A tegnapi amerikai rali után ma Európában nincs határozott irány, a német és a brit index kissé esik, a párizsi stagnál. Az amerikai határidős indexek 0,2-0,3 százalékkal emelkednek. Ázsiában is jó volt hangulat, úgy tűnik, hogy véget ért a kínai hadgyakorlat Tajvan körül.
A tegnapi finálé nagyon szép volt, az S&P 500 végül 2,1, a Nasdaq 100-as index 2,9 százalékkal ugrott meg. A vártnál valamivel alacsonyabb lett ugyanis az amerikai fogyasztói árak emelkedése júliusban, ami nagyon jó hatással volt a tőzsdékre. Ez valamivel csökkenti az agresszívebb kamatemelési pálya esélyét. Fordulatot jelezhet az eddig sok hónapon keresztül egyre csak emelkedő inflációban.
Stabil forint, ralizó OTP
Annak híre, hogy várhatóan újra jönni fog a kőolaj Magyarországra a Barátság vezetéken, már elég volt ahhoz, hogy a magyar részvényeket és a forintot is tegnap erősebb pályára terelje. Ma a tény, a meginduló szállítás bejelentése már nemigen okoz változásokat az árfolyamokban. A BUX-index inkább az OTP gyorsjelentése miatt emelkedett kezdetben fél százalékkal, a bankpapír 9600 felett is volt.
Onnan azonban némi esés következett, mostanra kisebb mínuszba süllyedt a BUX. Az OTP 9500 forint, ami 1,4 százalékos emelkedés. Ezzel szemben a Mol 0,9, a Telekom 0,6, a Richter 0,2 százalékkal esik.
A forint stabil, az euró 394,60, alig változott. A Magyar Nemzeti Bank a mai egyhetes aukción nem nyúlt a kamathoz (maradt 10,75 százalék), annak ellenére sem, hogy a hazai inflációs adat is magasabb lett a vártnál. Úgy látszik, a 400 forint körüli euró nem zavarja őket. Az elemzők sem számítottak most újabb emelésre.
Az olaj egy százalék körüli pluszban van, az arany kissé süllyed a tegnapi drágulás után.
Már az MNB is esélyt ad a 20 százalékos inflációnak
Ősztől a háztartási energia árának emelkedése három százalékponttal növelheti a magyar inflációt, és akár a húsz százalékos infláció sem elképzelhetetlen – mondta az MNB alelnöke, Virág Barnabás az InfoRádiónak. Az MNB-t kissé meglepte a legutóbbi, 16,7 százalékos maginfláció, de egész Európában felfelé mozog még a pénzromlás mértéke. Őszre nagy esély lehet egy globális recesszió kialakulására.
Kedden már egy brókercég is megpendítette a húsz százalékos hazai infláció lehetőségét, lásd:
Kellemes meglepetést okozott az OTP
Pozitív meglepetést tudott okozni az OTP a második negyedéves jelentésében, szinte minden soron felülmúlva a várakozásokat – írta a KBC Equitas.
Látható az emelkedő kamatmarzsok hatása, és továbbra is nagyon erős a hitelállomány bővülése csoportszinten, az orosz és az ukrán leánybankok állománycsökkenésével együtt is.
Mennyit ér egy OTP-részvény?
Erős eredmény érkezett az OTP-től, messze meghaladta a várakozásokat – írta az Erste Befektetési Zrt. is.
Az egy részvényre jutó saját tőke 11 315 forint, s mivel a tőkemegtérülés magas, 18 százalék lehet, ezért még a jelenlegi magas tőkeköltség mellett is elvileg ezen érték felett kellene forognia a részvénynek.
De a hasonló jó teljesítményt nyújtó bankok, mint az Unicredit vagy a Raiffeisen esetében is lelassult vagy megállt az árfolyamnövekedés a jó jelentés után a jövőtől való félelem, a kockázatok miatt. Az OTP árfolyama 9726 forintnál egy természetes ellenállásba (résbe) ütközött, ezért egy időre megállhat itt az árfolyam – teszik hozzá. Fél, egy év után esetleg majd “beárazódhatnak a jelen pillanatban várható jó teljesítmények”.
Szépen emelkednek a kriptovaluták, sikeres volt a teszt
A tegnapi inflációs adatra a kriptovaluták is azonnal megindultak felfelé, a bitcoin ma hat százalékos pluszban van, 24 500 dollár közelében, az ether pedig 11 százalékkal, 1880 dollárra ugrott. Az utóbbiban szerepe lehet, hogy sikeresen zárult az utolsó teszt az Ethereum-rendszer szeptember 19-re tervezett nagy átalakulása, a Merge előtt. (A “Goerli” teszthálózat összeolvadt a Belltrix nevű hálózattal.)
Hát már semmi sincs biztonságban a kormányoktól?
A háttérben komoly aggodalmakat kelt viszont, hogy az amerikai hatóságok feketelistára tették, lényegében betiltották a Turbo Cash nevű titkosított kriptodeviza-rendszert. Majd a Circle is befagyasztotta az ott tárolt USDC-stabilérméket, amelyek a dollárhoz vannak kötve. Hát már a blokkláncon forgó stabilérmék sincsenek biztonságban a kormányoktól? – kérdezik sokan.
Az esetnek messzire gyűrűző folyományai lehetnek az egész kriptodeviza-iparágban, ahol nagy szükség van valamilyen stabilérmére. Májusban az UST (Terra USD) nevű összeomlása már bemutatta az egyik modell kudarcát. Most a centralizált USDC és USDT körül is bizonytalanság támadt.
Egy további nagy szereplő, a DAI nevű stabilérme kibocsátója, a Maker DAO tervet készít egy vészleállítás végrehajtására, ha a rendszert megalapozó alapvető szerződéseket Washington szankcionálná. Az alapító Rune Christensen szerint:
Ha az amerikai kormányzat atombombát dob ránk, egyszerűen meghalunk.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.