A magyar lakosság jelentős része nem hisz abban, hogy olyan állami nyugdíja lesz, amelyből meg tud élni, de eddig úgy tűnt ez ellen nem sokan tesznek. Bár sokféle öngondoskodási forma létezik, a magyarok jelentős százaléka ezeket nem használja ki, leginkább azért, mert nem nagyon van miből félretenni.
Az adójóváírás ösztönzi a megtakarítást
Most mégis egy pozitív példát láthatunk: egy hónap alatt ezren választottak egy új nyugdíj-előtakarékossági formát az ING Biztosítónál. A biztosító szakemberei szerint az, hogy a bevezetéstől számított igen rövid idő alatt ennyire felpörgött a szerződéskötések száma, arról árulkodik, hogy Magyarországon is egyre többen gondolnak az öngondoskodásra.
Ez részben a gazdasági válság hatásainak, részben a januárban bevezetett adójóváírás ösztönző erejének köszönhető. Idén január 1-től ugyanis a nyugdíjbiztosítási termékek után adójóváírás vehető igénybe. Ennek összege egy évben a biztosítási díj 20 százaléka, de legfeljebb 130 000 forint lehet. Az állami támogatás akár a nyugdíjpénztári és a NYESZ adókedvezmény mellett is jár, így akinek többféle nyugdíjcélú megtakarítása is van, évente akár 280 000 forintos adójóváírást is elérhet.
A fiataloknak is kellene
Szabó Anikó, az ING Biztosító marketing igazgatója elmondta, hogy az adatok azt mutatják, hogy továbbra is elsősorban a nyugdíjas éveikhez közelítő generációk érdeklődnek a nyugdíjcélú megtakarítások iránt, a fiatalok látókörén jellemzően kívül esik ez a feladat.
Pedig az Európai Unió becslései szerint Magyarországon 2050-ben az emberek havi bevételük több mint 34 százalékát el fogják veszíteni nyugdíjba vonuláskor. Fontos lenne, hogy a fiatalok is időben elkezdjenek felkészülni nyugdíjas éveikre, hiszen most még lényegesen kevesebb pénz megtakarításával biztosíthatnak maguknak megfelelő életszínvonalat öregkorukra. Minél később kezd valaki gyűjteni, annál nagyobb összegeket kell havonta félretennie – mondta a szakember.