Ez lassan a múlté lesz? (MTI Fotó: Marjai János) |
Egy új világ jön most a bankrendszerben, a pénzügyeknél, nevezzük fintech-világnak. A jövő ügyfele csak akkor akar majd bemenni a bankba, ha már nagyon-nagyon muszáj, egyébként az online világban éli az életét, ahol mindent el tud intézni néhány kattintással. Áruvásárlást, számlabefizetést, bankügyeket egyaránt – mondta el Bartha Ákos, az MKB Bank retail ügyvezető igazgatója a Privátbankár Pénzügyi Tudatosság Fórum konferenciáján.
De hogy egy befektetési alap, nyugdíjbiztosítás vagy más befektetés között mi a különbség, annak eldöntése már nem ilyen könnyű, nem pár kattintás. A fintech-világban nem csak bankok lesznek, hanem sokféle más szereplő, szolgáltató is igyekszik majd kiszolgálni az ügyfeleket. Ettől alighanem a bankok is rákényszerülnek majd, hogy gyorsabbak, flexibilisebbek legyenek.
Átutalás hangüzenettel és Facebookon
Jöhet például olyan hitel, ami nem banktól érkezik (P2P-hitelezés), jönnek a minimális költségű nemzetközi átutalások. Banki tranzakciókat mobilos hangüzenettel lehet majd indítani, itt vannak a digitális pénztárcák. Facebook-ismerősünknek pedig egyszerűen az ő kijelölésével is lehet majd utalni. Más szolgáltatók értesítést küldhetnek majd nekünk a közelünkben kapható keresett árukról.
A változások nagyon gyorsak is lehetnek, nem évekig fogják fejlesztgetni a szolgáltatásokat. A jövő generációi már ebben a világban fogják élni az életüket. Az online világ nagyon gyorsan jön, erre is fel kell készülni a pénzügyi tudatosság fejlesztése során – mondta a szakember. (Az online-világ egyéb pénzügyi újításairól, a Privátbankár Fintech-konferenciáján elhangzottakról szóló cikkeket itt talál.)
A válságok nem a semmiből jönnek
Kiss Mónika, az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint a vagyonkezelést, amit a pénzügyi szolgáltatók nyújtanak, egyéni szinten, a családokban is meg lehetne valósítani, de hiányzik az ehhez szükséges hosszú távú szemlélet a lakosságban. Sok mindenről azt gondolják a polgárok, hogy nem kell őket érdekelje, pedig „a zsebünkre megy”, sőt az életünkre – hangzott el.
Kiss Mónika, az Equilor vezető elemzője |
Látszólag nincs hatása mindennapjainkra az olyan híreknek, mint a Fed-elnök beszéde, Magyarország felminősítése. Ám a gazdasági válságok nem a semmiből jönnek, az emberek is fel tudnak készülni rájuk. A „homo ökonomikusz”, a gazdaságilag tudatos ember gondolkodásmódjára szükség van, amikor évtizedekre előre tervezünk.
Gyűlölve szeretett hitelminősítők
A monetáris politikai, azaz jegybanki döntések meghatározhatják a kamatszintet, a hiteleink kamatát és törlesztőrészleteit. A makroadatok, mint a gazdasági növekedés, infláció, reálbér, reálkamat az egész életszínvonalat befolyásolhatják. A hitelminősítőket rengeteg kritika éri ugyan, de a gazdaság olajozóiként működnek, nélkülük szinte elképzelhetetlen a gazdaság, nagyon érdemes odafigyelni rájuk.
A jó hitelminősítés javítja az ország tőkevonzó képességét, stabilabb befektetők érkezhetnek a hazai állampapír-piacra, ahol, és a forint piacán is, csökkenhetnek a kilengések. Kevesebbet kell költeni állampapír-kamatokra és így több marad másra. (Állampapír-hozamaink alakulásáról itt írtunk.)
Perspektívában nézd a forintot
A forintárfolyammal kapcsolatban Kiss Mónika azt mondta, próbáljunk egy hosszabb távú képet felrajzolni magunknak, ne csak a napi ingadozásokkal törődjünk. Körülbelül 2013 óta egy lassan gyengülő és sávozó pályán van a forint, többnyire 302 és 3015 forint között mozog az euró. December 8-án az EKB kamatdöntő ülése, december elején esetleg az olasz népszavazás hozhat nagyobb változást. Az elemző szerint pénzünk egy részét ajánlatos devizában tartani, és jól megválasztani azt az időpontot, amikor ezt a devizát megvásároljuk.