7p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Míg itthon még tombolt az indiánnyár, a Világjáró legújabb állomása, Wales igazi brit idővel, zuhogó esővel és egyre zordabb szélviharral várt minket. Nem csoda, hogy örültünk, amikor a pilóta letette a durván ingatag repülőt. Pedig ez még csak az Ágnesre keresztelt orkán kezdete volt, amikor még bíztunk abban, hogy talán összefutunk majd Ryan Reynolds-szal.

Nem mintha unnánk Londont, de szerettünk volna megmerítkezni egy jó kis szigetországi feelingben, ahol harapni lehet a levegőt, minden zöld, misztikus, no és békés. Akár találós kérdés is lehetne, hogy vajon hol található meg mindez. Igen, Walesről, a kelták, a dalok és kastélyok földjéről van szó (ami ugye nem egyenlő Angliával). II. Erzsébet brit királynő halála miatt az ország egyébként épp tavaly kapott új feljebbvalót, Károly herceg után immár Vilmosé a Wales hercege cím. Sőt: a királynő kedvenc kutyája, a corgie is Walesből származó faj.

Már a fővárosban, Cardiffban is érezni, hogy nem átlagos helyre érkezik az ember, érdekes ötvözete a hagyományosnak a modernnel, ahogy a viktoriánus és Edward-korabeli épületek a 21. századiakkal keverednek. Európa legfiatalabb fővárosának központjában büszkén áll a vár, melynek története 1100-ig nyúlik vissza. Ha van idő, érdemes végigsétálni a bárokkal, éttermekkel, minipiacokkal tűzdelt Cardiff Bay mentén és a street artokkal teli Millenium Walkon.

A Cardiffban álló vár előtt Wales címerállata, a vörös sárkány felemelt elülső jobb lábával. Fotó: Depositphotos
A Cardiffban álló vár előtt Wales címerállata, a vörös sárkány felemelt elülső jobb lábával. Fotó: Depositphotos

Mi azonban indulunk tovább Swansea-ba, Wales második legnagyobb városába. Az állomásokon egyébként már sorra két nyelven tüntetik fel a városok nevét, a vonaton is angolul, illetve keltául mondják be a tudnivalókat.

Wales például Chymru, Cardiff Caerdydd, Swansea pedig Abertawe walesiül. Jelenleg a lakosság közel harmada beszéli a nyelvet.

A nemzet jelképe a 9. századból eredeztethető vörös sárkány (dragon), így stílusosan az erre keresztelt hotelben tesszük le csomagjainkat, s irány az első autentikus pub, ami az utunkba esik, hiszen csak egy finom Guinness után fedezhetjük fel a kisvárost. Kicsivel több, mint 3 fontot fizetünk érte, azaz jóval kevesebbe kerül, mint Magyarországon bárhol, ahol egyes helyeken már 2000 forintot is elkérnek a barna sörök királyáért. A híres fish & chips is csak 5 font, pedig hatalmas adag.

Swansea különleges hangulata

A Tawe folyó holtágában található déli kikötőbe érve megkönyörül az idő rajtunk, az erős szél átmenetileg elfújja a felhőket, így a csatornák között napsütésben bóklászva érünk ki a viharos Ír-tengerhez, ahol például egy mediterrán tengerparttól teljesen eltérő, ám elragadó hangulat fogad minket Swansea Bayen. Fürdeni ugyan nem tudunk, de azt mondják, nyáron pezseg az élet a homokdűnéken, sőt, a hatalmas hullámok miatt egy-két strandját a szörfösök mekkájaként emlegetik. Azt jósolják, hogy a klímaváltozás miatt robbanás előtt állnak ezek az északi fürdőhelyek.

Itt áll egyébként Wales legmagasabb, 107 méteres modern épülete is, a The Tower, és olyan nagyméretű lapos kagylókat gyűjtünk be a homokból, amilyennel eddig sehol nem találkoztunk.

Swansea csodálatos dűnés tengerpartja. Fotó: Privátbankár
Swansea csodálatos dűnés tengerpartja. Fotó: Privátbankár

Swansea, az egykori szén- és ércbányaváros egyébként is óriási fejlődésen ment át - leghíresebb szülötte Catherine-Zeta Jones színésznő, Michael Douglas felesége -, és érdemes megnézni egyéb látványosságait is, mielőtt más városok felé vesszük az irányt. 

Több a bárány, mint a lakos

Pembrokeshire-be átvonatozva az eső áztatta ablakokon át aztán kibontakoznak Wales valódi színei.

Ahogy rohan a táj, a kanyargó folyók, patakok és tengerparti területek között a zöld mesterségesen kikeverhetetlen, soha nem látott árnyalatai suhannak el.

Nem is csoda, hiszen ennyi csapadéktól harsognak a színek, és rohamtempóban nőnek a növények, amit a legelésző állatok kezelésbe is vesznek. Állítólag Walesben több bárányt tartanak, mint ahány ember él az országban, de a kastélyok egy négyzetméterre jutó száma is meghaladja minden országét, hiszen közel 400-zal büszkélkedhet.

A pembrokeshire-i vár, ahol a Tudor-ház első uralkodója született. Fotó: Privátbankár
A pembrokeshire-i vár, ahol a Tudor-ház első uralkodója született. Fotó: Privátbankár

Egyáltalán nem csak a természetimádóknak érdemes ellátogatnia a Pembrokeshire Cost Nemzeti Parkba, és Wales legnagyobb magántulajdonban lévő, 1093-ban épült prembrokeshire-i kastélya is felér egy csodával. Történetéhez tartozik, hogy itt született VII. Henrik angol király, a Tudor-ház első uralkodója. Egészen elképesztő ebben a történelmi miliőben sétálgatni, főleg, ha épp eláll az eső, amikor még zöldebb és vibrálóbb a környezet.

Vár minket Ryan Reynolds csapata

Az észak-walesi Wrexham azzal vált 2020 óta világhírűvé, hogy Ryan Reynolds és Rob McElhenney lettek a világ egyik legrégebbi focicsapatának új tulajdonosai, melyről a Netflix még sorozatot is készített.

Talán ennek is köszönhető, hogy tavaly szeptemberben végre városi rangot kapott a városka. Kicsit vissza Ryan Reynoldshoz, aki nem ismerné: legismertebb filmje a Deadpool 2016-ból, amit még Golden Globe-ra is jelöltek. Üzlettársa, Rob szintén színész egyébként, a Felhőtlen Philadelphia című kultikus sorozataban vált ismertté, Danny DeVito oldalán.

Bár Ryannel és Robbal nem sikerült összefutnunk, de a csapat egy meccsét kifogtuk. Egyáltalán nem bántuk, hogy a zuhogó esőben nem volt jegy a mérkőzésre, hiszen a tövében álló, híressé vált The Turf kocsmában szurkolhattunk a helyi erőkkel, ami óriási élmény, pedig nem is a Premier League-ről van szó. (Igaz, idén tavasszal sikerült az ötödosztályból a negyedosztályba felkerülniük). Meccs után aztán együtt vonultunk a belváros kocsmái felé, amelyek ilyenkor mindig extra bevételeket produkálnak a szomjas szurkolóknak köszönhetően. 

A The Turf, a háttérben a wrexhami stadionnal. Fotó: Wikipedia
A The Turf, a háttérben a wrexhami stadionnal. Fotó: Wikipedia

Meglepetésként ér minket, hogy a patinás épületben lévő szállásunkon alakult meg 1876-ban a Wrexhami Labdarúgó Szövetség, melytől alig 100 méternyire magasodik a gyönyörű és híres Szent Giles templom, Wales hét csodájának egyike. És Wrexhamben is minden pub olyan hívogató az osztott ablakaival és a jókedvű vendégeivel, kár, hogy képtelenség mindegyikbe betérni legurítani a rengeteg sörféle egyikéből a helyi specialitás - pitébe rejtett marharagu zöldborsóval és barnasörös szósszal - után.

Még egy kis észak-walesi tengerpart is belefér

Bár a világ leghosszabb nevű településére (Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwyll-llantysiliogogogoch) nem sikerül eljutnunk, egyik nap a túlzottan is kiadós angol reggeli után nyakunkba vesszük még Conwy tengerpartját is, amely a módosabb réteg nyaralóhelye. Ez abból is látszik, hogy a The Toadra (Varangy) keresztelt, tengerre néző pubban nem sört iszogatnak, hanem borozik vagy teázik az elit.

A lenyűgöző Conwyi vár. Fotó: Privátbankár
A lenyűgöző Conwyi vár. Fotó: Privátbankár

A Conwy folyó torkolatában álló, 1200-as években épült vár nemcsak Wales egyik leglátogatottabb turisztikai látványossága, s a világörökség része, hanem sokak szerint Európa legimpozánsabb kastélya is.

Valóban: itt is olyan erősen arcul csapja az embert a történelem, no és a hamisítatlan időjárás, hogy az évszázadok óta sziklaszirten magasodó várra pihe-puha dunnaként ráterülő esőfelhő miatt kénytelenek vagyunk stílszerűen egy whiskey-t inni, hogy átmelegedjünk.

Balra a piros Nagy-Britannia legkisebb háza. Fotó: Depositphotos
Balra a piros Nagy-Britannia legkisebb háza. Fotó: Depositphotos

Conwy egyébként Szentendréhez hasonló kis gyöngyszem, például a várfal tövében itt áll Nagy-Britannia legkisebb háza. De a város tele van elragadó pékségekkel, kis üzletekkel, kávézókkal, tömött pubokkal és a rossz időben is jókedvű emberekkel, akik rendre rámosolyognak az erre éhező magyar turistákra is.

Aztán a rengeteg walesi élmény után irány a John Lennon Airport, de Liverpool-ról majd legközelebb.

Utóirat: vonataink többször is késtek, hol a vágányokra terelődött bárányok, hol az Ágnes-orkán nyomán kidőlt fák miatt. Ám a késések okozta károkat már vissza is térítette a vonattársaság, szóval valahogy máshogy működik, mint itthon a MÁV.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Az Eurovízió városa – svájci képeslap leckerlivel és fondüvel
Elek Lenke | 2025. május 17. 06:01
Ezekben a napokban nem érdemes Bázelbe utazni, hiszen szinte minden szálláshelyet lefoglaltak a 69. Eurovíziós Dalfesztiválra érkezők, de az év következő hónapjaiban igen. A város több napos élményt nyújthat, főleg a műemlékek és a kortárs művészetek kedvelőinek, no meg persze a sajtimádóknak. Ráadásul itt nem kell kerülgetnünk turistatömegeket. A Világjáró ezúttal visszatér a svájci-német-francia hármashatárnál fekvő településre.
Szubjektív Melegedő óceánok – egyre pusztítóbb viharok
Káncz Csaba | 2025. május 12. 09:28
A korallzátonyok károsítása mellett az óceánok emelkedő hőmérséklete hozzájárul a viharok erősödéséhez. A felesleges hő a hurrikánok üzemanyagaként szolgál, ami erősebbé és pusztítóbbá teszi őket – különösen a part menti, sőt a szárazföldi közösségek számára. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Egy pohár prosecco „A Keresztapa” forgatási helyszínén – kihagyhatatlan dolgok Szicíliában
Kormos Olga | 2025. május 10. 06:01
Barangolás „A Fehér Lótusz” második évadának helyszínén, egy jéghideg ital elkortyolása a Bar Vitelliben, felkapaszkodás a hajtűkanyarokban a hegyekbe egy napfénytetős Fiat 500-assal, gyors ebéd a palermói gasztropiacon vasárnap, füstölgő Etna – rengeteg dolog jöhet szóba egy szicíliai körutazáson. A Világjáró ezúttal Európa hetedik legnagyobb szigetén járt. 
Szubjektív Lepkefing vagy atombomba? Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. május 9. 18:46
Mennyire erős, és mennyire lehet hatásos Magyar Péter hangfelvétele a háborúra készülő honvédelmi miniszterről? Milyen botrány ütne igazán nagyot Orbán Viktoron? Azért járja a miniszterelnök az országot, mert nagy a baj a Fidesznél? Brüsszel megint ármánykodik – de jó oka van rá? E témákról is beszélgettek, vitatkoztak munkatársaink, Csabai Károly főszerkesztő, illetve Litván Dániel és Vég Márton újságírók az Ez Viszont Privát legújabb adásában.
Szubjektív Elon Musk, gyilkos drónok és mesterséges intelligencia? Ideje lenne komolyan félni ettől a kombinációtól
Litván Dániel | 2025. május 9. 05:48
Nem kell öntudatra ébrednie a mesterséges intelligenciának ahhoz, hogy nagyon veszélyes legyen. Donald Trump és a dollármilliárdosok barátsága semmi ahhoz képest, ami ezután jöhet? Jegyzet.
Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG