Egy kedvező hétkezdést követően a hét végére elromlott a piacok hangulata, és ebben a negatív környezetben az eladói nyomás kerekedett felül a nemesfémeknél is – írja a www.aranypiac.hu. Az arany ismét 1600 dollár alatt, unciánként 1576,50 dolláron zárta Londonban a hetet, egy uncia ezüstért pedig 28,17 dollárt kellett fizetni. Annak ellenére, hogy a hitelszűkében szenvedő Spanyolország most hétvégén bejelentette, hogy az európai pénzügyi stabilitási eszköz (EFSF) igénybevételére kényszerül, és az athéni választások kimenetele is bizonytalanabb, mint valaha.
Csalódni kellett a QE3-ban
Ezek még egy héttel korábban a rossz foglalkoztatási adatok hírére kerültek ismét az előtérbe, és akkor azonmód az arany árfolyamának rég nem látott, napon belül öt százalékos emelkedését okozták.
Figyeljék a kezemet, mert…
Az amerikai gazdaság élénkítésének mindazonáltal sok módja van. Ilyen a lassan négy éve tartó zéró kamatráta az USA-ban, a nem túl meggyőző eredménnyel bevetett, két hatalmas eszközvásárlási program 2300 milliárd dollár értékben, 400 milliárd dollárnyi rövid futamidejű kötvény cseréje hosszabb lejáratúra (Operation Twist) és nem utolsó sorban a Fed elnökének verbális intervenciói. A befektetők ez utóbbiakat, de még az egyes nyilatkozatokat kísérő testbeszédet is árgus szemekkel figyelik.
A kimondott vagy éppenséggel mellőzött szavak aztán rövidtávon nem ritkán heves reakciókat váltanak ki, úgy hogy a jelenlegi feszült piaci hangulatban egy-egy Bernanke-sajtótájékoztató alatt és után az arany árfolyamában sokszor egészen extrém kilengések tapasztalhatóak.
Nem elég az optimizmus a fogyasztáshoz
Ezért az USA jegybanki rendszerének illetékesei minden alkalmat meg is ragadnak arra, hogy szépre fessék a gazdaság helyzetét. Ez az öndicséret hűti a várakozásokat egy újabb mennyiségi lazításra vonatkozólag (QE3), aminek következtében csökkenek a részvény- és nyersanyagárak, erősödik a dollár, enyhül az inflációs nyomás és olcsóbbodnak a nemesfémek.
A helyzet rossz, de legalább reménytelen
De nem csak az USA, hanem Spanyolország gondjait is igyekeztek egészen eddig szépíteni a politikai döntéshozók. A piacok számára ennek ellenére már egy jó ideje nyilvánvalóvá vált, hogy a helyzet reménytelen. A spanyol államháztartás túlzott eladósodottsága, a bankrendszer válsága, a 25%-ot közelítő munkanélküliségi ráta és a recesszió miatt a hosszú lejáratú államkötvények hozama a finanszírozhatatlanság határán tartózkodik. A végső ítéletet aztán a Fitch Ratings hitelminősítő mondta ki csütörtökön, amikor egyszerre három fokozattal rontotta az ország adósbesorolását.
Két nappal később végül kénytelen volt a spanyol pénzügyminiszter bejelenteni a kapitulációt, és most a hétvégén külső támogatásért folyamodni. Az első becslések máris 100 milliárd eurónyi segélyről szólnak a bankrendszer konszolidációjára, de nem kell túlzottan pesszimistának lenni ahhoz a feltételezéshez, hogy Madrid hamarosan már ennek a többszörösét fogja igényelni.
Ha sikerül megküzdeni az 1600 dollárral
A technikai elemzés alapján a hónap eleji felszúrás az arany árfolyamában megtörte a rövidtávon csökkenő trendet, de ez utóbb téves kitörésnek bizonyult, és a kurzus ismét mélyen 1600 dollár alá zuhant vissza. Az elmúlt napok cikkcakk-alakú mozgása után most mindössze egy enyhén emelkedő momentum maradt hírmondónak, amely visszavezetheti a jegyzéseket a lélektanilag fontos 1600 dollár fölé.

Az ezüst felpattanása az elmúlt héten szintén nem volt több szalmalángnál. Ennek ellenére a stabilizálódás jelei figyelhetőek meg az árfolyam alakulásában.
