5p
Idén automatikusan lejárnak az első, 2010-ben indított tartós befektetési számlák, így a tulajdonosoknak év végéig dönteni kell az itt elhelyezett megtakarításokról. Az adókedvezmények további igénybevételéhez hosszabbítás szükséges, amit írásbeli nyilatkozattal lehet megtenni. Akkor is érdemes lehet ilyet nyitni, ha nem teljesen biztos a futamidőnk.
(Fotó: Eidenpenz József)

A tartós befektetési számla, ha a teljes, öt naptári évre rúgó futamidőre meg tudjuk tartani, akkor teljes kamatadó-mentességet és eho-mentességet nyújt a megtakarítók számára – írja a K&H Alapkezelő sajtóközleménye.

Mi a teendő a régi tbsz-ekkel?

Az idén lejáró tbsz-számlák tulajdonosai az év végéig dönthetnek úgy, hogy meghosszabbítják a szerződést, és továbbviszik a teljes összeget, amely így 2016. január 1-jétől egy új ötéves periódust kezd. Ehhez a tulajdonosok nyilatkozatára van szükség. Amennyiben a tulajdonosok nem nyilatkoznak a számla folytatásáról, a 2010-es tbsz automatikusan lejár, és az eddig ott nyilvántartott pénz és értékpapírok december 31-ét követően átkerülnek normál értékpapírszámlára – írja a táraság.

Komment: A négykulcsos egykulcsos

Hosszú távú befektetés, mégsem lehet csak úgy elfeledkezni róla. Nyilatkozz, hosszabbítsd meg, fektesd be újra, de ha mégis kivetted, valld be, fizesd be utólag, szituációtól függően folyton foglalkoztatják az embert, és egyes esetekben szörnyű az adminisztrációs teher. Több energiát kell fordítani az adózás, az adózás rendje megtanulására, mint a befektetésekre.

De legalább megúszható az egykulcsos adórendszerünk négyféle tőkepiaci adókulcsa. Íme a négykulcsos egykulcsos: mert van amikor nulla (tbsz 5 év után), van 6 százalékos tétel (eho), 10 százalékos (tbsz 3 év után), 16 százalék (normál adótétel). Illetve ezek kombinációi. és akkor még a külföldi bonyodalmakról nem is beszéltünk. Noooormáááális?

Egyelőre „nincs egységes álláspont a szolgáltatók körében, hogy az ötéves ciklus végén lehetőség van-e a részleges kivételre. Ezzel kapcsolatban a jogszabályok pontosítása várható” – teszik hozzá. A befektetők azonban egyértelműen akkor járnak jobban, ha nyilatkoznak a hosszabbításról, ezzel csak nyerni lehet.

Nincs büntetés, csak jutalom

Ha ugyanis meg tudjuk tartani újabb öt évre a befektetést, akkor ismét kihasználhatóak az ezzel járó adókedvezmények. Míg ha időközben fel kell bontani a számlát, akkor a normál értékpapírszámlán tartott megtakarítások szerint adózunk, amely szerint egyébként tbsz nélkül is adóztunk volna. Büntetés tehát nincsen.

Ha valaki idén már nyitott tbsz számlát, akkor a nyilatkozattétel után a lejáró tbsz-számláról az új tbsz-re kerül át a korábbi megtakarítás, tehát a két állományt összevonják. Akár lejár, akár meghosszabbítják a tbsz-t, a számlán lévő értékpapírok új bekerülési árat kapnak – fejezi be az alapkezelő. Ez akkor lényeges, ha korán vesszük ki a pénzt és adózni kell, mert a bekerülési ár és a kikerülési (eladási) ár különbsége alapján számítódik majd az adó.

Semmi macera a bevallással

Érdemes még hozzátenni, hogy a tbsz-szel sokkal egyszerűbb az adózás, az szja-bevallás kitöltése, az árfolyamnyereség-adót, az egészségbiztosítási hozzájárulásnak nevezett hat százalékos különadót, kamatadót nem kell számolgatni, adóbevallásban bevallani, befizetni.

A tbsz-re lehet helyezni devizás értékpapírokat is, de jó tudni, hogy egyes külföldi, főleg Európán kívüli országokban forgó értékpapíroknál jelentkezhetnek komplikációk az osztalékadóban, árfolyamnyereség-adóban, egészségügyi hozzájárulás terén. Ezért javasolt az EU (illetve az EGT) országainál maradni.

A K&H Alapkezelő megemlíti azt is, hogy „a befektetési alapok futamideje ezért sok esetben éppen a tbsz-szel járó adókedvezményekhez igazodva lett kialakítva”. Ezzel alighanem hazabeszél, hiszen a tőkevédett alapok legnagyobb hazai kibocsátója, azok pedig fix futamidejűek. Általában azonban rövidebb a futamidejük öt évnél, újrabefektetéssel mindenképp kell törődni, így a nyílt végű alapok is legalább annyira jól megfelelnek a tbsz-re.

Mire jó nekem az a tbsz?

A tartós befektetési számla a hosszú távú lakossági megtakarítások ösztönzésére bevezetett, ám nem túl befektető-barát, meglehetősen bonyolult konstrukció. A lényege, hogy ha öt naptári évre megtartja az ügyfél a számlán levő befektetéseit, akkor adómentessé válnak. Ha pedig három naptári évre, akkor a 16 százalékos általános adókulcs helyett csak tíz százalékot kell fizetni.

Ha tehát az idén ilyet nyitunk, akkor az öt év 2016. január elsején kezdődik, és 2020. december 31-én ér véget. Erre csak az idén lehet pénzt befizetni, ám a 2015-ös évben, az úgynevezett gyűjtőévben keletkezett hozamok, kamatok is adómentesekké válnak. A később bevezetett hat százalékos egészségügyi hozzájárulás is megúszható vele. A nyesz-től (nyugdíj-előtakarékossági számlától) eltérően devizás befektetések is elhelyezhetők rajta.

Az értékpapírokat futamidő alatt el lehet adni, másikat lehet vásárolni helyette, de a lejárat előtti pénzkivét esetén az adókedvezmény megszűnik, és három naptári éven belül a normál értékpapírszámla adózása szerint be kell fizetni az adókat. (Ami az adminisztrációs terhek miatt is kerülendő.) Három éven túl a három év utáni kedvezmény megmarad.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Személyes pénzügyek A magyarok fele már csak kölcsönből tud megélni
Herman Bernadett | 2025. július 22. 07:30
Ha kölcsönre van szükségük, a magyarok továbbra is elsősorban a családtagjaikhoz fordulnak anyagi segítségért, ám az előző évhez képest változás, hogy a barátoktól, kollégáktól is szívesebben kérnek, mint a pénzintézetektől, pénzügyi szolgáltatóktól – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. anyavállalatának (International Personal Finance – IPF) megbízásából készült, 9 országra kiterjedő 1000 fős reprezentatív kutatásából. 
Személyes pénzügyek Hogyan váltson valutát a külföldi nyaraláshoz?
Herman Bernadett | 2025. július 21. 18:31
Dollárt vagy eurót? Most vagy később? Készpénz vagy bankkártya? – a külföldi nyaralást tervezők örök kérdéseire válaszol a Trend FM hétfői adásában főmunkatársunk, Herman Bernadett.
Személyes pénzügyek Megtakarítana gyermekének? Így érdemes a leginkább!
Privátbankár.hu | 2025. július 20. 14:26
Ha szeretne apró összegeket, zsebpénznek valót, vagy akár egy komolyabb műszaki cikk vagy sportszer összegét megtakarítani a gyermekének, arra sokkal jobb, ha a mindennapokban használt gyerek bankszámlán teszi ezt. Ma már ugyanis kifejezetten e célra tervezett szolgáltatásokat is kínálnak a bankok.
Személyes pénzügyek Zsebbevágó részlet derült ki a kormány 3 százalékos lakáshiteléről
Privátbankár.hu | 2025. július 18. 07:26
A többség úgy értelmezi, hogy a lakásvásárláshoz elegendő lesz majd a vételár 10 százaléka, míg a fennmaradó részt lehet majd a 3 százalékos kamatú hitellel finanszírozni. A helyzet azonban nem ilyen egyszerű, és bizony előfordulhat majd, a vételár nem 10, hanem akár 20-30 százalékát is saját forrásból kell előteremteni. Mutatjuk, miért van ez, és miért nem mond ellent a 10 százalékos elvárásnak.
Személyes pénzügyek Így változtak a fizetések Magyarországon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 12:33
Az elmúlt évben is dinamikusan bővült az elektronikus fizetési forgalom: több mint 200 millióval emelkedett az elektronikus tranzakciók száma egy év alatt, így a teljes gazdaságban összesen több mint 2,5 milliárd elektronikus fizetés történt, a fizetési műveletekben a bankkártyás tranzakciók domináltak.
Személyes pénzügyek Jó hírek érkeztek a 3 százalékos szuper lakáshitelről
Herman Bernadett | 2025. július 16. 16:29
A társadalmi vita a jövő héten kezdődik, a korábbi hírek szerint nem lesz időkorlátja az Otthon Start hitel felvételének. A 10 százalékos önerőt a 40 év fölötti hitelfevevőkre is kiterjesztenék.
Személyes pénzügyek Váratlan jó hírt kapott az autósok fele: várhatunk a tankolással
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 12:16
Inkább áremelkedés nézett ki a héten, de mégis lefelé mozdul az egyik üzemanyagfajta ára.
Személyes pénzügyek Az Erste egykori devizahitelei is érvényesek, nem érdemes reklamálni
Herman Bernadett | 2025. július 16. 11:04
Az Erste Bank szerződései is érvényesek, a bank eleget tett az árfolyamkockázattal kapcsolatos ügyféltájékoztatásra vonatkozó követelményeknek. Az OTP már tegnap reagált a határozatra, rájuk sem terjed ki a Kúria döntése
Személyes pénzügyek Meghökkentő dolgok derültek ki a magyar egyetemistákról
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 10:48
Alig találni olyan egyetemistát, aki ne akarna dolgozni a nyáron. A fizetési igények sokszor meghaladják a 300 ezer forintot is, és meglepően népszerű a készpénz.
Személyes pénzügyek Bővülő hiteltermékek az MFB-nél – Elindult a Nemzeti Bajnokok Hitelprogram
PR | 2025. július 15. 13:55
Elstartolt a GINOP Plusz program részét képező Nemzeti Bajnokok Hitelprogram, amely 155 milliárd forintos keretösszegből nyújt segítséget a beszállító és exportáló kkv-k számára. Az új EU-s társfinanszírozású konstrukció fix 0%-os kamatozás, illetve akár 30%-os vissza nem térítendő támogatás mellett érhető el. A terméket a zöld és digitális fejlesztésben gondolkodó, versenyképes vállalkozások igényelhetik az MFB Pont Plusz vállalati hálózat bankfiókjaiban.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG