Mennyivel nőtt tavaly az Airbnb magyarországi tevékenysége? – kérdeztük a szobakiadókat és szállásbérlőket tömörítő nemzetközi vállalkozástól. A cég sajtórészlege szerint jelenleg 8137 kiadó szállásuk van Magyarországon, ebből 6290 Budapesten (ez 77 százalék). A két következő legfontosabb régió a Balaton és Pécs.
Tavaly 2014-hez képest 122 százalékkal, azaz több mint kétszeresére nőtt az Airbnb-vel Budapesten megszállt utasok száma, ami régiós összehasonlításban is erős adat. Prágában szintén 122 százalék volt ez a szám, Bécsben „csak” 104 százalék, Varsóban és Krakkóban 147-147 százalék. Az Airbnb érdemesnek tartotta megjegyezni, hogy a budapesti szállásainak 80 százaléka négy- vagy ötcsillagos színvonalú, ami nagyon jó eredmény és „azt mutatja, hogy a magyarok nagyon jók vendéglátásban”.
Sok az alvó szállásadó
Szeptember végi adatok szerint még csak 7100 körül volt az Airbnb-szállások száma Magyarországon, ennek mintegy háromnegyede, 5400 volt budapesti. Érdekes adat, hogy ebből csak 3300 szállás volt „aktív”, ami jelzi, hogy nem minden szobakiadó üzemel folyamatosan. Turizmusunk egy része nyilván erősen szezonális.
A 2014-es évben „több mint 150 ezer” utazó szállt meg Magyarországon az Airbnb-vel, amiből 138 ezer jutott Budapestre – tudtuk meg. Ebből egyszerű szorzással következne, hogy 2015-ben már 330 ezer felett volt a vendégek száma, igazán releváns adatokat azonban a vendégéjszakák és az elköltött pénz ismeretében kaphatnánk.
Ahol a hagyományos szállások tartják magukat
Az Airbnb Magyarországot a számok ismeretében a stabilan növekvő régiók között tartja számon, úgy tudjuk, ezért magyarul beszélő ügyfélszolgálati team-et is létrehozott korábban.
Ahogy nemrég írtuk, a magyarországi szállodások szerint az Airbnb tavaly öt százalékos forgalomkiesést okozott a hagyományos szálláshelyeknek és szállásközvetítőknek. Persze nyilván bevétel-növekedést a sok ingatlantulajdonos magánszemélynek vagy kisvállalkozónak. A jelenség egyébként nem törvényszerű: Amerikában is nagyon gyorsan tör előre az Airbnb, de a hagyományos hotelipar bevételei is növekedtek tavaly nyolc százalékkal, és ez az év is hasonlóan jó lehet.
Dolgoznak az adózáson
Az Airbnb kapcsán is gyakran előkerül a sok évtizedes panasz, hogy a magáningatlanjaikat kiadók nem mindig fizetnek adót, vagy nem minden adót fizetnek be. Ez külföldön sem lehet másképp: egy pár hetes hír szerint az Airbnb aláírta az első adó-megállapodását Firenzével, ami 11 millió dollár körüli bevételt jelenthet a városnak. Dániában pedig dolgoznak a módszeren, amivel a megosztáson alapuló (sharing economy) vállalkozásokat legalizálni lehet és az adót be lehet tőlük szedni.
„A hirdetés létrehozása ingyenes. Csak egy 3%-os szolgáltatási díjat kell fizetned, amikor visszaigazolsz egy foglalást” – írják az Airbnb szállásadóknak szóló oldalán. Ugyanitt Budapesten egy hét alatt 20 693, egy hónap alatt 88 683 forintot jeleznek előre átlagos keresményként egy szoba kiadásáért. (Nyilván az átlagtól való eltérések egészen nagyok is lehetnek.)
A szobakiadás joga
Ellentétben az Uberrel, amely a gépkocsik magánbérletére koncentrál, az Airbnb szálláskiadóit nehéz azzal vádolni, hogy nem felelnek meg a szükséges technikai, szakmai, biztonsági stb. feltételeknek, mint a taxizásnál. A szobakiadás ugyanis mindig is joga volt az ingatlantulajdonosoknak, még az úgynevezett szocializmusban is. Minimális feltételek mellett, különleges engedélyek nélkül lehetséges volt már az Airbnb megjelenése előtt is.
Világszerte tart az Airbnb kirobbanó formája A nemzetközi statisztikák szerint az Airbnb-nek február 21-én már több mint 60 millió felhasználója volt, valószínűleg azokat számolták ide, akik legalább egyszer már utaztak a céggel. Csak 2015 nyarán 17 millió ember vette igénybe a szolgáltatást. A növekedés mellbevágó, 2012-ben 3 millió, a 2013-as évben 6, 2014-ben 16, 2015-ben pedig becslések szerint már 40 millió is lehetett a szolgáltatást igénybe vevők száma világszerte. A szállásadók száma 640 ezer, a szállásoké mintegy kétmillió volt. A cég 172 országban volt jelen, még Kubában is. A „csúcsváros” egyébként Párizs, 40 ezer kiadó szállással, de szorongatja New York 36 ezer címmel. Érdekes módon Madridban nagyjából fele annyi, 3200 szállás van, mint Budapesten, Barcelonában viszont több mint kétszer annyi, 15 ezer. A zártkörű társaság értékét 25 milliárd dollárra becsülik, a 2015-ös bevételét több mint 900 millió dollárra. A cég elképesztően hatékonynak tűnik, világszerte mindössze 2368, Európában csak 450 dolgozója van. Szeptemberi adatok szerint a közel kétmillióból 3000 Airbnb-szállás hajón, 1400 várban, 620 fára épített lakhelyen, 270 szigeten, 50 világítótoronyban és 60 igluban (jégkunyhóban) volt megtalálható. Alkalmilag a jurta (nomád sátor) is előfordult, mint szálláshely, de olyan házat is lehetett bérelni, amely korábban egy televíziós horrorsorozat színhelye volt. |