Több mint 6 százalékkal esett az amerikai WTI könnyűolaj piaca csütörtökön és pénteken. Ebből a pénteki esés meghaladta a 4 százalékot. A fekete aranyat utoljára február első napjaiban jegyezték 100 dollár alatt, azóta tartósan e szint fölött állt. Közben hasonló mértékű esés volt az inkább Európában irányadó, északi-tengeri Brent olajfajta piacán is. Az okot röviden úgy foglalhatjuk össze, hogy az amerikai olajtartalékok több mint 20 éves csúcson vannak, miközben egyre erősebb a világgazdaság lassulásától, tehát a kereslet csökkenésétől való félelem. Az olajpiac túlárazottságára már sokan figyelmeztettek az elmúlt hetekben, elképzelhető, hogy egy nagyobb esés kezdetét látjuk, de az is, hogy hétfőn új erőre kap az olajpiac. Az Irán-kártya egyelőre nem hoz új feszültséget, ahogy a szíriai helyzet sem. Az is bebizonyosodott, hogy az Irán elleni embargó sem akasztotta meg az olajkereskedést.
Pénteken, az amerikai munkaerőpiaci adat megjelenése után szakadt el a cérna a nemzetközi pénz és tőkepiacokon. Az adat nem lett különösen rossz, ráadásul több sora is okot adhatott a bizakodásra. Amit a piac ennyire a szívére vett, az az volt, hogy mélyen a várakozások alatt bővült az új álláshelyek száma az amerikai gazdaságban, ezzel már második hónapja mutatva a foglalkoztatás bővülésének lassulását. Öröm volt ugyanakkor az ürömben, hogy a munkanélküliségi ráta tovább csökkent és a február – márciusi adatokat is felfelé módosították.
Az amerikai adat azonban nem egyedüli kiváltója volt az éles pénteki korrekciónak. A héten korábban megjelent európai adatok az eddiginél is erősebb recesszióra utaltak, emiatt gyengült az euró és erősödött a dollár. A dollár erősödése eddig hagyományosan a nyersanyagok árának esését hozza, ugyanis azokat dollárban jegyzik, így az amerikai deviza erősödése matematikailag kevesebb pozíció vételét, jegyzését teszi lehetővé. Ráadásul a héten újabb bizonyságot kaphattak a befektetők arról, hogy sem az európai, sem az amerikai jegybank nem hajlik egyelőre az újabb monetáris enyhítés felé.
Az alaphangulatot pedig már hetek óta a kínai gazdaság lassulásával kapcsolatos félelmek alakítják. Sokadik hónapja maradt ugyanis áprilisban a bővülést jelző 50 pont alatt a feldolgozóipar mutatója, ami a szektor további lassulását mutatja. A kínai lassulás most már egyértelműen szoros összefüggésben áll az európai válsággal és azzal, hogy nem állt még talpra az amerikai gazdaság sem a 2008-as összeomlás óta.
Kínában márciusban nagyot esett a feldolgozóipari aktivitás. Ráadásul emiatt a foglalkoztatás is csökkenésnek indult a nagyvállalatoknál és a jövőre vonatkozó várakozások sem javultak. Az adatsorból kiderül, hogy a jelentős esést nemcsak a világgazdasági kereslet csökkenése okozta, hanem a hazai, belső kereslet is tovább gyengült. A felmérést ráadásul az HSBC bank készítette, így az jóval hitelesebb, mint a hivatalos kínai statisztikák. Az adat erősítette azt az aggodalmat, hogy Kína tartósan a lassulás útjára lépett, az esés mértéke pedig kétségessé tette, hogy a lassulás „puha-földetéréshez” vezet, inkább kemény landolásra utal. |
A tőke hetek óta egyre gyorsabban menekül a kockázatosabb eszközökből. A forint közelmúltbeli erősödése egyértelműen annak volt köszönhető, hogy Magyarország zöld utat kapott az IMF-tárgyalásra, ezt pedig újraárazták a befektetők. Az új tárgyalások azonban valószínűleg legalább őszig elhúzódnak, miközben a hazai deviza maradt az egyik legsebezhetőbb eszköz a feltörekvő piacokon.