Egy kedvező hétkezdést követően a hét végére elromlott a piacok hangulata, és ebben a negatív környezetben az eladói nyomás kerekedett felül a nemesfémeknél is – írja a www.aranypiac.hu. Az arany ismét 1600 dollár alatt, unciánként 1576,50 dolláron zárta Londonban a hetet, egy uncia ezüstért pedig 28,17 dollárt kellett fizetni. Annak ellenére, hogy a hitelszűkében szenvedő Spanyolország most hétvégén bejelentette, hogy az európai pénzügyi stabilitási eszköz (EFSF) igénybevételére kényszerül, és az athéni választások kimenetele is bizonytalanabb, mint valaha.
Csalódni kellett a QE3-ban
Az Európai Központi Bank sem bolygatta fel az állóvizet, miután minden korábbi spekuláció ellenére szerdán egy százalékon hagyta az eurózóna alapkamatát. Ben Bernanke Fed-elnök viszont a gazdaság helyzetét elemző csütörtöki kongresszusi meghallgatásán egyetlen szót sem ejtett egy esetleges monetáris lazításról az Egyesült Államokban. Sőt, az USA jegybankjának első embere leginkább az amerikai gazdaság javuló tendenciáit ecsetelte, így az új pénzügyi ösztönző programmal kapcsolatos várakozások csalódásra voltak ítélve.
Ezek még egy héttel korábban a rossz foglalkoztatási adatok hírére kerültek ismét az előtérbe, és akkor azonmód az arany árfolyamának rég nem látott, napon belül öt százalékos emelkedését okozták.
Figyeljék a kezemet, mert…
Az amerikai gazdaság élénkítésének mindazonáltal sok módja van. Ilyen a lassan négy éve tartó zéró kamatráta az USA-ban, a nem túl meggyőző eredménnyel bevetett, két hatalmas eszközvásárlási program 2300 milliárd dollár értékben, 400 milliárd dollárnyi rövid futamidejű kötvény cseréje hosszabb lejáratúra (Operation Twist) és nem utolsó sorban a Fed elnökének verbális intervenciói. A befektetők ez utóbbiakat, de még az egyes nyilatkozatokat kísérő testbeszédet is árgus szemekkel figyelik.
A kimondott vagy éppenséggel mellőzött szavak aztán rövidtávon nem ritkán heves reakciókat váltanak ki, úgy hogy a jelenlegi feszült piaci hangulatban egy-egy Bernanke-sajtótájékoztató alatt és után az arany árfolyamában sokszor egészen extrém kilengések tapasztalhatóak.
Nem elég az optimizmus a fogyasztáshoz
A Federal Reserve a világ jegybankjainak többségével ellentétben nem csak az infláció felett őrködik, de feladata az Egyesült Államok gazdasági növekedésének elősegítése is. Ez a Fed elképzelése szerint a lakossági fogyasztás újjáéledésén keresztül történhetne, de ahhoz, hogy az emberek a tartalékolás helyett inkább a pénzköltést válasszák, a mostaninál optimistább hangulatnak kéne uralkodnia Amerikában a gazdasági kilátásokat illetően.
Ezért az USA jegybanki rendszerének illetékesei minden alkalmat meg is ragadnak arra, hogy szépre fessék a gazdaság helyzetét. Ez az öndicséret hűti a várakozásokat egy újabb mennyiségi lazításra vonatkozólag (QE3), aminek következtében csökkenek a részvény- és nyersanyagárak, erősödik a dollár, enyhül az inflációs nyomás és olcsóbbodnak a nemesfémek.
A helyzet rossz, de legalább reménytelen
De nem csak az USA, hanem Spanyolország gondjait is igyekeztek egészen eddig szépíteni a politikai döntéshozók. A piacok számára ennek ellenére már egy jó ideje nyilvánvalóvá vált, hogy a helyzet reménytelen. A spanyol államháztartás túlzott eladósodottsága, a bankrendszer válsága, a 25%-ot közelítő munkanélküliségi ráta és a recesszió miatt a hosszú lejáratú államkötvények hozama a finanszírozhatatlanság határán tartózkodik. A végső ítéletet aztán a Fitch Ratings hitelminősítő mondta ki csütörtökön, amikor egyszerre három fokozattal rontotta az ország adósbesorolását.
Két nappal később végül kénytelen volt a spanyol pénzügyminiszter bejelenteni a kapitulációt, és most a hétvégén külső támogatásért folyamodni. Az első becslések máris 100 milliárd eurónyi segélyről szólnak a bankrendszer konszolidációjára, de nem kell túlzottan pesszimistának lenni ahhoz a feltételezéshez, hogy Madrid hamarosan már ennek a többszörösét fogja igényelni.
Ha sikerül megküzdeni az 1600 dollárral
A technikai elemzés alapján a hónap eleji felszúrás az arany árfolyamában megtörte a rövidtávon csökkenő trendet, de ez utóbb téves kitörésnek bizonyult, és a kurzus ismét mélyen 1600 dollár alá zuhant vissza. Az elmúlt napok cikkcakk-alakú mozgása után most mindössze egy enyhén emelkedő momentum maradt hírmondónak, amely visszavezetheti a jegyzéseket a lélektanilag fontos 1600 dollár fölé.
Az ezüst felpattanása az elmúlt héten szintén nem volt több szalmalángnál. Ennek ellenére a stabilizálódás jelei figyelhetőek meg az árfolyam alakulásában.