6p

Se közel, se távol nincs Alsó-Ausztria, tehát épp megfelelő választás, ha egy hosszú hétvégét szeretnénk eltölteni egy olyan helyen, ahol minden esztétikus, rendezett és végtelenül nyugtató. Ezúttal ebben a régióban kalandozott a Világjáró.

Úticélunk, Alsó-Ausztria, az osztrákok nyolc tartományából az egyik, amely a megállások számától függően Budapesttől csupán 3-4 órányira található Magyarországtól. Az Ausztria északkeleti részén fekvő régiót északról Csehország, nyugatról Felső-Ausztria, délről Stájeroszág, délkeletről Burgenland, északkeletről pedig Szlovákia határolja.

Voltaképpen Alsó-Ausztria legmagasabb pontját készülünk megnézni, hogy a három nap egyikén a 2076 méteres Schneebergre felkaptassunk a híres Salamandra-kisvasúttal, amely Puchbergből indul fel a hegyre. De mielőtt egy isten háta mögötti kis hegyi faluban elfoglalnánk szállásunkat egy takaros vendégházban, még csalinkázunk. Így az odafelé vezető úton útba ejtjük a Myrafälle-vízesést, ami a régió egyik legszebb kis szurdokvölgye, és amit annak idején még Mária Terézia császárnő is megcsodált.

A Myra-vízesések a turisták kedvelt célpontjai. Fotó: Privátbankár
A Myra-vízesések a turisták kedvelt célpontjai. Fotó: Privátbankár

Kis vízesés, kis körtúra

A Myrafälle kicsi, de erős zubogóival persze nem hasonlítható a hasonló nevű, de szintén káprázatos, 80 méter magasból lezúduló Mirafäll-fátyolvízeséshez, amely innen két órányira, Mariazell közelében, az Ötschergräben-szurdokban található, amit méltán neveznek Ausztria Grand Canyonjának is. De ez a mindössze 5 euróba kerülő, kétórás kis körtúra is fantasztikus élmény és látvány az ősz színeiben pompázó erdőben, ahogy a Myra-vízesések fölött vezető, korláttal is ellátott hidakon és lépcsőkön visszatalál az ember az ingyenes parkolóban letett autójához.

A 125 méter magasról lezúduló, naponta több mint 5 millió liter vizet az 1700-as években fafeldolgozásra és gabonaőrlésre használták az itt lakók a vízimalmok segítségével, de ma már a turistáké a terep. No és a sziklamászóké, akikre számtalanszor rácsodálkozunk, ahogy az égbe törő hegyoldalakon függeszkednek köteleiken.

Talán ezért is jut az osztrákokról mindig a természetközeliség az eszembe, s mindig azt gondolom, hogy számtalan natúrparkjukkal, gyönyörű tavaikkal, remek kerékpárútjaikkal, könnyű és nehezebb túraútvonalaikkal, no és síterepeikkel ők a fizikai és a mentális jólét nagymesterei.

Mariazell zarándokok nélkül

Araszolunk tovább a Kernhofban foglalt szállásunk felé olyan hegyi utakon, hogy hálás lehet az ember, hogy nem egy múlt héten kapott jogosítvánnyal vágott neki az útnak. Hihetetlen hajtűkanyarokon és meredek kapaszkodókon át, hegyeken és dombokon keresztül Mariazell felé vesszük az útirányt, de közben betérünk egy hegyi fogadóba. Gulascht és vadas ragut kérünk, mindkettőt szalvétagombóccal hozzák rusztikus mélytányérban.

Balra a vadas, jobbra a Gulasch. Fotó: Privátbankár
Balra a vadas, jobbra a Gulasch. Fotó: Privátbankár

Bár mindkét étel ismert nálunk is, az ízük mégis más, a Gulasch az izmosabb szósz, a vadas pedig a fűszernövényekkel és erdei gyümölcslekvárral tálalt változata miatt. Muszáj lefojtanunk egy meleg vaníliás szószban ücsörgő hatalmas túrós strudellel, ami két személyre is bőven elegendő.  

Mariazell, melyet évente közel egymillió búcsújáró keres fel, már az épp Európán végigsöprő Ciara viharciklonnal vár minket, amely az utcákról elfújt minden embert és a zarándokot. Ezért gyorsan mi is beszaladunk a mézeskalácsáról híres Pirker cukrászdába, ahol a magyar pincér ugyan nem ismeri a flat white-ot, de olyan finom kávét hoz, hogy megbocsátunk neki. A városban egyébként egykor megfordult II. János Pál és Benedek pápa is, hiszen Kelet-Európa egyik legismertebb Mária-kegyhelyén vagyunk.

Kisvasúttal a világ tetejére

Másnap irány a schneebergi fogaskerekű, amelyre érdemes már otthon online jegyet venni (40 euró/fő), hogy felférjünk, és nehogy pórul járjunk a helyszínen. A 2076 méter magas hegycsúcsra felkapaszkodó Salamandra a napsütötte Puchbergből a felhőben ücsörgő hegycsúcsra visz, a szerencse tehát nincs velünk aznap, mert a Bécsi Alpok páratlan panorámáját egyáltalán nem tudjuk élvezni.

Érdemes online foglalni a Salamandrára, mert napi négyszer közlekedik, és maximum 80 ember fér el benne. Fotó: Privátbankár
Érdemes online foglalni a Salamandrára, mert napi négyszer közlekedik, és maximum 80 ember fér el benne. Fotó: Privátbankár

Sőt, a Ciara ciklon éktelen szélvihara beűz minket a kisvasút legfelső állomásán álló Fischer hüttébe, sok más turistával együtt. Sebaj, ez a hütte, ahol Ferenc József császár is tiszteletét tette egykor, maga a megtestesült történelem a rengeteg muzeális értékű tárgyával. Sőt, még olyan finomságokkal is átmelegíthetjük magunkat, mint a Leberknödelsuppe (májgombócleves) vagy a Kaiserschmarrn (császármorzsa).

Mivel közel a Hohe Wand natúrpark, a sziklamászók paradicsoma, belefér még, hogy átruccanjunk a híres Skywalk kilátóteraszra (4,5 euró), bár az orkánerejű szélben ez sem nyújt tökéletes élményt. Az acélból készült kilátóterasz a natúrpark platójának meredeken leszakadó keleti oldala peremére épült. A háromszög alakú építmény több méterre kilóg a 120 méter mély szakadék fölé, ráadásul padlója is fémből készült rácsokból áll, így ott állni tényleg olyan érzés, mintha a mélység felett szabadon lebegnénk. Tehát tériszonyosoknak csak messziről érdemes megcsodálni a lenyűgöző építményt.

A Skywalk nem annak való, aki fél a magasban. Fotó: Depositphotos
A Skywalk nem annak való, aki fél a magasban. Fotó: Depositphotos

Baden, Bécs elővárosa

Másnap tömött esőfelhőkbe burkolóznak a szállásunkról látható hegyek, sőt, a tetejük már hótól fehérlik, ami esküszöm, előző nap még nem volt ott. Azt azért sajnáljuk, hogy a hideg, téli hónapokban csak korlátozottan működik a helyi, kernhofi Teveszínház és a Weisser Zoo (Fehér Állatkert), ahol a puputevéken kívül bengáli tigrisek, hóleopárdok és albínó kenguruk, valamint szibériai hóbaglyok is láthatók.

Ezért az utolsó napunkon, a vízfüggönyt utánzó erős esőben a hegyi utakon nekivágunk Badennek, az Osztrák-Magyar Monarchia legelőkelőbb gyógyüdülőhelyének, ahová még Mátyás király is járt regenerálódni. De nem csak a remek termálfürdőt érdemes meglátogatni.

Baden római kori fürdője helyén ma ez a szoborcsoport fogadja a látogatót. Fotó: Privátbankár
Baden római kori fürdője helyén ma ez a szoborcsoport fogadja a látogatót. Fotó: Privátbankár

A barokk utcácskái miatt Biedermeier városnak is nevezett település gyógyvizein túl rengeteg program közül választhatunk. A Beethoven-emlékházban akár hallásvizsgálaton is részt lehet venni, melynek során rácsodálkozhatunk, hogy milyen csekély hallóképességgel komponált a zenész élete vége felé. Beethoven egyébként Badenben komponálta az Örömódát, amely 1985-ben az Európai Unió himnusza lett. De ha jó időben járunk itt, nem szabad kihagyni Európa legnagyobb rózsagyűjteményét, a Rosariumot sem. A rózsák idilli hátteret adnak azoknak a nagy méretű fotóknak is, melyek nyaranta kerülnek ki ide, a város barokk utcácskáira és tereire a La Glacilly fotókiállításnak köszönhetően.

A termálfürdőben elfogyasztott Wienerschnitzel után még érdemes betérni a Café Clementine-be, ahol a csokornyakkendős pincértől kérjünk Badener Rosen-Trüffel-Törtchent, vagyis badeni trüffelrózsa csokoládétortát, mert mennyei. Baden bei Wien még számtalan olyan programot tartogat, amire messze nem elég pár óra, így azzal az elhatározással hagyjuk magunk mögött, hogy ide szintén egy hosszú hétvégére vissza kell térnünk.

A Világjáró korábbi cikkeit itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Mélykék mágia – bejártuk Európa legcsodásabb szigetét
Wéber Balázs | 2024. november 30. 05:46
Capri nyáron is csupa kellemes érzést keltett bennem, a zimankós novemberből visszatekintve pedig egyenesen csodás helynek tűnik. Mélykék tenger, ikonikus sziklák, gyönyör és ókori történelem – a sziget úgy magaslik ki a tengerből, mint egy rég elsüllyedt világ egyetlen megmaradt darabkája. A Világjáró e heti állomása Európa alighanem legszebb szigete.
Szubjektív Mi lesz, ha Magyar Péter elsüllyeszti a Fidesz hajóját – ki ugrik először? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton | 2024. november 29. 18:31
A gazdaság padlón, a Tisza pedig már látszólag agyonverné a Fideszt egy választáson. Mit léphet erre a kormány, és mi történik, ha Orbán Viktorék is elhiszik, hogy közeleg a bukás? A Rogán-gépezet akadozik, láthatóak a repedések az eddig jól záró Fidesz-falakon is. Mit mond el a rendszer állapotáról Orbán Balázs doktorija és Szájer József visszatérése? Leginkább ezekről a témákról beszélgettek az Ez Viszont Privát podcast 29. adásában kollégáink, Gáspár András, Litván Dániel és Vég Márton.
Szubjektív „Az egyik mocskosabb a másiknál...” — az utca embere Magyar Péter lehallgatási botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 23. 10:31
Az ellenzék vezető politikusa, Magyar Péter lehallgatási botrányba keveredett, vagy keverték, melynek a Tisza Párt vezérén kívül volt barátnője a főszereplője. A járókelőket arról kérdeztük, hogy felismerik-e Vogel Evelint és mit gondolnak a botrányról. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy megváltozott-e a véleményük Magyar Péterről, és mennyire hisznek a leleplező anyagok valódiságában a mesterséges intelligencia korában. Videó.
Szubjektív A Bauhaus otthona: Dessau – A Mester és tanítványai
Vágó Ágnes | 2024. november 23. 05:46
A Bauhaus-építészetről mindenkinek egy türingiai város, az egyeteméről és vadászkutyáiról elhíresült Weimar ugrik be, és nem egy onnan 170 kilométerre lévő település Szász-Anhaltban. Pedig éveken át ott volt a Bauhaus nagyjainak igazi otthona. A Világjáró e heti állomása: Dessau.  
Szubjektív Újabb gyomrost adott a Fidesz a demokráciának – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Dobos Zoltán – Izsó Márton – Juhász Gábor – Wéber Balázs | 2024. november 22. 18:38
Kedden a parlament Igazságügyi Bizottsága rohamtempóban döntött a választási törvényeket módosító törvénycsomagról, amit csak előző nap késő este kaptak meg a bizottság tagjai – a végső szót a parlament mondja majd ki. A törvénycsomag értelmében az ellenzék uralta Budapest választókörzeteinek száma 18-ról 16-re csökkenne, a körzeteket pedig teljesen átrajzolnák. A fideszes többségű Pest megyében viszont kettővel nő a választókerületek száma – úgy tűnik, hogy a kormánypárt megint adott egy erős gyomrost a demokráciának.
Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Fürdőzés az árvizek szomszédságában – egy andalúziai nyaralás elviselhetetlen könnyűsége
Litván Dániel | 2024. november 9. 06:13
Érezheti jól magát az ember egy szörnyű tragédia szomszédságában? A Világjáró kényelmetlen, de nem kellemetlen közelségbe került a spanyolországi árvizekhez, miközben Andalúziát járta. Véres örökség, természetpusztítás, balzsamos őszben sütkérező német nyugdíjasok, gyomorszájra támadó katedrálisok, lágyan csobbanó hullámok – furcsa gondolatok egy túl jól sikerült nyaralásról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG