A vártnál rosszabb lett februárban az euróövezet szolgáltatóipari beszerzési menedzser (BMI) index - közölte hétfőn a londoni Markit Economics gazdasági kutató intézet az MTI-vel. A múlt hónapban 48,8 pont lett a szolgáltatóipari BMI az euróövezetben, az 50,5 pontról 50,4 pontra módosított januári érték után. Elemzők 49,4 pontot vártak februárra. A mutató 50 feletti értéke az ágazat teljesítményének növekedését, 50 pont alatti értéke pedig csökkenését jelzi. A januárit megelőzően utoljára 2010 augusztusában volt 50 pont felett a mutató.
A hír bejelentése nyomán belehúztak az egyébként is szerény mínuszban levő európai tőzsdék, a német DAX index például percek alatt 6860 pontról 6820 pontra esett. Az európai tőzsdéken már reggel is borongós volt a hangulat, részben a kínai gazdasági növekedés várható lassulása miatt, részben a reggeli euróövezeti hírek következtében, amelyek az eurozóna gyáriparának és szolgáltató ágazatának lassulásáról szóltak.
A BUX index szerény, negyed százalékos eséssel kezdte a napot, majd a BMI közzététele után gyorsan esett tovább, 11 órakor egy százalékos mínuszban járt. Az OTP 3965 forintra esett, ami 1,7 százalékos vesztesség, a Mol 18 735-re, ami 0,9 százalék. A Richter a múlt heti jó hírek ellenére 38 790 forinton állt, ami szintén 0,9 százalékos csökkenés, a Magyar Telekom csak két forinttal 575 forintra esett.
Az euró közel egy százalékkal, két-három forinttal lett drágább, 292 forint körül ingadozott a délelőtt során, a svájci frank 242, a dollár pedig 221,50 forint közelében volt ekkor. A forint most is az euróval együtt gyengült, a zloty és a cseh korona elmozdulása viszont sokkal kisebb mértékű volt.
Misik Sándor, a Solar Capital portfólió-kezelője szerint történelmi távlatokat is figyelembe véve rendkívüli mértékben erősödött a forint az elmúlt hetekben az euróhoz képest, miután a piac bizalmat adott a kormánynak egy gyorsan bekövetkező IMF-megállapodásra. Figyelembe véve a forint/euró árfolyam alakulásának néhány évnyi történetét, 30 forintos euróesés után komoly korrekció szokott következni. Így félő, hogy a 290 környékén tanyázó euró csak ez átmeneti állapot lesz, és érdemes felkészülni egy ismételt forint-gyengülésre. Ezt a cég részben statisztikai tényekre alapozza, részben pedig - több nemzetközi bankházzal egyetértve – arra számít, hogy az IMF megállapodás nem lesz egyszerű és gyors.
A gyengülés várható mértékéről megoszlanak a vélemények, de egy újabb 320-330 közötti árszint sem kizárt, amennyiben a piacon csalódást kelt az IMF tárgyalások előrehaladásának üteme. Ez a jelenlegi szinthez képest bő tíz százalékos euróemelkedést jelentene, ami a mai gazdasági helyzetben sok cég esetén a teljes profitvolumen eltűnését eredményezheti. Ezt a negatív hatást a cég szerint határidős vagy opciós euró-vételi pozícióval lehet kezelni, így az importőr kvázi fixálni tudja a maximális euró árat, amelyet majd a következő hónapok során beérkező import ellenértékeként kell kifizetnie.