A gazdag amerikai családok 2011-ben mintegy 4,9 százalékos hozamot értek el befektetéseiken, szemben a 2010-es 11,3 százalékkal, míg azonban teljesítményük 2010-ben elmaradt az S&P 500 index 13 százalékától, tavalya meghaladta azt, a részvényindex ugyanis csak 2,1 százalékkal ment fel – írja a Wall Street Journal blogja az Institute for Private Investors kutatóintézet tanulmányát idézve. A nagy kérdés azonban az, hogy ez a réteg, amelynek tőkeerejénél fogva hatalmas befolyása van a piacokra, mibe fog fektetni ebben az évben.
(Fotó: Sxc.hu) |
A felmérés szerint a gazdagok alapvetően pozitív teljesítményt várnak a tőkepiacoktól, az S&P 500 ezévi emelkedését például átlagosan 6,4 százalékra becsülik. Ám az USA-t inkább alulteljesítőnek tartják, és 44 százalékuk a nemzetközi részvénypiacokon fektetne be, ami egyébként jóval kevesebb, mint az egy évvel korábbi 64 százalék. Ami igazán tetszik nekik idén, az az árupiac, az ingatlanpiac, a zárt körű társaságok és a készpénz. Árupiacokon 48, ingatlanpiacon 45 százalékuk tervez befektetést, és csak 36 százalékuk szeretné csökkenteni készpénzkészleteit.
A megkérdezettek több mint fele szeretne zárt körű társaságokba fektetni, és inkább ezeken keresztül részesedni olyan kézzelfogható, materiális javak jövőbeli áralakulásából, mint az arany, a termőföld és a műkincs. A nyilvános tőkepiacból, a pénzügyi eszközökből, a komplikált kereskedési stratégiákból a jelek szerint kevésbé kérnek. A lényeg számukra most a vagyon értékének megőrzése, a gyarapítás háttérbe szorul.
A Reuters korábbi cikke szerint az amerikai vagyonosak ősszel is nagyon aggódtak a válság és az infláció miatt. Vagyonuk megőrézésre koncentráltak, és privátbanki vagyonkezelők szerint nagyon kapósak voltak a számukra összeállított úgynevezett katasztrófa-portfóliók. Egy tipikus katasztrófa-portfólió harmada aranyból áll, harmada multinacionális, tehát nemzetközileg több lábon álló, defenzív jellegű blue chip-részvényekből, harmada pedig ultrabiztonságos fejlett országok állampapírjaiból. Más vagyonkezelők egyszerűen a részvények alulsúlyozását és a készpénz felülsúlyozását ajánlották nekik.