Ha a strukturális hibáktól hemzsegő, hiányosan szabályozott, érdekkonfliktusokkal terhelt pénzügyi szektor miatt még nem veszítenél elég pénzt, adunk tíz jó tanácsot, hogyan pusztíthatod el befektetésre szánt vagyonodat – írja a Sidoxia Capital Management blogja.
1. Kattanj rá minden szenzációhajhász új sztorira
A különböző stratégák és tudósok, valamint úgynevezett médiaszakértők a hét hét napján, 24 órában képesek szajkózni a piaci helyzetről és történésekről szóló híreket, az aktuális trendeket. Ám ez általában nem bizonyul hatékonyabbnak, mint egy három héttel későbbi napra vonatkozó időjárás-előrejelzés. A befektetők jobban járnak, ha olyan veterán befektetőkre, gurukra hallgatnak, akik sikeresek, akik már bizonyítottak.
2. Fektess be rövid távon, és próbáld eltalálni a piac alját
A szerző szerint a befektetés egy maratoni futás, nem pedig sprint. Rengeteg az elbizakodott befektető, aki azt hiszi, hogy képes jól időzíteni befektetését. Néhánynak szerencséje van, és eltalálja a jó belépési pontot, de gyakran rosszul időzíti a kilépést. Aki folyton váltogatja a pozícióit, az nagyon rosszul járhat.
3. Ugorj bele vakon mindenbe anélkül, hogy ismernéd a díjakat
Mint egy csöpögő csap, a különböző díjak, jutalékok, költségek, adók nem feltétlenül láthatók vagy tűnnek jelentősnek rövid távon, de ha összeadódnak, hosszú távon megsemmisítő erejük lehet. Ezért ha észreveszed, hogy brókered, portfólió-menedzsered, tanácsadód akarva vagy akaratlanul feleslegesen kavargatja, túráztatja a pénzedet, sürgősen állítsd le. Ebből a nézőpontból az úgynevezett passzív befektetési termékek, mint indexalapok, ETF-ek, vagy hosszú távú adókedvezményt élvező befektetések nagyon praktikusak tudnak lenni.
4. Használd a technikai elemzést elsődleges stratégiaként
Warren Buffett, a Föld egyik leggazdagabb embere azt mondta egyszer, hogy attól fogva nem hisz a technikai elemzésben, amióta feje tetejére állított egy grafikont, és ez megváltoztatta a végkövetkeztetéseket. Peter Lynch, egy legendás befektetésialap-kezelő szerint pedig a chartok rendkívül hasznosak, ha a múltat kell előre jeleznünk. (Erről a témáról azért erősen megoszlik a szakemberek véleménye.)
5. Pánikszerűen adj el pánik esetén, pánikszerűen vásárolj a lufiban
Az érzelmek, a csorda követése minden körülmények között könnyen megsemmisíthetik a portfóliónkat, egy régi mondás szerint „a csordát a vágóhídra vezetik”. Egy másik idézet szerint pedig, ha van egy zseniális ötleted, és leírod, tíz óra múlva általában hülyeségnek fog hangzani. A legjobb befektetési hozamokat úgy lehet elérni, ha letérünk a járt útról. Érdemes az ötletek széles tárházából meríteni, és folyamatosan felülvizsgálni befektetési ötleteinket. Nyomás alatt nem szabad kulcsfontosságú befektetési döntéseket hozni.
6. Fütyülj az értékelésre és a hozamra
Az értékelés nagyon fontos, a sikeres befektetők úgy mérlegelik az értéket, mint más a sportban a csapatok nyerési esélyeit.”Nincs jó ló és rossz ló, csak helyesen értékelt és
rosszul értékelt” – idéz a cikk egy idevágó mondást.
7. Vedd meg, és felejtsd el
A híres „vedd meg és tartsd” stratégia nagyon jól működik olyan részvényeknél, amelyek árfolyama emelkedik, de nagyon rossz azoknál, amelyek esnek vagy stagnálnak. Mindig akadhatnak olyan szituációk, amelyek miatt nem szabad valamibe hosszú távon befektetni, és inkább fel kell számolni pozíciónkat. Például új konkurens lép színre, megemelkednek a cég költségei, lelassul a növekedés, változik a menedzsment, irreális lesz a befektetés árazása, változik az egész iparág szabályozása, lassul a gazdaság, a cég piaci részesedést veszít, termékei elavulnak.
8. Koncentráld agyon a portfóliódat
Ha portfóliódban csak néhány papír van, a kockázat túl magas lesz és a nyugodt alvás kihívássá válik, a stressz pedig rossz befektetési döntéseket eredményezhet (például drágán vásárolni és olcsón eladni). De a túlzott diverzifikáció, azaz a vagyon túlzott megosztása is felélheti a vagyont, százféle nyílt végű alapot tartani igen költséges és nem hatékony.
9. Tedd a pénzed a matracod alá
Jelenleg a fejlett nyugati országokban fél évszázada nem látott alacsony szinten vannak a kamatok, így ha valaki készpénzt tart, folyószámlán, betétekben, pénzpiaci termékekben, alacsony hozamú kincstárjegyekben, az az inflációval sem fog lépést tartani. (Nemrég Németországban még negatív hozamra is volt példa.) Az infláció vagyonunk csendes gyilkosa, a nem jól befektetett pénz értékét folyamatosan csökkenti.
10. Felejtsd el a tévedéseidet.
A befektetés egy nagy kihívásokkal járó játék, amely idővel cseppet sem lesz könnyebb. Mindig fogunk hibákat elkövetni, de ezeket érdemes dokumentálni és tanulni belőlük. Ha a szőnyeg alá söpörjük a problémákat, az rövid távon érzelmi megkönnyebbülést okoz ugyan, de semmivel sem könnyíti meg az előrehaladást.
Év elején, év végén érdemes időnként megállni, és végiggondolni, nem követjük-e el ezen hibák valamelyikét. Amúgy is nehéz mesterség a befektetés, még akkor is, ha nem vagyunk saját vagyonunk gyilkosai – fejezi be a cikk.