5p

Van abban valami furcsa ellentmondás, hogy amikor megérkezel az egyik legfranciább városba, egy óra múlva már az osztrák Gustav Klimt Csók című festményét csodálod, szinte fürödsz benne, hiszen e remekmű kortalan és megunhatatlan. Amikor legutóbb ott jártam, Klimt volt a főszereplő, de félévenként újabb és újabb alkotók művei tükröződnek a csalóka fények világában és a medencék tükrében. Talán a franciák is rájöttek, hogy nem elég a bor, mint turisztikai vonzerő? A Világjáró e heti állomása: Bordeaux.

Az attrakció, amiről az alábbiakban szó lesz, viszonylag új – meg régi is. Az ennek helyet adó hatalmas, félig a föld alá nyúló, bunkerszerű, üregekkel tagolt épületegyüttest a II. világháború alatt építették a megszálló erők, és anno támaszpontként szolgált: itt várakoztak a német tengeralattjárók, bevetésre várva.

Festmények a medencékben

A támaszpont a Covid-járvány megjelenése előtt egy évvel modern művészeti létesítményként éledt újjá: a Bassins de Lumières több mint 13 ezer négyzetméternyi monumentális terét manapság tematikusan felosztott, digitálisan megtekinthető műtárgyak töltik meg.

A Bassins des Lumières egykor tengeralattjárók bázisa volt
A Bassins des Lumières egykor tengeralattjárók bázisa volt
Fotó: Wikipédia/Jefunky

A vízzel teli medencék fölött a látogatók megemelt sétányokon járkálhatnak, ami azt az érzetet adja, mintha részei lennének a vízben tükröződő műalkotásoknak. A nyitás óta bővült a terület és a profil is, akkora volt a siker.

Az állandó kiállítások a művészettörténet legnagyobb mestereinek munkáira összpontosítanak, míg az időszakosak a modern művekre koncentrálnak. Gustav Klimt mellett a nyitó központi téma Paul Klee volt, illetve a vizuális művészetnek a zenével való szoros kapcsolata. A Le Cube nevű speciális kiállítótér a modern műveknek, a kortárs digitális művészetnek ad otthont.

A Bassins de Lumiéres már működtet hasonló intézményeket Provence-ban és Párizsban, de ez a digitális tárlat mindegyiket felülmúlja. Az óriási, 110 méter hosszú medencék vizének tükröződése miatt a világ leghíresebb festményei eredeti nagyságukhoz képest sokkal nagyobbnak tűnnek.

A vizualitáshoz audioélmény is társul: ottjártamkor 90 projektor és 80 hangszóró idézte meg Klimt egyedi világát, korban hozzá illő zenével.

Klimt, ahogy még nem láttuk
Klimt, ahogy még nem láttuk
Fotó: Klimt/Immersivearteditor

Milyen a Hold kikötője?

Nekünk Bourdeaux egyenlő a bordói borral, de a franciák számára természetesen több és más is: a világhírű a  borvidék központja Franciaország történelmi és kulturális városa címet viseli, amely például fontos egyetemeknek ad otthont.

A bor mellett az Unesco 2007-ben felvette a világörökség listájára a Hold kikötője (Le port de la Lune) elnevezésű városrészt. A település eklektikus építészeti stílusú: az angolokkal és a németalföldi kereskedővárosokkal évszázadok alatt kialakult kapcsolat is nyomot hagyott az épületeken, bár a turisták elsősorban a. XIV. Lajos francia király korából maradt épületeket és a környező kastélyokat akarják meglátogatni.

Séta az Eiffel és a Mitterand hídon

Bordeaux éghajlata óceáni, a telek nagyon enyhék, a nyarak pedig melegek. Kikötőjét tengeri hajók is megközelíthetik, ám a többségük már az óceánhoz közelebb, Le Verdon-sur-Mernél megáll. Érdekesség, hogy a helyiek évszázadokon keresztül azért nem építtetettek állandó hidat a Garonne folyó fölé, hogy megakadályozzák az ellenség benyomulását a városba.

Az 1821-ben megépült  Le pont de Pierre volt az első állandó híd a város életében, amit 1860-ban a Passerelle Eiffel követett. Ezután több mint száz évet kellett várni a harmadikra, majd a negyedikre, 1967-ben. A François Mitterand-hidat 1993-ban adták át, célja, hogy összekösse a megkerülő körgyűrűt.

A városban 2003 óta, 45 év kihagyás után ismét villamos is közlekedik, korszerű repülőterén pedig évente több mint hárommillió utas fordul meg.

A Miroir d'eau (Víztükör) Bordeaux egyik ikonikus terén, a Place de la Bourse-n
A Miroir d'eau (Víztükör) Bordeaux egyik ikonikus terén, a Place de la Bourse-n
Fotó: Depositphotos

Minden korty a világörökség része

Ha Bourdeaux-ban járunk, természetesen meg kell kóstolni a bordói bort, amely a világ egyik leghíresebb itala, regények születtek róla és költői ódák. A pincék és márkák száma szinte végtelen, a választék óriási, a magas minőségnek semmi köze nincs a német diszkontláncokban bordóinak titulált lőrékhez. A nevesebb éttermek séfje és tulajdonosa személyes kapcsolatot ápol a kiválasztott terroir-ral (borvidékkel) és a borásszal, érdeklődik az évjáratok felől, és aggódik, ha rossznak ígérkezik a szüret.

A pincér jobb helyeken a választott fogáshoz ajánl bort, és úgy fogja meg a palackot, nyitja ki és tölt, hogy érezd, a világörökség részese vagy – pedig sokezredszer végzi el a szertartást.

Vásároltunk volna persze több butéliával (palackkal) a helyi üzletekben, de felmerült bennünk a kérdés, hogy miként visszük haza. Hiszen a repülők fedélzetére természetesen nem lehet felvinni. A reptéri boltokban beszerzett palackokat persze nem tekintik „veszélyforrásnak” – ami ragyogó üzlet a duty free shopoknak.

Fáraók a medencékben

Búcsúzóul térjünk vissza a Bassins de Lumiéreshez. Idén február 14-től június 29-ig Picasso lesz az egyik főszereplő. A komplexum Atelier des Lumiéres nevű terében egyedülálló kiállítás repít majd el a Franciaországot olyannyira kedvelő zseni gazdag életművéhez és eklektikus világába. A másik tárlaton, a világ egyik leghíresebb festőművésze, Monet szerepel a középpontban.

Az évi 650 ezer látogatót fogadó művészeti központban február 21-én nyílik az év szenzációja: a fáraók Egyiptomja kel majd életre a fényorgiában és a medencék körül, Khufutól II. Ramszeszig. A leghíresebb orientalista festők is szerepelnek majd, köztük Ingres, Delacroix és Gérôme. A jegyek iránt máris élénk az érdeklődés.

Persze, ahogy a gallokat ismerjük, különösebben nem érdekli őket, hogy hány turista érkezik az országba, ráadásul marketing nélkül is özönlenek a világ minden tájáról, és ha jönnek is, a helybéliek nincsenek tőlük elájulva. Viszont elvárják, hogy legalább ne angolul köszönj, ami persze senkit nem rettent el.

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.  

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Az Adria királynője – virágvasárnap Abbáziában
Elek Lenke | 2025. április 12. 06:01
Anno a Monarchia második legnagyobb üdülőhelye volt, itt gyógyult Kosztolányi és Móra Ferenc is. Húsvét táján (is) érdemes célba venni, az április a színek pompáját hozza el. Errefelé nemcsak virágvasárnap létezik, hanem virághét is. A Világjáró e heti állomása Abbázia, vagy ismertebb nevén Opatija.   
Szubjektív Magyar Péter növelte az előnyét, Trump ejtette az Orbán-kormányt – Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Kovács-Angel Marianna – Wéber Balázs | 2025. április 11. 18:31
Eddig enyhén szólva sem hozta el a várt aranykort Donald Trump a magyar kormánynak: az amerikai vámok Magyarországot is sújtani fogják, a magyar korrupció benne maradt az amerikai jelentésekben, Rogán Antal fent maradt a szankciós listán, Orbán Viktort továbbra sem hívták meg a Fehér Házba. És Ukrajnában sem tört ki a béke. Eközben itthon a Tisza Párt kettőről hét százalékpontra növelte előnyét a Fidesszel szemben a Republikon szerint.
Szubjektív Valakihez húzódni kell, szorul a hurok – az utca embere Netanjahu látogatásáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2025. április 10. 19:03
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a magyar kormány meghívására érkezett Budapestre, miközben nemzetközi elfogatóparancs van érvényben ellene. A látogatás megítéléséről, Magyarország Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC) való kilépéséről, valamint a kormány külpolitikájának jövőjéről kérdeztük a járókelőket. 
Szubjektív Ahol a nagy ravasz született – Kopogj be Shakespeare házába!
Elek Lenke | 2025. április 5. 05:46
Shakespeare szülőháza olyan, mint egy nemes időzárvány, vagy mint egy megkövesedett időkavics egy tobzódó kert közepén. A Világjáró e heti állomása a talán legismertebb angol drámaíró, költő és színész egykori otthona Stratford Upon Avonban.  
Szubjektív Orbán Viktor minden szabályt felrúg, bekapja végre a csalit Magyar Péter? Ez Viszont Privát
Bózsó Péter – Havas Gábor – Izsó Márton – Litván Dániel – Vég Márton | 2025. április 4. 18:46
Provokáció vagy baráti gesztus Orbán Viktor részéről Netanjahu budapesti fogadása? Magára nem tartja érvényesnek a szabályokat a magyar kormány. Jönnek az adatok: akkor ennyit a fantasztikus évről? De mi van, ha már az adatokat is kozmetikázzák? Baj. Egymást tapossák a pártok a vidéki szavazatokért, ezért tolja a szélsőjobboldali témákat a Fidesz? Magyar Péter meddig tud hallgatni? Trump is odavert egyet a magyar gazdaságnak is, de a száj- és körömfájás katasztrófát hozhat. E témákról is vitakoztak a Klasszis lapcsoport újságírói, Bózsó Péter, Litván Dániel és Vég Márton az Ez Viszont Privát friss adásában.
Szubjektív Netanjahu Budapesten: miért több mint problémás ez a diplomáciai vizit?
Wéber Balázs | 2025. április 1. 18:46
Benjamin Netanjahut a Nemzetközi Büntetőbíróság körözi, országát nemzetközi emberi jogi szervezetek népirtással vádolják, a hágai Nemzetközi Bíróság pedig szintén népirtás gyanújával vizsgálódik ellene a gázai háborúval kapcsolatban. A magyar kormányfő mégis hivatalos látogatáson fogadja az izraeli kormányfőt, egyedüliként az EU-ban. Nagyító alatt ezúttal egy több mint problémás vizit. 
Szubjektív Egy ilyen botrányért Donald Trump régen Hillary Clinton fejét követelte
Kollár Dóra | 2025. március 30. 18:07
Finoman szólva sincsen a helyzet magaslatán a napokban az IT-biztonság terén a Trump-adminisztráció, pedig 2016-ban az amerikai elnök még nagyon erős véleményt vallott a kérdésben. Jegyzet.
Szubjektív „Minden úgy történik, ahogy akarják. És ennyi” — az utca embere Ukrajna EU-s tagságáról
Bózsó Péter - Havas Gábor - Izsó Márton | 2025. március 29. 10:59
Orbán Viktor kormányfő véleménynyilvánító népszavazást kezdeményezett Ukrajna európai uniós tagságáról. Magyar Péter hasonló kezdeményezéssel állt elő, a DK pedig ugyanezzel a kérdéssel az Országos Választási Bizottsághoz fordult. Járókelők véleményét kérdeztük szavazási szándékukról, és arról, hogy szívesen látnák-e Ukrajnát az EU-ban.
Szubjektív A gyűrű legendája – varázslatos sóváros a föld mélyén
Elek Lenke | 2025. március 29. 05:49
Hatalmas termek, impozáns csillárok, kápolnák, múzeum – mindez a föld gyomrában. Amikor először látogattam ide, még a bányászok által használt, egyszerű nyitott felvonókkal szállítottak bennünket a mélybe. Egy legenda szerint a helynek magyar kötődése is van. A Világjáró e heti állomása: Wieliczka.
Szubjektív Lázár János beleszállt Orbán Viktor egyik fő bizalmasába – szakad a Fidesz? Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Gáspár András – Havas Gábor – Izsó Márton – Wéber Balázs | 2025. március 28. 20:18
Poloskák után kullancsok – Lázár János miniszter feltűnően kihívó hangnemben bírálta a NER-es „luxizókat”, „dőzsölőket”, jachtozókat” egy csütörtöki lakossági fórumon, és eközben nem félt kiejteni a miniszterelnök talán legbefolyásosabb bizalmasának, Mészáros Lőrincnek a nevét sem. Megtörténhet-e az elképzelhetetlen, azaz szétszakadhat-e a Tisza Párt által szorongatott kormánypárt egy évvel a választások előtt? Vagy ez is csak figyelemelterelés, és valójában minden úgy történik, ahogy azt Rogán Antal kitalálta?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG