Az európai tőzsdék csak csekély, 1-2 ezrelékes mínuszban voltak szerda délelőtt. Elég csúnyán néztek ki viszont az amerikai határidős tőzsdeindexek, az S&P 500 futures 0,5, a Nasdaq 100 futures pedig 1,2 százalékkal ment lejjebb.
Pedig kedden napközben még újabb történelmi csúcsot döntött a Dow Jones Ipari Átlag és az S&P 500 is, az előbbi pedig a nap végén is rekordszinten tudott zárni. Szerdán este a Fed kamatdöntését és kommentárját figyelik a piacok lélegzetvisszafojtva (amire még visszatérünk), csütörtökön az angol BoE következik.
A BUX index 0,7 százalékos pluszban volt délben, amiben a Richter másfél százalékos emelkedésének volt nagy szerepe. Az OTP 0,4, a Mol 0,1, a Telekom 1,1 százalékkal javított.
Sikeresen megerősítette az MNB a forintot
Az euró/forint jelenleg 384,80, ami 1,7 forinttal alacsonyabb a kedd estinél. Fontos azonban ehhez ismerni az előzményeket, hiszen miután kedden az MNB a vártnál valamivel kevésbé csökkentette az alapkamatot, az euró árfolyama a 389-390 forintos sávból gyorsan leesett 386 környékére. Errefelé töltötte a kedd délutánt és estét, majd szerdán tovább süllyedt.
Az olaj szerdán egy százalék körüli mínuszban, ezzel szemben a földgáz két százalékos pluszban volt Európában. A gyenge olajárat a kiábrándító kínai gyáripari termelési adatokkal magyarázzák.
Meglepetést okozott az MNB
Kisebb meglepetést hozott a Monetáris Tanács keddi kamatmeghatározó ülése. A majdnem egyöntetűen száz bázispontos kamatcsökkentést váró elemzői konszenzussal szemben ugyanis az előző hónapokban megszokott óvatosabb, 75 bázispont mellett döntöttek – értékelte Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzője.
A kamatcsökkentések folytatására kétségkívül van tér továbbra is, és várakozásunk szerint a nyár elejére 6,5-7 százalékra csökkenhet az alapkamat – mondta.
Az MNB sajtótájékoztatóján hangsúlyozták, hogy bár a gazdaság fundamentális tényezői nagyobb kamatcsökkentést is lehetővé tettek volna, az elmúlt napok pénzpiaci folyamatai óvatosságot indokoltak.
Két oka lehetett a forinterősítésnek
Az MNB-t újra komoly dilemma elé állíthatta a forint gyengülése, a keddi döntéssel azonban az óvatos utat választotta – mondta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. A döntés mögött két fő indok húzódhat meg.
- Az egyik a fejlett jegybankok felől érkező ellenszél. A kamatvágási várakozások visszafogása ugyanis a fejlett piaci hozamok emelkedéséhez vezetett.
- A másik a hazai deviza elmúlt hetekben tapasztalt leértékelődése. Az euró több mint tíz forintot drágult a nagyobb kamatvágás(ok) kilátásba helyezése óta.
Mit lép ma a Fed? Ez itt a kérdés
Ma tartja idei első kamatdöntő ülését az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed, amelytől minden elemzőház tartást vár. Inkább az okozhat izgalmat, hogy a döntés közzétételét követő sajtótájékoztatón Jerome Powell jegybankelnök ad-e egyáltalán, és ha igen, akkor pontosan milyen üzenetet a várt kamatvágásokról – foglalja össze az Erste Befektetési Zrt.
A piac körülbelül 40 százalékos eséllyel árazza, hogy a tisztviselők már márciusban 25 bázisponttal csökkentik az alapkamatot. A Morgan Stanley vezető közgazdásza szerint azt nem tagadhatják le a jegybankárok, hogy az infláció sokat csökkent, azonban azt biztosan nem jelenthetik ki, hogy a „küldetést sikeresen teljesítették”.
Van élet az állampapírokon túl?
Az előttünk álló hónapban nagyjából 650 milliárd forintnyi kifizetés érkezik majd kamat és lejárat formájában a lakossági állampapírokból, azaz a teljes Prémium Magyar Állampapír-állomány közel tíz százalékának megfelelő összeg – írja a Concorde Értékpapír Zrt. blogja. A lakossági állampapírok mellett a befektetési alapok a másik legnépszerűbb megtakarítási forma a magyar lakosság körében – emlékeztet rá.
Tavaly a hazai befektetési alapok többségével magasabb hozamot lehetett elérni, mint az inflációkövető állampapírokkal, de volt negatív hozam is.
Ha nem vagyunk jártasak a befektetésekben, célszerű tanácsadó segítségét kérni. Ezt megtehetjük bármelyik banknál vagy befektetési szolgáltatónál, ugyanakkor néhány milliótól százmillióig terjedő belépési korláttal találkozhatunk – írják.
(Az állampapír-lejáratokról itt írtunk részletesebben, az alapok hozamairól pedig három helyen: részvényalapokról, kötvényalapokról, ingatlanalapokról.)
Záporoznak az amerikai jelentések
Özönlenek az amerikai vállalati jelentések az Equilor Befektetési Zrt. gyűjtése szerint.
- Annak ellenére, hogy az AMD optimista az AI chipjeinek jövő évi értékesítésével kapcsolatban, részvényei 6,5 százalékot estek a zárás utáni kereskedésben. Ugyanis a befektetőknél rosszabb negyedévet vár a cég.
- A zárás után az Alphabet is 5,8 százalékot esett, mivel reklámbevétele elmaradt a várakozásoktól. Pedig árbevétele és részvényenkénti eredménye felülmúlta azokat.
- A Pfizer az elemzők meglepetésére 0,18 dolláros veszteség helyett 0,10 dolláros részvényenkénti eredményt jelentett. Mégis 1,7 százalékos csökkenéssel zárta a napot.
- Optimista a General Motors a kilátásokkal kapcsolatban, a részvény 7,80 százalékkal emelkedett a nap végére.
- A Microsoft az Azure üzletágának köszönhetően felülmúlta a várakozásokat.
- Vegyes eredményt jelentett a negyedik negyedévre a UPS, a papír végül 8,20 százalékot esett a nap végére.
- Nehézségeket tapasztal a Starbucks, elmaradt az elemzői konszenzustól.
- Jelentős árbevétel– és eredmény-növekedést jelentett a Super Micro Computer.
Egy nap alatt 31 százalékos devizaleértékelődés
A nigériai naira árfolyama 31 százalékkal zuhant, közelebb kerülve a helyi “utcai” (feketepiaci) árfolyamhoz, miután a központi bank elrendelte az árképzési módszer megváltoztatását. Így hét hónapon belül ez lett a valuta második leértékelése. Ezzel 1,413 naira/dollárra ment az úgynevezett NAFEX fixing – írta a Bloomberg.
A lépés azután történt, hogy a nigériai központi bank megvádolta a devizakereskedőket, hogy a tranzakciók túl alacsony árfolyamon való jelentésével manipulálják az árfolyamot.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.