Májusban 108 727 magyar állampolgár dolgozott Ausztriában, 6051 fővel több, mint áprilisban és 10 353-al több, mint egy évvel korábban. Ez egyben új rekord az adatsor kezdete, 2012 óta, az előző csúcs ugyanis februárban volt 56 fővel alacsonyabban, 108 671 személlyel – derül ki a Sozialversicherung.at szervezet adataiból.
A jelenség azért is érdekes, mert májusban nem szokott ez az adat csúcsot dönteni. Inkább január-februárban, a síszezon idején vagy júliusban, augusztusban, a nyaralások fő időszakában jár a magyarok foglalkoztatása is leginkább csúcsra. Így a sok éves tapasztalatok alapján még lehet, hogy jóval magasabb számokat is fogunk látni idén nyáron.
Megérkeztek az ukrán munkavállalók
Az egész osztrák munkaerőpiac egyébként egy hónap alatt 40 ezer, egy év alatt 105 ezer fővel bővült, és 3,913 millió fővel szintén rekordot döntött. Ahogy a külföldi munkavállalók száma is 924 681 személlyel. Az osztrák állampolgároké viszont nem, az arányuk szépen lassan visszaszorulóban van, már az alkalmazottak 23,6 százaléka külföldi, tehát majdnem minden negyedik.
Egyébként a magyarok száma bővült megint messze a legnagyobb mértékben, utánuk a román állampolgárok jönnek mintegy 4200 személlyel. (De még jóval kevesebben vannak, mint a magyarok.) Az ukránok egy hónap alatt 2750, egy év alatt 3597 fővel lettek többen, ami annak fényében magas érték, hogy így is csak 9600-an vannak – vagyis százalékosan ez nagyon nagy ugrás. Mivel a háború alighanem nagyon elhúzódik, valószínűsíthető, hogy még nagyon sok urán állampolgárt fognak alkalmazni a szomszédaink (is).
Elárasztják-e a munkaerőpiacot a menekültek?
Kétezer-kétezer körül van a szlovákok, a horvátok és az ázsiai állampolgárságú személyek létszámbővülése. Az eddig listavezető németek lemaradóak 1680 fővel. Egy év leforgása alatt viszont 13 ezer ázsiai illetőségű dolgozót alkalmaztak, így az onnét jövő munkaerő is eléggé dinamikusan bővül.
Egy osztrák turisztikai portál szerint azonban a menekültek előtt jelentős akadályok vannak. A gyerekekkel érkező ukrán nők azért nem tudnak munkát vállalni, mert nincsen, aki a gyerekekre vigyázzon. Ez “burkolt munkavállalási tilalommal” ér fel a cikk szerint. Karintia szövetségi tartomány országos szintű vétója miatt pedig azért nem érdemes sokaknak elhelyezkedniük, mert a szabályok tiltják a menekülteknek a segély munkával való kiegészítését egy bizonyos határ felett.
Nagyot esett a munkanélküliek száma
Kedvező képet fest az osztrák munkaerőpiacról az állami AMS munkaügyi szervezet statisztikája is. Eszerint
a meteorológiai nyár szép idővel kezdődik a munkaerőpiacon.
Május végén 311 500 embert tartottak nyilván munkanélküliként vagy képzésben részt vevőként a sógoroknál. Ez az előző évhez képest mintegy 81 000 fővel, azaz 20,6 százalékkal alacsonyabb, ami nagymértékű csökkenést jelent.
Vannak még üres állások is
Az osztrák munkaerőpiac így gyakorlatilag elkerülte a pesszimista előrejelzésekben leírt szcenáriókat, amelyek a háború, a magas energia- és nyersanyagárak, valamint az ellátási láncok zavarai miatt korábban jelentősen lefelé módosítottak.
14 éve a legalacsonyabb munkanélküliségi rátának örülhetünk, hosszú idő óta először júniusban valószínűleg 300 ezernél kevesebb álláskeresőt jelenthetünk.
Az üres álláshelyek száma egyébként 138 ezer.
Konjunktúra a vendéglátóiparban is
A vendéglátóiparban, ahol sok magyar is dolgozik, május végén 18 066 fő volt munkanélküli, 9743 fővel kevesebb, mint 2021 májusában 5299 fővel kevesebb, mint 2019 megfelelő hónapjában. Azaz a koronavírus-válság előtti szintnél is jobban állnak.
A munkaadók számára ez nagyobb versenyt jelent a munkavállalókért, és gyakran valódi munkaerőhiányt. Még nem tudták ellensúlyozni azt a visszaesést, amelyet az iparág 2020-ban tapasztalt.
Több bér maradjon az Ausztriában dolgozók zsebében
Az osztrák vállalkozók egyébként gyakran lobbiznak azért, hogy Ausztriát tegyék vonzóbbá a munkavállalók számára. Egy ilyen közlemény például szükségesnek tartja:
A béren kívüli munkaerőköltségek és a munkaadói járulékok csökkentését, a munkavállalók számára a bruttóból több nettó meghagyását, fenntarthatóbb képzési modelleket. Az iskolarendszer megkérdőjelezését, amely a kilencéves kötelező oktatás után több tízezer analfabétát nevel.
Ha Ausztria nem akar teljesen versenyképtelenné válni, akkor azonnal el kell kezdeni a munkát – teszi hozzá Matthias Krenn vállalkozó és a jobboldali FPÖ politikusa.
Még vannak járványügyi előírások Ausztriában
Noha Ausztriában június 1-jétől – a kórházak és idősotthonok kivételével – már nem kötelező a maszk viselése, Bécs maradt a szigorúbb intézkedéseknél. Itt a tömegközlekedési eszközökön, gyógyszertárakban és egészségügyi intézményekben június 1-je után is FFP2-es maszkot kell hordani. A rendelet várhatóan augusztus 23-ig marad érvényben – írta a közszolgálati ORF weboldala.
Az ÖBB (Osztrák Államvasutak) utasainak is csak Bécs területén kötelező a maszk viselése. Fenntartják az otthon használatos, gargalizálós PCR-teszteket biztosító „Alles gurgelt" tesztelési hálózatot is, és továbbra is arra bíztatják a lakosságot, hogy folyamatosan teszteljenek.