A német sajtó alapján egyáltalán nem csak nálunk fordul elő, hogy egy neves nemzetközi áruházlánc rossz minőségű, vagy egyenesen veszélyes árut forgalmaz. A napokban például azt írta a német T-Online híroldala, hogy az „Akoya E7424” notebook az Aldi Nord akciós kínálatában „túl drága, túl rossz”.
A műszaki kérdésekben nyilván tájékozott weboldal alaposan megvizsgálta a készüléket, és arra jutott, hogy ezért az árért az cseppet sem alkalmi vétel, ahogy hirdetik. Az igazsághoz hozzátartozik az is, hogy a weboldal rendszeresen teszteli az ilyen tömegesen akciós készülékeket, és van, hogy jó vételnek találja, van, hogy nem.
Nyomokban szalmonellát tartalmazhat
De a német diszkontok fő profilja nyilván az élelmiszer. Ezen a téren nagy port inkább a visszahívások vernek fel, amikor valamely élelmiszerről kiderül, hogy rossz, romlott, fertőzött. Tavaly augusztusban az Aldi Nord egy kolbászfélét hívott vissza szalmonellafertőzés gyanújával ("Tillman's. Frische Zwiebelmettwurst"). Hangsúlyozták, hogy csak nyomokban, és csak ennél a terméknél mutattak ki szalmonellát.
Így csábítja a Lidl az amerikaiakat Miután az Aldi meghódította az USA-t, a Lidl is gőzerővel próbálja behozni. A Lidl vevői az USA-ban olyan szolgáltatást kapnak, amelyről a németek csak álmodhatnak – írja a Focus.de. Kívülről ugyanúgy néznek ki az amerikai áruházai, mint a német földön levők, de belül mindegyik kasszánál segítők állnak, akik a megvásárolt árukat segítenek zacskókba pakolni. Így a vevőnek nem kell kapkodnia, nincs annyi stressz, csak a fizetéssel kell foglalkozni. Időt spórolhatnak a pénztárnál, és kíméli az idegeket is. A szolgáltatás egy centbe sem kerül – írják. |
Azt gondolhatnánk, hogy ezzel vége, ez után a gyártó ezután már végképp nagyon fog vigyázni. Hát nem sikerült neki, most június 14-én ugyanis megint visszahívták ugyanazt a terméket, ugyanazzal a szalmonella-problémával.
Baktérium-abc
A Lidl idén januárban a „Meine Käserei“ nevű szendvicskrémet vonta vissza, a felelős baktérium neve „Listeria monocytogenes”. A regensburgi Axvitalis cég 100 000, szabad levegőn tartott tyúkoktól származó tojását baktériumok miatt kellett visszahívni Campylobacter nevű kórokozó miatt 2016 augusztusában, az Aldi Süd-ön kívül a Netto áruházlánc is érintett volt. A gyártó cég sűrű elnézéseket kért, később azonban büszkén jelentette, hogy az utólagos kontroll nem talált több bacilust, a tojáshéjon talált első eset egyben egyedi lehetett.
Ramadán és aranyérmék
A Lidl görög, olasz és mexikói hetek után „orientális” hetet is tartott most júniusban, de kiderült, hogy a török „börek” nevű étel (buktaszerű, sajttal töltött leveles tészta) sertészsírral készült. Ráadásul épp Ramadán volt, a mohamedánok szent böjti hópja. Még nagyobb botrányt aratott a cég 2013-ban, amikor 2500 euróért adott két aranyérmét, amelyek fémtartalma akkor 520 eurót ért. Akkor azzal védekezett, hogy gyűjtőknek szánta, nem befektetésként.
Megvan a sorrend a cégek között?
A sor napestig lehetne folytatni. Üvegszilánkok a virslikékben, fulladásveszélyes puha anyagú babák, vegyianyag-szagú olasztészták, fagyálló az olasz borban, szalmonella a mogyoróreszelékben. Áramütés-veszélyes vízforraló, fémdarabok a lazacban, fel nem tüntetett tartósítószer a gyümölcskoktélban. A Produktwarnung.eu és egy másik hasonló oldal tucatjával tartalmaz hasonló eseteket, és ha a legnagyobb német áruházláncok nevére rákeresünk, mindkettő adatbázisában ugyanaz a sorrend alakul ki.
Az olcsóbb cégek, az Aldi, a Netto és a Lidl vannak az élen, de közöttük is nagy a különbség a problémák számát tekintve. A nem feltétlenül olcsóságukkal kérkedő, hagyományosnak nevezett szupermarket-hálózatokban ezen számok alapján valamivel kevesebb a probléma.
Ez persze nem jelent tudományos igényű kiértékelést, vannak figyelmeztetések, melyek vaklármának bizonyultak, és az is lehet, hogy egyes cégek őszintébben feltárják a hibákat, míg mások hajlamosabbak eltitkolni, fű alatt elintézni.
- Figyelmeztetések előfordulása a www.produktwarnung.eu oldalon:
- Aldi: 173
- Netto: 39
- Lidl: 31
- Edeka: 28
- Rewe: 17
- Penny: 9
- Kaiser’s: 0
- Figyelmeztetések előfordulása a www.produktrueckrufe.de oldalon:
- Aldi: 31
- Netto: 20
- Lidl: 16
- Edeka: 10
- Rewe: 6
- Penny: 2
- Kaiser’s: 0
A kemény árverseny miatt a nagy áruházláncok beszállítói és azok dolgozói is rossz körülmények között dolgoznak, ami hibákat okozhat – világítja meg az okokat az egyik lap.
A német szupermarket-láncok, köztük az Aldi és a Lidl is élen járnak az állatvédelemben, bár valószínűleg nem teljesen önzetlenül. Hanem azért, mert az eladásaikon is érzik a vásárlók felháborodását az állatokkal való bánásmód miatt – írtuk nemrég.
Jóváhagyták az Aldi gigaberuházását, hetente 30 boltot alakítanának át – írtuk a napokban.