Megnéztük, hogy a Google Trends mit mond arról, milyen nyaralási lehetőségekre, főként mely országokra keresnek rá leggyakrabban Magyarországról. A csúcstartó nem túl meglepő módon a „Horvátország nyaralás” lett, a legközelebbi mediterrán tengerpart a jelek szerint továbbra is népszerű.
Utána azonban csak egy kissé lemaradva Görögország következett, vélhetően szépségein kívül szolid árai is szerepet játszottak ebben. Az árban szinte verhetetlen Bulgária a harmadik helyen végzett, Olaszország és Spanyolország kicsivel lemaradtak. Ciprus Görögországnál kevésbé ugyan, de szintén népszerű, Tunézia is viszonylag előkelő helyen szerepel. Törökország és Egyiptom viszont eléggé hátul kullog, annak ellenére, hogy olcsók, nyilván főleg a terrorveszély miatt. (A terrorveszély és a nyaralás egyes összefüggéseiről itt írtunk.)
Persze ezek alapján nem lehet tudni, valóban oda mentek-e nyaralni az emberek, hiszen nem minden keresés jelent automatikusan utazást is. Ráadásul az országokon kívül sok más dologra is lehet keresni, egyes városokra (például a horvát Porec vagy Rovinj, Krk), a „last minute” utakra, körutazásokra vagy csak „horvát szállás”-ra. Mások pedig ma sem az interneten keresnek, hanem besétálnak egy hagyományos utazási irodába, és személyesen érdeklődnek.
Spanyolországban például a Costa Brava keresőkérdés majdnem kétszer olyan népszerű, mint maga Spanyolország, de a Costa Del Sol vagy Mallorca is futottak még rendesen.
A Google grafikonjai szerint az összes külföldi célpont már kissé lecsengeni látszik így júliusban. A belföldi utazásokat általában, vagy például a Balatont viszont úgy tűnik, most keresik többen. Úgy látszik, azok, akik csak az utolsó pillanatban tudtak dönteni, nagyobb eséllyel keresnek hazai célpontot. A külföldi utazásokat a legtöbb esetben korábban, tavasszal vagy nyár elején, sőt sok esetben már télen igyekeznek lefoglalni.
Nagyon minimális, nulla közeli mennyiségű keresést regisztráltak a „Szlovákia nyaralás”, „Erdély nyaralás”, „Felvidék nyaralás”, „Tisza nyaralás” szavakra. Ha belföld, akkor főleg Balaton, erre utal az is, hogy nagyobb városainkra, mint Szeged vagy Pécs, szintén nem keresnek szinte soha a nyaralással összefüggésben. Németországba, Csehországba vagy Lengyelországba sem akarnak menni nyaralni a magyarok – vagy legalábbis nem keresnek rá.
Míg a „Csehország nyaralás” kifejezésre nincs érdeklődés, a „Prága szállás” azonban most nyáron is népszerű, majdnem annyira, mint a főbb nyaralási célpontok. De mint tudjuk, Prágába a legtöbben inkább hosszú hétvégére szoktak menni.
Részben a terrorveszély miatt a belföldi nyaralás a németek körében is népszerűbbé vált. Az ország északi, hideg vizű tengerpartjainál úgy látszik, már majdnem minden ágy elkelt, legalábbis ezt írja egy helyi, lübecki újság.
A németek körében a belföldi nyaralás Olaszország és az USA után az idén a harmadik helyen áll – írtuk a napokban. Az internetes keresések viszont mást mutatnak, ami jelzi, hogy az érdeklődés és a valós utazás nagyon eltérhet egymásról. Egy másik felmérésben ugyanis a keresések között az első Törökország, míg az előző lista célpontjai között csak a hetedik helyen állt.
Utána Horvátországra és Görögországra keresnek a legtöbben, pedig a másik lista szerint csak a 9. és 10. helyen állnak népszerűségben az utazók között. Lrehet, hogy sokan rákeresnek a problémás országokra is, hogy megnézzék az árakat, de azután őgy döntenek, hogy nem éri meg a spórolás a kockázatot.