8p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hajdanán Csehszlovákiába vonatoztunk, órákig nem elhagyva a sörfoltos étkezőkocsit, ahol az édes-fűszeres Becherovkát piciny pohárból iszogattuk. Fél napos zötyögés után jutottunk el a szocialista idők egyik csúcsfilmfesztiváljának a helyszínére. A Világjáró e heti állomása Karlovy Vary.  

Akkoriban főleg a szocialista országokban készített produkciók versengtek Karlovy Varyban, a külföldi sztárok pedig többnyire Franciaországból és Olaszországból érkeztek. Annál is inkább, mivel ezekben az országokban volt erős a kommunista párt. Amerikai filmek nemigen szerepeltek a fesztivál programjában.

Kedvelték a magyar filmesek is

A magyar filmesek közül sokan inkább ide szerettek járni, mint a tekintélyes moszkvaira, mert a cseh fürdővároska olyan kellemes élményeket, látnivalókat nyújtott még a nehéz időkben is, amit a szovjet városmonstrum soha.

Karlovy Vary Velencére is hasonlít.
Karlovy Vary Velencére is hasonlít.
Fotó: Depositphotos

Ezek között is a legszebb talán a Monarchia korabeli, gyönyörűséges oszlopcsarnok, ahol valaha nemcsak Erzsébet királyné sétált, de Arany János is, aki 1867-ben járt itt először. Rögtön beleszeretett a fürdővároskába. A krónikák szerint még kilenc alkalommal látogatott el ide.

„Ha a vizek a doktoroknál jobbak nem lennének, az emberek bizony mind-mind elvesznének” – írta Karlsbad vizeiről.

Karlovy Varyt ugyanis akkortájt német vagy magyar néven (Károlyfürdő) emlegették.

A városka egy védett gyöngyszem: három hegy és minden oldalról erdő öleli körül. Promenádjainak, sétálóutcáinak hossza eléri a 130 kilométert. 2021 óta az UNESCO-világörökség része. A települést IV. Károly német-római császárról nevezték el, aki az 1370-es években alapította. 1508-ban Európa első gyógyhelye lett. A XIX. században virágzott fel a város, a legtöbb ikonikus, gyönyörűen rendbehozott épületet a Fellner és Helmer cég építette – csakúgy, mint a budapesti Operettszínházat a Nagymező utcában.

A bájos, romantikus oszlopok alatt sétálni, gyógyvizet kortyolni és közben ropogtatni a papírvékony ostyát – ez az élmény határozta meg évszázadokig az ide látogatók napi programját.

Megkóstoltam a híres ostyát, de nem értettem és ma sem értem, mi rajta olyan finom. Szerintem egy íztelen papírszeletre hasonlít, de a hagyomány az hagyomány.

A híres kolonnádok, ahol olyan jó sétálni.
A híres kolonnádok, ahol olyan jó sétálni.
Fotó: Depositphotos

Átsétálni az oszlopcsarnokok vagy ahogy ott hívják, kolonnádok alatt, nem kerül semmibe. Különösen impozáns a neoreneszánsz stílusban épült Malomkő Kolonnád, amely 132 méter hosszú, páratlan eleganciáját pedig a 124 darab korinthoszi oszlop adja. A csarnokban 12 szobor magasodik, amelyek az év hónapjait szimbolizálják.

A fürdőkúra nem olcsó mulatság

Bőven akad szuvenírnak való is, igaz, nem két fillérbe kerülnek a Karlsbadi Porcelángyár, a világhírű Moser Üveggyár és a Jan Becher nevét viselő Becherovka üzem termékei, nem beszélve a világ legdrágább divatmárkáinak holmijairól.

A városnak, 13 nagyobb és 300 kisebb gyógyvízforrása van. Az egyes források hőmérséklete 34–73 Celsius-fok között alakul; vizüket ivásra, fürdésre és gyógykúrákra használják, elsősorban az emésztőszervek és az anyagcsere zavarainak gyógyítására.

Ásványvizet kortyolgatni a keskeny, különleges formájú – zsebbe is rejthető – porcelán ivópohárból az igazi. A rengeteg kút vize mind más ízű, összetételű, hőmérsékletű.

A fürdőkúra sosem volt olcsó mulatság, és most sem az. Mintha a hajdani Gellértbe költöznénk be, és naponta lubickolnánk a medencékben.

A 73  Celsius fokos glaubersós hőforrások adják a hashajtó szerként használatos karlsbadi sót. Számos híresség kúráltatta itt egykor különféle nyavalyáit, így I. Péter orosz cár, Goethe, Beethoven, Gogol, Schiller, Lev Tolsztoj, Liszt Ferenc, Chopin, Ludwig van Beethoven, Brahms, Karl Marx, Grieg – és Móra Ferenc is.

Arra akkor nem gondolhattam – és ma sem engedhetném meg magamnak –, hogy budapesti újságíróként a világhírű Grand Hotel Puppban szálljak meg. Megtette egy városszéli, kisebb szocreál hotel is. A Pupp akkor vált igazán világhírűvé, amikor a 2006-os, Az utolsó vakáció című amerikai filmben Queen Latifah felvonultatta az itteni vendégkényeztetés különböző formáit. A sikeres romkom népszerűségéhez Gérard Depardieu is hozzájárult, mint örökké bolondozó séf.

Cukrászcsalád alapította a luxushotelt

A XVIII. században épült Pupp a filmfesztiválok idején évtizedek óta a sztárok kedvelt szálláshelye. Hogy miért éppen Puppnak hívják? Jan Jiří Pop (németül: Johann Georg Pupp ) cukrász 1760-ban érkezett a fürdőhelyre, és egy Mitterbach nevű helyi cukrásznál dolgozott.

Az egykori polgármester, Becher özvegye eladta a már létező Bohemia Hall egyharmad részét Mitterbach lányának, aki 1775-ben férjhez ment Pophoz. A következő évben ő vásárolta meg a másik harmadát, a férje pedig a maradék részt, így a Pop/Pupp család a teljes tulajdonjogot kapta. Akkoriban kezdték a német névváltozatot használni. A család egészen a II. világháborúig folytatta a szomszédos ingatlanok megszerzését és a szálloda bővítését.

A háború után a csehszlovák Benes-kormány államosította a szállodát, és 1950-ben – mi másra? – Grandhotel Moskva névre keresztelték. A tulajdonosokat, valamint Karlovy Vary német lakosságának szinte teljes egészét a kollektív bűnösség jegyében elűzték. A szálloda eredeti nevét 1989-ben állították vissza, és privatizálták.

Ma minden turista bekukkant ide – a hallt nem szabad kihagyni. Ugyanolyan kötelező látnivaló lett, mint a fürdők, az oszlopcsarnok, a Café Elefant, a Mária-Magdolna templom, a Kastélykút, a Károly-torony, a Malomkút és a Szentháromság oszlop.

Egy másik szálloda, a Thermál Hotel pedig elsősorban arról híres, hogy a filmfesztiválok vetítéseinek színhelye.

Európa egyik orosz fővárosa lett

Csehország patinás gyógyfürdőhelye a rendszerváltás óta, de főleg a kétezres évek elejétől igazi turistaparadicsom lett. Néha már-már túlturizmussal küzdöttek.

Az egyik szakkommentár szerint „Karlovy Vary 300 éve Európa egyik orosz fővárosa” – nem véletlen, hogy I. Péter cártól Gogolig sokan zarándokoltak el az oroszok számára annyira európai városba.

A XIX. század óta Karlovy Vary az orosz arisztokraták kedvelt üdülőhelye volt, az 1990-es évek óta pedig az orosz újgazdagok és a felső középosztály elegáns nyaralóvárosa, ahol még mindig sokan értenek oroszul, bár már angolul is beszélnek.

Mindez megváltozott az Ukrajna elleni háború kitörése után, az oroszok nem szívesen látott vendégek lettek. A schengeni turista vízumokat már nem adják ki, Karlovy Vary pedig elnéptelenedett.

Nincs annyi, máshonnan érkező turista, ami alternatív megoldást jelenthet az orosz turisztikai bevételkiesésre. Ennek egyik oka a rossznyelvek szerint, hogy az amerikaiak nem tudták kimondani a nevét, és a térképen sem nagyon találták meg, a másik – jelentősebb – ok pedig az, hogy a prágai reptértől még két óra eljutni ide vonattal, ami már sok tengerentúli számára kényelmetlen. A nyugat-európai vendégek pedig lassan elmaradoztak az orosz „túlerő” láttán.

Míg oroszokkal mostanság nem lehet találkozni, ukránokkal igen, sokuk ide menekült a háború miatt.

Talán ennek tudható be, hogy az árak erősen csökkentek, már jobb szállodákban is lehet napi 35-40 euróért lakni.

Karlovy Vary az újkori orosz „megszállás” alatt egyébként igen drága volt, az itteni kereskedők a francia és svájci luxusszállodák és butikok árait érvényesítették többnyire.

Az összes vendéglátóhelyen létezik ma is orosz nyelvű menü, és sok helyen orosz fogásokkal várják-várták a betérőt. Szakértők szerint az oroszokat ázsiai és arab országokból érkező turisták pótolhatják.

A Pupp Hotel, Európa egyik legfényűzőbb szállodája, sincs ma tömve, a hall ékszerbutikjai hiába várják a vevőket. A tömeg hiánya persze még vonzóbbá teheti a szép fürdővárost.

Üvegfúvás, Pillangóház, Becherovka-túra

Ha hidegen hagy minket a meleg víz, akkor érdemes ellátogatni a Moser Üveggyár  múzeumába, ahol betekinthetünk az üvegfúvás kulisszái mögé.

A Pillangóház kicsiknek, nagyoknak egyaránt élmény. A Becherovka-túra viszont felnőtteknek szól, kóstolóval egybekötve. A híres gyógynövényes ital történetével a Jan Becher múzeumban ismerkedhetünk meg.

A búcsúestén merengjünk el kicsit a Teplá folyó mentén, amely kis hídjaival Velencére emlékeztet néhol. A filmfesztiválra meghívott sztárok is mindig előszeretettel fotózkodnak itt.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
Szubjektív Ez az intézkedés a kiskereskedelem totális meg nem értéséről tanúskodik – az utca embere az árszabályozásról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. április 16. 18:59
A kormány bevezette az árrésstoppot, valamint fellépett a bankok és telefontársaságok áremelései ellen. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy mit érzékelnek az árcsökkenésekből, és hogy szerintük mi az infláció fő oka.
Szubjektív Az Adria királynője – virágvasárnap Abbáziában
Elek Lenke | 2025. április 12. 06:01
Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi és Móra Ferenc is. Húsvét táján (is) érdemes célba venni, az április a színek pompáját hozza el. Errefelé nemcsak virágvasárnap létezik, hanem virághét is. A Világjáró e heti állomása Abbázia, vagy ismertebb nevén Opatija.   
Szubjektív Magyar Péter növelte az előnyét, Trump ejtette az Orbán-kormányt – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. április 11. 18:31
Eddig enyhén szólva sem hozta el a várt aranykort Donald Trump a magyar kormánynak: az amerikai vámok Magyarországot is sújtani fogják, a magyar korrupció benne maradt az amerikai jelentésekben, Rogán Antal fent maradt a szankciós listán, Orbán Viktort továbbra sem hívták meg a Fehér Házba. És Ukrajnában sem tört ki a béke. Eközben itthon a Tisza Párt kettőről hét százalékpontra növelte előnyét a Fidesszel szemben a Republikon szerint.
Szubjektív Valakihez húzódni kell, szorul a hurok – az utca embere Netanjahu látogatásáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. április 10. 19:03
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a magyar kormány meghívására érkezett Budapestre, miközben nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A látogatás megítéléséről, Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépéséről, valamint a kormány külpolitikájának jövőjéről kérdeztük a járókelőket. 
Szubjektív Ahol a nagy ravasz született – Kopogj be Shakespeare házába!
Elek Lenke | 2025. április 5. 05:46
Shakespeare szülőháza olyan, mint egy nemes időzárvány, vagy mint egy megkövesedett időkavics egy tobzódó kert közepén. A Világjáró e heti állomása a talán legismertebb angol drámaíró, költő és színész egykori otthona Stratford Upon Avonban.  
Szubjektív Orbán Viktor minden szabályt felrúg, bekapja végre a csalit Magyar Péter? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Vég Márton | 2025. április 4. 18:46
Provokáció vagy baráti gesztus Orbán Viktor részéről Netanjahu budapesti fogadása? Magára nem tartja érvényesnek a szabályokat a magyar kormány. Jönnek az adatok: akkor ennyit a fantasztikus évről? De mi van, ha már az adatokat is kozmetikázzák? Baj. Egymást tapossák a pártok a vidéki szavazatokért, ezért tolja a szélsőjobboldali témákat a Fidesz? Magyar Péter meddig tud hallgatni? Trump is odavert egyet a magyar gazdaságnak is, de a száj- és körömfájás katasztrófát hozhat. E témákról is vitakoztak a Klasszis lapcsoport újságírói, Bózsó Péter, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát friss adásában.
Szubjektív Netanjahu Budapesten: miért több mint problémás ez a diplomáciai vizit?
Wéber Balázs | 2025. április 1. 18:46
Benjamin Netanjahut a Nemzetközi Büntetőbíróság körözi, országát nemzetközi emberi jogi szervezetek népirtással vádolják, a hágai Nemzetközi Bíróság pedig szintén népirtás gyanújával vizsgálódik ellene a gázai háborúval kapcsolatban. A magyar kormányfő mégis hivatalos látogatáson fogadja az izraeli kormányfőt, egyedüliként az EU-ban. Nagyító alatt ezúttal egy több mint problémás vizit. 
Szubjektív Egy ilyen botrányért Donald Trump régen Hillary Clinton fejét követelte
Kollár Dóra | 2025. március 30. 18:07
Finoman szólva sincsen a helyzet magaslatán a napokban az IT-biztonság terén a Trump-adminisztráció, pedig 2016-ban az amerikai elnök még nagyon erős véleményt vallott a kérdésben. Jegyzet.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG