, várakozásoknak megfelelően jó amerikai inflációs adat hatása még most is érezhető. Ezen kívül egy jó brit GDP-adat is javította a hangulatot, és sorban érkeznek Európából gyorsjelentések. Az USA-ban ma a Bank of America (BAC), a Citigroup (C), a JPMorgan (JPM) és a Wells Fargo (WFC) nagybankok teszik közzé gyorsjelentésüket, ami még jelentős hatással lehet az árfolyamokra.
Itthon a BUX index és a Richter egyaránt 0,7, az OTP 0,9, a Mol 0,2 százalékkal megy fel. Nyertes megint a Rába két százalék, vesztes a Pannergy és a Duna House egy százalék feletti árváltozással.
Örül a forint a hírnek
A forint erősödésbe kezdett azután, hogy megjelent a hazai pénzromlásról szóló új bejelentés. Az euró 396-ig is lesüllyedt, most 397 forint. Devizánkat támogatja a gyengülő dollár is, tegnap délután az amerikai inflációs szám alaposan levitte a zöldhasú értékét. Az olaj és a földgáz kissé drágul ma, de csak egy százalék alatti mértékben.
Az új adat szerint az év végén 24,5 százalék volt az év/év infláció és 14,5 százalék az éves átlagos. Ez alacsonyabb, mint amennyit az elemzők (és az MNB) vártak.
Egyes termékek ára már csökkent
A decemberi 24,5 százalékos inflációs mutató sokkal jobb lett a 25,8 százalékos piaci várakozásnál, és jobb a mi 25,2 százalékos prognózisunknál is – írta Kiss Péter, az Amundi befektetési igazgatója. Az üzemanyagokon kívüli termékek körében határozott csökkenő tendenciák mutatkoznak. Év/év alapon már több élelmiszer ára csökkent (a hatósági ársapkával érintett tojáson és margarinon kívül), mások növekedési üteme a nullához közelít, és hasonló tendencia bontakozik ki a szolgáltatások területén is.
Mindez azt jelenti, hogy a magas infláció kereslet-visszafogó hatása és a bázishatás egyszerre érvényesül – tette hozzá.
Óriási babakamat jön
A 14,5 százalékos átlagos éves infláció határozza meg számos hazai lakossági államkötvény kamatát. Ennek alapján a most kapható rövidebb PMÁP, a 2027/J 14,5+0,75, azaz 15,25 százalékos kamatot fizet január végétől. A hosszabb 2029/J pedig 14,5+1,5, azaz 16,00 százalékot március 20-tól. A Babakötvények (BABA) 14,5+3, azaz 17,5 százalékot fizethetnek február 1-től. (A korábban kibocsátott inflációkövető kötvények kamata a kamatprémiumuk függvényében is változik.)
A várakozások szerint 2023-ban még magasabb lehet az átlagos infláció Magyarországon, így – majdan már csökkenő havi inflációs értékek mellett – 2024-től ezek a kötvények még többet fizethetnek. Lásd még:
Ez a kerek számok hete
Ha nem is nagy, de néhány hetes, hónapos rekordok dőlnek mostanában a tőkepiacokon az emelkedések hatására.
- Az arany ára átlépte az 1900 dollárt, ahol nem járt nyolc és fél hónapja.
- Az S&P 500 index határidős értéke (futures) elérte a négyezer pontot, ahol nem tartózkodott december közepe óta.
- A német DAX 15 ezer pont fölé ment, ami tavaly februárban fordult elő utoljára.
- A francia CAC 40-es index 7000 feletti értéke is 2022 februárja óta nem látott szint.
- Az amerikai VIX (volatilitás-index) futures hosszú idő óta először süllyedt 20 alá, ahol augusztusban volt utoljára, akkor is csak rövid ideig (előtte pedig áprilisban).
Nem várnak sokat a gyorsjelentési szezontól
Gyenge negyedévet zárhattak az amerikai vállalatok a KBC Equitas szerint, az előrejelzések alapján profitcsökkenésre van kilátás az S&P 500 komponensek nagy részénél.
Az továbbra is látható, hogy az energiaszektor húzhatja fel az index eredményességét, a szektor teljesítménye nélkül jelentős, 6,7 százalékos EPS-visszaesésre van kilátás.
Az európai porondon jobb lehet a helyzet, a gyenge dollár is pozitív hatásokat eredményezhetett egyes cégeknél, de így is “nagyobb mértékű fékezés várható”. (EPS: egy részvényre jutó eredmény.)
Megugrott a bitcoin
Tegnap már reggel szépen emelkedett a bitcon árfolyama, és átlépte a 18 ezer dolláros határt, majd az esti órákban az amerikai inflációs adat nyomán egy rövid időre a 19 ezret is. Jelenleg 18 800, de ez is négy százalékos emelkedés egy nap alatt. Az ether emelkedése csak egy százalékos, 1408 dollár az ára.
A magyarok 14 százaléka használt már kriptodevizát?
A magyarok túlnyomó többsége (86 százalék) még sosem használt kriptovalutát, és a többiek fele is csak egyfajta hobbiként kezeli a kriptovalutákba történő befektetést. (Vagyis a teljes minta hét százaléka.) A kriptokereskedelemből kimaradók közel fele (44 százalék) állította azt, hogy nem rendelkezik elegendő információval, és nagyjából ugyanennyien (45 százalék) vannak, akik nem érdeklődnek a kriptovaluták világa iránt.
Ez derült ki a világ legnagyobb kriptovalutatőzsdéje, a Binance és az Opinio hazai kriptodeviza-felhasználói szokásokat vizsgáló reprezentatív felméréséből. A decemberi kutatás rávilágított arra, hogy több magyar nyelvű információra lenne szüksége a témáról hazai lakosságnak. A felhasználók kriptodeviza-befektetéseikben a biztonságot (49 százalék), a könnyű használhatóságot (32 százalék) tartják meghatározónak. De fontos faktor az adatvédelem (30 százalék) és a bizalom (20 százalék) is.
Fontos felfedezés Svédországban
Svédországban felfedezték Európa legnagyobb ritkaföldfém-lelőhelyét, ezeket az anyagokat a mobiltelefonoktól elektromos járműveken és szélturbinákon át a rakétákig számos termékben használják – írja a brit BBC. Európában jelenleg nem bányásznak ritkaföldfémeket, és egy svéd miniszter úgy üdvözölte a leletet, mint ami hozzájárul az EU Kínától való függőségének csökkentéséhez.
Az EU-ban 2021-ben felhasznált ritkaföldfémek mintegy 98 százalékát Kínából importálták. Most több mint egymillió tonnát találtak Svédország északi részén. Bár ez is jelentős, egy amerikai becslés szerint ez a világ 120 millió tonnás készletének töredéke.
Hogy lehet ritkaföldfémekbe fektetni?
A ritkaföldfémek kifejezés egy 17 elemből álló csoportra utal. A kereslet irántuk 2030-ra várhatóan ötszörösére nő. Az újonnan felfedezett nyersanyagok 10-15 év előtt nem biztos, hogy piacra kerülnek, mert a bányanyitás, engedélyeztetés igencsak időigényes – írta a BBC.
A ritkaföldfémekbe egyébként be is lehet fektetni egyes vállalatok részvényein keresztül. A VanEck Rare Earth/Strategic Metals ETF (REMX) alapban főleg kínai, ausztrál, kanadai részvények vannak, és kisebb mennyiségben amerikaiak. Az ETF-nek van európai (UCITS) verziója is.
Az árfolyama közel négyszer magasabban áll, mint a 2016-os és 2020-as mélypontokon, de csak fele annak, mint az árupiaci szuperciklus 2011-es csúcsán állt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.