5p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Van abban valami furcsa ellentmondás, hogy amikor megérkezel az egyik legfranciább városba, egy óra múlva már az osztrák Gustav Klimt Csók című festményét csodálod, szinte fürödsz benne, hiszen e remekmű kortalan és megunhatatlan. Amikor legutóbb ott jártam, Klimt volt a főszereplő, de félévenként újabb és újabb alkotók művei tükröződnek a csalóka fények világában és a medencék tükrében. Talán a franciák is rájöttek, hogy nem elég a bor, mint turisztikai vonzerő? A Világjáró e heti állomása: Bordeaux.

Az attrakció, amiről az alábbiakban szó lesz, viszonylag új – meg régi is. Az ennek helyet adó hatalmas, félig a föld alá nyúló, bunkerszerű, üregekkel tagolt épületegyüttest a II. világháború alatt építették a megszálló erők, és anno támaszpontként szolgált: itt várakoztak a német tengeralattjárók, bevetésre várva.

Festmények a medencékben

A támaszpont a Covid-járvány megjelenése előtt egy évvel modern művészeti létesítményként éledt újjá: a Bassins de Lumières több mint 13 ezer négyzetméternyi monumentális terét manapság tematikusan felosztott, digitálisan megtekinthető műtárgyak töltik meg.

A Bassins des Lumières egykor tengeralattjárók bázisa volt
A Bassins des Lumières egykor tengeralattjárók bázisa volt
Fotó: Wikipédia/Jefunky

A vízzel teli medencék fölött a látogatók megemelt sétányokon járkálhatnak, ami azt az érzetet adja, mintha részei lennének a vízben tükröződő műalkotásoknak. A nyitás óta bővült a terület és a profil is, akkora volt a siker.

Az állandó kiállítások a művészettörténet legnagyobb mestereinek munkáira összpontosítanak, míg az időszakosak a modern művekre koncentrálnak. Gustav Klimt mellett a nyitó központi téma Paul Klee volt, illetve a vizuális művészetnek a zenével való szoros kapcsolata. A Le Cube nevű speciális kiállítótér a modern műveknek, a kortárs digitális művészetnek ad otthont.

A Bassins de Lumiéres már működtet hasonló intézményeket Provence-ban és Párizsban, de ez a digitális tárlat mindegyiket felülmúlja. Az óriási, 110 méter hosszú medencék vizének tükröződése miatt a világ leghíresebb festményei eredeti nagyságukhoz képest sokkal nagyobbnak tűnnek.

A vizualitáshoz audioélmény is társul: ottjártamkor 90 projektor és 80 hangszóró idézte meg Klimt egyedi világát, korban hozzá illő zenével.

Klimt, ahogy még nem láttuk
Klimt, ahogy még nem láttuk
Fotó: Klimt/Immersivearteditor

Milyen a Hold kikötője?

Nekünk Bourdeaux egyenlő a bordói borral, de a franciák számára természetesen több és más is: a világhírű a  borvidék központja Franciaország történelmi és kulturális városa címet viseli, amely például fontos egyetemeknek ad otthont.

A bor mellett az Unesco 2007-ben felvette a világörökség listájára a Hold kikötője (Le port de la Lune) elnevezésű városrészt. A település eklektikus építészeti stílusú: az angolokkal és a németalföldi kereskedővárosokkal évszázadok alatt kialakult kapcsolat is nyomot hagyott az épületeken, bár a turisták elsősorban a. XIV. Lajos francia király korából maradt épületeket és a környező kastélyokat akarják meglátogatni.

Séta az Eiffel és a Mitterand hídon

Bordeaux éghajlata óceáni, a telek nagyon enyhék, a nyarak pedig melegek. Kikötőjét tengeri hajók is megközelíthetik, ám a többségük már az óceánhoz közelebb, Le Verdon-sur-Mernél megáll. Érdekesség, hogy a helyiek évszázadokon keresztül azért nem építtetettek állandó hidat a Garonne folyó fölé, hogy megakadályozzák az ellenség benyomulását a városba.

Az 1821-ben megépült  Le pont de Pierre volt az első állandó híd a város életében, amit 1860-ban a Passerelle Eiffel követett. Ezután több mint száz évet kellett várni a harmadikra, majd a negyedikre, 1967-ben. A François Mitterand-hidat 1993-ban adták át, célja, hogy összekösse a megkerülő körgyűrűt.

A városban 2003 óta, 45 év kihagyás után ismét villamos is közlekedik, korszerű repülőterén pedig évente több mint hárommillió utas fordul meg.

A Miroir d'eau (Víztükör) Bordeaux egyik ikonikus terén, a Place de la Bourse-n
A Miroir d'eau (Víztükör) Bordeaux egyik ikonikus terén, a Place de la Bourse-n
Fotó: Depositphotos

Minden korty a világörökség része

Ha Bourdeaux-ban járunk, természetesen meg kell kóstolni a bordói bort, amely a világ egyik leghíresebb itala, regények születtek róla és költői ódák. A pincék és márkák száma szinte végtelen, a választék óriási, a magas minőségnek semmi köze nincs a német diszkontláncokban bordóinak titulált lőrékhez. A nevesebb éttermek séfje és tulajdonosa személyes kapcsolatot ápol a kiválasztott terroir-ral (borvidékkel) és a borásszal, érdeklődik az évjáratok felől, és aggódik, ha rossznak ígérkezik a szüret.

A pincér jobb helyeken a választott fogáshoz ajánl bort, és úgy fogja meg a palackot, nyitja ki és tölt, hogy érezd, a világörökség részese vagy – pedig sokezredszer végzi el a szertartást.

Vásároltunk volna persze több butéliával (palackkal) a helyi üzletekben, de felmerült bennünk a kérdés, hogy miként visszük haza. Hiszen a repülők fedélzetére természetesen nem lehet felvinni. A reptéri boltokban beszerzett palackokat persze nem tekintik „veszélyforrásnak” – ami ragyogó üzlet a duty free shopoknak.

Fáraók a medencékben

Búcsúzóul térjünk vissza a Bassins de Lumiéreshez. Idén február 14-től június 29-ig Picasso lesz az egyik főszereplő. A komplexum Atelier des Lumiéres nevű terében egyedülálló kiállítás repít majd el a Franciaországot olyannyira kedvelő zseni gazdag életművéhez és eklektikus világába. A másik tárlaton, a világ egyik leghíresebb festőművésze, Monet szerepel a középpontban.

Az évi 650 ezer látogatót fogadó művészeti központban február 21-én nyílik az év szenzációja: a fáraók Egyiptomja kel majd életre a fényorgiában és a medencék körül, Khufutól II. Ramszeszig. A leghíresebb orientalista festők is szerepelnek majd, köztük Ingres, Delacroix és Gérôme. A jegyek iránt máris élénk az érdeklődés.

Persze, ahogy a gallokat ismerjük, különösebben nem érdekli őket, hogy hány turista érkezik az országba, ráadásul marketing nélkül is özönlenek a világ minden tájáról, és ha jönnek is, a helybéliek nincsenek tőlük elájulva. Viszont elvárják, hogy legalább ne angolul köszönj, ami persze senkit nem rettent el.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Mindenki veszíthet: Trump és Hszi kockára teszi a teljes világgazdaságot
Káncz Csaba | 2025. május 5. 09:29
Ez a párharc eldönti a világgazdaság sorsát. Mark Carney, Kanada újonnan megválasztott miniszterelnöke egykor a Bank of England elnöke volt a Brexit idején. Ezért tudja, hogy a súlyos sokkok mit válthatnak ki egy gazdaságban. Káncz Csaba jegyzete.
Szubjektív Monet tavirózsái és Falco bárja – Bécs, másként
Elek Lenke | 2025. május 3. 05:59
A világ egyik legélhetőbb városa mindenkinek mást jelent. Nekem elsősorban az Albertinát – nem lehet úgy hazamennem, hogy ne merengjek el kicsit Monet tavirózsái előtt. De az osztrák főváros számos más izgalmas és talán kevésbé ismert élményt is tartogat az odalátogatóknak. A Világjáró e heti állomása Bécs, kicsit máshogy.
Szubjektív Újabb hidegzuhany érte az Orbán-kormányt, mi állíthatja meg még Magyar Pétert? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. május 2. 18:31
A vártnál jóval rosszabb magyar GDP-adat érkezett a héten – a kormány által vizionált repülőrajtból rükverc lett. De mi áll a hidegzuhany hátterében? Miből lesz így választások előtti osztogatás? Miért riogat Orbán Viktor ukrán munkásokkal, ha amúgy is alig találni embert a gyárakba? Hoz-e kormányváltást az egyre nagyobb elégedetlenség, vagy el tudja még gáncsolni a Fidesz Magyar Pétert? És minek a jele a nagy spanyol blackout? Erről is vitatkozott a Klasszis Média szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Gáspár András lapigazgató, Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Lesz következménye? Az utca embere az MNB-botrányról
Izsó Márton - Vég Márton | 2025. április 30. 18:31
Hűtlen kezelés miatt nyomoznak az MNB-alapítványok ügyében. Járókelőket kérdeztünk arról, hogy szerintük lesz-e valamilyen következménye a botránynak.
Szubjektív „Az tűnt fel, hogy bent sötét van” – ilyen volt a spanyol összeomlás testközelből
Wéber Balázs | 2025. április 29. 18:51
Apokalipszis, most – hétfőn minden előzmény nélkül összeomlott Spanyolország és Portugália áramellátása. Bár kedd reggelre helyreállt a rend, a történtekre egyelőre nincs egyértelmű magyarázat. Egy Dél-Spanyolországban tartózkodó kollégánk szerint sem az internet, sem a telefon nem működött, és hirtelen a készpénz lett az úr. Nagyító alatt ezúttal egy rejtélyes összeomlás.
Szubjektív Levágott mellek és füstölgő Etna – Szicília testközelből
Szarvas György | 2025. április 26. 06:01
Szent Ágota szomorú legendája összefonódik Catania történelmével. A szent lassan két évezrede óvja a várost az Etna kitöréseitől – itt szinte minden a vulkánról és a vele való együttélésről szól. A Világjáró ezúttal Szicília második legnagyobb városában nézett szét, és a füstölgő Etnára is felmerészkedett.       
Szubjektív Dőlnek a tabuk: Orbán Viktor belengette az EU-kilépést – Ez Viszont Privát
Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Vég Márton – Wéber Balázs | 2025. április 25. 18:31
A gyülekezési jog korlátozása után újabb vörös vonal átlépését pedzegeti a kormánypárt: a héten Orbán Viktor nyíltan beszélt a Huxit lehetőségéről egy lakossági fórumon. De mennyire gondolja ezt komolyan a kormányfő? Elfogyott a levegő Orbán Viktor körül Brüsszelben? Miért éppen Ukrajna EU-csatlakozását próbálja minden erővel megakasztani? Rá fog-e égni a kormányra az MNB-alapítványok botránya? És a mi szerkesztőségünk ajtaján mikor fog bekopogni Orbán Viktor? Ferenc pápa öröksége mellett erről is beszélt a Klasszis Média hangsúlyozottan szubjektív műsorában, az Ez Viszont Privátban Kovács-Angel Marianna felelős szerkesztő, valamint Vég Márton és Wéber Balázs újságíró.
Szubjektív Trump és Putyin szorításában: az európai hadiipar botladozásai
Káncz Csaba | 2025. április 22. 18:36
Nagyító rovatunkban ezúttal az európai védelmi felkészültséget vesszük górcső alá. Eljött ugyanis Európa órája, hogy gondoskodjon saját biztonságáról. Ezt kontinensünkre az agresszív Oroszország és Trump hidegzuhanya kényszerítette rá. Ezen tektonikus geopolitikai változások figyelmen kívül hagyása többé nem lehetséges.
Szubjektív Cádiz: húsvéti készülődés csuklyásokkal
Bózsó Péter | 2025. április 19. 06:01
A körmenet, bevallom, meghatott. Van valami fennköltsége, közössége, és tiszteletreméltó az erőfeszítés a hordozók részéről. Valami megmaradt a régebbi időkből. A Világjáró e heti állomása: Cádiz húsvétkor.
Szubjektív Megkövetjük Rogán Antalt, visszasírjuk Lázár Jánost – Ez Viszont Privát
Csabai Károly - Havas Gábor - Izsó Márton - Litván Dániel - Vég Márton | 2025. április 18. 17:07
Rogán Antal lekerült a szankciós listáról, de akkor nincs is semmi látnivaló? Mi a helyzet az MNB-alapítványokkal, kattan majd bilincs valaki kezén? Magyar Péter szárazon tartja a puskaport, de jól teszi? Ellenzékbe vonult a Fidesz, bejöhet ez a taktika? E témákról is vitatkoztak, beszélgettek, viccelődtek a Klasszis Média munkatársai, Csabai Károly, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát legfrissebb adásában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG