Az európai tőzsdeindexek pénteken is új csúcsokra jutottak, a német mutató 0,7, a francia és a brit 0,3 százalékkal ment fel. Az amerikai határidős indexek viszont szerény mínuszban vannak, leginkább a technológiai részvényeké, a Nasdaq 100 futures 0,3 százalékkal esik.
Az S&P 500 új történelmi csúcsot ért el csütörtökön, amiben a kedvező amerikai GDP-adatnak is lehetett szerepe. Pénteken a piacok az amerikai PCE inflációs adatokra figyelnek, amihez a fogyasztói kiadásokhoz kapcsolódó adatok is társulnak. A Costco kiskereskedelmi lánc jelentése viszont inkább csalódást okozott, hét százalékkal van lejjebb a tőzsdén kívüli piacon.
397 felett az euró
Itthon a BUX index fél százalékkal ment lejjebb a csütörtöki csúcsdöntés után, az OTP 0,6, a Richter 0,7, az Opus 1,0 százalékkal lett olcsóbb. A Mol és a Magyar Telekom viszont 0,2 százalékkal drágulni tudott. Az euró árfolyama 397 forint 20 fillér, ez 90 fillérrel magasabb a csütörtök esti értéknél.
Az arany, az ezüst, a kőolaj és a földgáz egyaránt szerény mínuszban van, miközben a dollár enyhén erősödik. Ami általában nem szokott jót tenni sem a kelet-európai devizáknak, sem az árupiaci termékeknek.
Mi vitte új csúcsra a BUX-ot?
A Richter vezetésével emelkedett új csúcsra a BUX is, követve a rekordokat a DAX-ban és az amerikai piacokon – írta Miró József, az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője kommentárjában. Az Erste éppen a napokban emelte meg a Richterre vonatkozó célárát, 11 340 forintról 12 695 forintra.
Az OTP játszott még ebben fontos szerepet, amely egy hajszálra van a történelmi csúcsától.
A ferdetető-formációból az következik, hogy körülbelül 77 ezer pontig kellene emelkednie az indexnek. Ez hasonló mozgást jelentene a szakember szerint, mint amelyet a Dow Jones vagy épen az S&P500 grafikonján láthatunk.
Emelkednie kéne a Richternek?
Ha a versenytársakhoz hasonlítjuk a Richter értékeltségét, akkor 40 százalékkal olcsóbb náluk, mind P/E, mind EV/EBITDA alapon – írta az elemző. A legközelebbi versenytárshoz, a Krka-hoz képest pedig 30 százalékos az alulértékeltség. Ennek egyik oka az lehet, hogy a Richter gyógyszerének védettsége 2030-ban lejár az USA-ban, ami kihatással lesz az eredményére.
Viszont a Richter felvette a kesztyűt.
Tevékenységét négy csoportba rendezte és elkezdte ezen üzletágak tevékenységét erősíteni. Ha minden jól megy, a részvény alulértékeltségének a következő években fokozatosan el kell tűnnie – véli az elemző.
Minden ralizik Kínában
A kínai részvények pénteken is tovább száguldottak, a CSI 300 index 4,5 százalékkal ment fel, miután a központi bank csökkentette a bankok által tartalékolandó készpénz mennyiségét, valamint a kulcsfontosságú irányadó kamatlábat. Mindez része a lassuló gazdaság fellendítését célzó ösztönző csomagnak – írta a Bloomberg. Hedge fund menedzsereket idéznek, akik szerint az intézkedések azt jelentik, hogy „ideje mindenből többet vásárolni, ami Kínával kapcsolatos”.
Növekvő gondok az euróövezetben?
Isabel Schnabel, az Európai Központi Bank Igazgatóságának tagja egyre jobban aggódik az euróövezet gazdasága miatt. Egy csütörtöki előadáson elmondta, hogy az stagnál, és a felmérések további lassulást jeleznek. Az előadás diái annál is pesszimistább képet mutatnak a régióról, mint Schnabel alig egy héttel korábbi előadása.
Eközben Franciaország új külügyminisztere kijelentette, országa támogatja az Európai Unió tervét, hogy vámokat vessen ki a Kínában gyártott elektromos járművekre – idézte a Bloomberg. (Tekintettel azokra az állami támogatásokra, amelyeket Peking az ágazatban való dominanciájának fenntartására használ.)
Több chipet akar Amerika
Az Intel és az amerikai kormány szándékaik szerint az év végéig véglegesítik a 8,5 milliárd dolláros chipfinanszírozási megállapodást – írta a Financial Times. Ám a lap szerint az Intel egészének vagy részeinek esetleges felvásárlása megzavarhatja a tárgyalásokat.
Az Intel egy sor költségcsökkentő intézkedést hajt végre, amelyek célja, hogy megtámogassa gyenge gazdálkodását. A jelentések szerint lehetséges felvásárlási célpontként magára vonta a figyelmet, a rivális Qualcomm állítólag már szemet vetett a vállalatra.
Kutyavilág a kriptópiacon
A Bitcoin három százalékkal emelkedett, és már 65 800 dollár körül jár, az ether 1,4 százalékkal 2663-ra ment fel 24 óra alatt. A kínai gazdaságösztönző intézkedésekkel magyarázzák, hogy az országhoz erősen kötődő Conflux (CFX) 15,5 százalékkal ugrott, és ezzel bejutott az első száz kriptovaluta közé (kapitalizáció alapján). Az érmét a „kínai Ethereumnak” is nevezik. A kutyás mémérmék is hasonlóan nagy emelkedést produkáltak (SHIB, BONK, FLOKI).
Az osztrák székhelyű szabályozott kriptovaluta-szolgáltató, a Bitpanda partnerségi megállapodást kötött a Société Générale Bank egyik leányvállalatával, hogy előmozdítsák az euróban denominált EUR CoinVertible (EURCV) stabilérme elfogadottságát.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.