Tegnap az USA-ban kisebb eséssel zártak az indexek, és a mai határidős mutatók is minimális süllyedést mutatnak. Európában viszont lassú emelkedés van, Párizs és Frankfurt 0,3 százalékkal javít, London stagnál.
Ma főleg az amerikai kiskereskedelemre figyelnek a befektetők, a Walmart és a Home Depot gyorsjelentése érkezik. Joe Biden amerikai elnök tegnap aláírta az infrastruktúra-fejlesztési törvényjavaslatot. Valamint tárgyalt kínai kollégájával, ami biztató, de egyelőre nagy áttörésre nem került sor.
Itthon a BUX index 0,9 százalékkal megy fel, az OTP 1,1, a Mol 1,0, a Telekom 0,5 százalékos emelkedése mellett. A Richter stagnál, a 4iG pedig 4,9 és az Alteo 3,1 százalékos drágulással a nap nyertesei.
Erős dollár, gyenge forint
Az euró/forint 365,70, míg tegnap 367,30 is volt. Ma fontos MNB ülés lesz, amelytől legalább 30 bázispontos emelést várnak, de sokan ennél nagyobbat is. Ez nagyon fontos lehet a forintárfolyam további alakulása szempontjából. A bejelentés délután kettőkor érkezik.
A dollár már stabilan 320 forint felett van, ma is erősödik a nemzetközi piacokon, az euró/dollár már csak 1,1360. Elemzők szerint a dollár ereje is a forint gyengülése irányába hat.
Unortodox meglepetés jön ma?
Tegnap “Matolcsi György jegybankelnök igencsak komoly kritikát fogalmazott meg a magyar gazdasági folyamatokkal kapcsolatban, ami azt sugallja, hogy csakugyan komolyabb lépés jöhet” – írja az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja. Szerintük ez jelent meg a forint erősödésében is. Viszont ha a várt 30 bázispont alatt maradna a lépés, akkor a piac valószínűleg büntetné a forintot, sőt esetleg a 30 bázispont esetén is.
A bizonytalanságot jól jelzi, hogy egy esetleges unortodox lépésről is spekulálnak a befektetők. Olyan lépésről, amely akár komolyabban is szűkítené a forint likviditást – teszik hozzá.
Csalódás a magyar GDP-adat
Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint 6,1 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva a magyar GDP.
Ez negatív meglepetést okozott, ami az egész régióra jellemző jelenség volt. A várakozásunk és az elemzői konszenzus is 7,3%-os bővülést jelzett előre. A jelentős eltérést az magyarázza, hogy a KSH jelentősen revideálta a korábbi adatokat – írta.
Az olaj kicsit drágul, a gáz nagyon
Az olaj ára ma mintegy fél százalékkal emelkedik, de mostanában nem ez volt a jellemző.
Az olaj
- az amerikai állami olajtartalékok esetleges felszabadítása, piacra dobása,
- az amerikai olajkutak növekvő száma, a várható kitermelés-növekedés,
- és az Iránnal folytatott tárgyalások
miatt esett a napokban.
Hat százalékkal drágul a földgáz Nagy-Britanniában ma is, mert állítólag Oroszország a vártnál kevesebb földgázt szállít Európába. Az amerikai földgáz is két százalékkal feljebb ment.
Pozíciókat zárt a Nagy Shortos
A Big Short filmből elhíresült Michael Burry lezárta az Ark, a Tesla és az amerikai állampapír piac esésére kötött fogadásait – írta az Equilor Befektetési Zrt. Cége, a Scion Asset Management azonban tőzsdén kívüli ügyletek keretében még továbbra is megtarthatta pozícióinak jelentős részét.
Az ARK Innovációs alap esésén szépen kereshetett a befektető, a kötvények nem nagyon mozdultak, viszont a Tesla részvények emelkedtek, melyen bukhatott.
Tovább esik a Tesla
A Tesla tovább esett, két százalékkal, miután Elon Musk az utóbbi napokban folyamatosan adott el belőle. Majd összeszólalkozott Bernie Sanders baloldali szenátorral, és további csomagok eladását pendítette meg.
A részvény már tegnap is benézett 1000 dollár alá, végül efelett zárt, de ma a tőzsdén kívül megint csak 996 dollár (-1,6 százalék).
Korrekció a kriptodevizáknál
A bitcoin hétfő délelőtti emelkedése hamar behalt, ma hajnalra pedig jelentősebb, nyolc százalékos esést szenvedett el, most 60 600 dolláron áll. Pedig sok piaci szereplő arra számított, hogy a “Taproot” rendszerfejlesztés hétvégi hatályba lépése után emelkedés indul. Az ether 4300 dollár, ez mínusz kilenc százalék.
- Az esés egyik oka lehetett, hogy a Twitter pénzügyi vezetője, Ned Segal szerint most nem érdemes kriptodevizákat venni készpénzért.
- Egy másik, hogy az amerikai brókercégeket az adóhatóság felé történő adatszolgáltatásra kötelezték (tízezer dollár felett).
- Az új, az infrastruktúra-programmal párhuzamosan elfogadott amerikai kriptodeviza-adószabályok egyes pontjait pedig egyenesen végrehajthatatlannak tartják.
- Kína is újra vegzálni kezdte a még megmaradt, bitcoinnal, kriptodeviza-bányászattal foglalkozó vállalatokat.
Bitcoin-bányászok rossz napja
A kanadai Hive Blockchain Technologies (HIVE), az egyik nagy bitcoin- és ether-bányász társaság gyorsjelentése dinamikusan növekvő negyedéves számokat tett közzé.
A bevétel 52,6 millió dollárra nőtt, ami 41 százalékkal több az előző negyedévhez képest, és 305 százalékkal van az előző év azonos negyedéve felett. A nettó eredmény elérte az 59,8 millió dollárt, ami 342 százalékkal több az előző negyedévhez képest, és 549 százalékkal haladja meg az előző évit.
A negyedév végén 1116 bitcoint tartott 48,4 millió dollár értékben és 25 154 ethert, ami 74,7 millió dollárt ért. A részvény azonban az amerikai zárás utáni kereskedésben öt százalékkal esik, vélhetően a kriptodevizák mai általános esése miatt.
A Riot Blockchain (RIOT), egy másik kriptodeviza-bányász jelentése csalódást okozhatott, mert a papír a tőzsdén kívül 14 százalékos mínuszban van. A Marathon Digital (MARA) részvénye pedig az általános piaci hangulaton kívül egy tőzsdefelügyeleti vizsgálattól is szenved.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.