7p

Amikor leszállunk Arlandán, a stockholmi repülőtéren, a falakon a leghíresebb svédek fotói köszöntenek bennünket, köztük a királyi család, az ABBA együttes és természetesen Alfred Nobel. A Világjáró ezúttal a tudós-feltaláló múzeumába látogatott el, ahol a magyar Nobel-díjasok „nyomaira” is rábukkant.

December elején erős turista vonzereje van a Nobel-hétnek. Mindig december 10-én van a díjátadó, de már előtte is belföldi és külföldi látogatók tízezrei zarándokolnak Stockholmba, járják a várost, vásárolják a rengeteg szuvenírt, és természetesen szinte mindenki ellátogat a Nobel-díj Múzeumba (vagy egyszerűbb nevén Nobel Múzeumba).

Fejünk felett tudósok

Furcsa érzés egy olyan széken ülve kávézni, amelynek alját Karikó Katalin, az első magyar Nobel-díjas nő írta alá. Amikor nyáron immár sokadik alkalommal ellátogattam Stockholmba, ismét betértem a múzeumba, amely, bár évekkel ezelőtt új épületkomplexumot szántak neki, ma is a Gamla Stanban, tehát az óvárosban, ott pedig a régi börze épületében található.

Amikor belépek a tágas fogadócsarnokba, rögtön felfelé nézek: egy ruhagyár jóvoltából szereltette fel annak idején a múzeum a mennyezetre azt a sínt, amelynek „fogasaira” a Nobel-díjasok portréit rögzítették. Több órába telik, míg az összes Nobel-díjas „végigfut” a látogatók előtt. Van, aki egy idő után abbahagyja a nézelődést, mert elfárad a nyaka.

Persze lehet a digitális adatbázisban is keresni. Évek és nevek szerint is érdekes a kutakodás, mi természetesen főleg a magyar neveket kerestük.

Karácsonyi hangulat a Nobel Múzeumnál
Karácsonyi hangulat a Nobel Múzeumnál
Fotó: Depositphotos

Mi is az a Luca-vonat?

A díjat azért december 10-én osztják ki, mert ezen a napon halt meg a tudós-feltaláló. Ez egyben dupla ünnep, hiszen közel van a Luca naphoz: a fény ünnepe december 13-ára esik.

A Nobel-díjasok egy része Stockholmban marad az átadás után, és van, aki meglepődik, amikor13-án kora reggel bevonul a szállodai szobájukba a Luca-vonat: szép szőke (és újabban persze tejeskávé színű, vagy fekete bőrű és szemű) svéd leányok, fejükön gyertyakoszorúval, hosszú fehér ruhában énekelnek – ahogy az iskolákban és más rendezvényeken is –, és így köszöntik a kitüntetetteket.

Kalandos és magányos élet

Ebben az épületben található a Svéd Akadémia és a Nobel-könyvtár is, ahol sok mindent megtudhatunk a világ legrangosabb tudományos és művészeti díjának alapítójáról. Az 1833-ban született tudós édesapja mérnök volt, később átköltöztek Szentpétervárra, amely akkortájt csillogó, nagyvilági metropolisznak számított.

Eleinte nagyon szegény volt a család, de egy idő után az édesapja sikeres gyáros lett. A három fiút kiváló professzorok tanították, oroszul, franciául, angolul és németül beszéltek anyanyelvük mellett.

Alfred már gyermekkorában különösen fogékony volt a kémiai tanulmányokra.

Élete kalandos volt és magányos, szerelmi afférjai olykor sikertelennek bizonyultak, és soha nem házasodott meg. Több mint 350 bejegyzett találmánya és a világ 20 országában alapított, 90 gyára olyan teljesítmény, amelyet azóta se tudott senki túlszárnyalni.

Európa nagyvárosaiban érezte otthon magát, berendezett lakások és laboratóriumok várták Párizstól San Remóig, és természetesen a szülőhazájában. Bár Svédországban és Oroszországban gyerekeskedett, nem nagyon szerette a hideg éghajlatot, és honvágya ellenére inkább délen alkotott.

Meglepő, hogy a múzeum „csak” 2001 tavaszán nyílt meg, a díj alapításának 100. évfordulója alkalmából. Az állandó kiállításokon kívül olykor filmeket, színházi darabokat vagy fotótárlatokat is megtekinthetünk, valamint tudományos témájú vitákat is hallgathatunk.

A Nobel Múzeum nyáron – az ajtón Alfred Nobel arcképe
A Nobel Múzeum nyáron – az ajtón Alfred Nobel arcképe
Fotó: Depositphotos

Mindenki újratölti a kávét

A Nobel Múzeumnak csak az egyik érdekessége a sok közül, hogy az ikonikus kávézóban lévő székek alját a világ legokosabb emberei látták és látják el kézjegyükkel. (Megjegyzem, az árak semmivel sem magasabbak, mint egy budapesti múzeum büféjében.)

Mindenki kedvenc helye a bisztró és a bolt. Svédországban ugyanis a múzeumlátogatás része, hogy a séta után az emberek leülnek minimum egy kávéra a helyi bisztróban.

Ez itt több órás ücsörgést jelenthet, hiszen a bögrét mindig újra lehet tölteni, mint az Ikeában – de a legtöbben ebédelnek is.

A Bistro Nobel csokoládéval, svéd süteményekkel, valamint ebéddel és vacsorával is várja a vendégeket. A Nobel-fagylalt, ami csak itt kapható, télen is közkedvelt. És híres a Nobel-tea, amelyet minden évben a banketten szolgálnak fel. Érdekesség, hogy a bisztrót a bécsi Café Museum mintájára rendezték be, amelynek tervezője Adolf Loos volt.

Minden péntek este kilencig van nyitva a bisztró és maga a múzeum is: ilyenkor esti menüvel, érdekes előadásokkal és zenei programokkal várják a látogatókat.

Jellemző a svéd mentalitásra, hogy azon porcelánok és evőeszközök mását, amelyekkel az előkelőségek a díjátadón étkeznek a kitüntetettekkel, szintén meg lehet vásárolni. Az étkészlet minden évben ugyanaz: a legpatinásabb svéd porcelán- és üveggyártó cégek egyedi tervezésű darabjai kerülnek az asztalra.

Az uralkodó színek az arany, a fehér, a zöld és egy kis kék – utalva az ország természeti kincseire, az erdőkre, a tengerre.

Noblesse-t, azaz Nobel-csokit minden szupermarketben lehet kapni, de az aranyéremre valóban emlékeztető, fair trade étcsokoládéból készült édesség elsősorban itt kapható. Egy másik izgalmas szuvenír a „dinamit cukorka”, amelyet jalapeño borssal ízesítenek.

Olykor felkérnek művészeket egyedi alkotások készítésére: 2011-ben a shop együttműködött Artan Mansouri-val, aki Nobel életét szimbolizáló festményeket készített.

Karikó Katalin pipettája

A múzeum vitrinjei is sok mindenről árulkodnak, a díjazottak ugyanis olykor meglepő tárgyakat ajándékoznak a múzeumnak – Bárány Róbert magyar orvos ajándéka például egy pár fehér kesztyű volt. Előfordult, hogy valaki a kedvenc borából ajánlott fel két palackot, más egy kendőt vagy egy helyi népviselet stílusában varrt blúzt vitt. Mindegyik tárgynak megvan a maga szimbolikus, a kitüntetett hazájához kötődő története.

Ami a tavalyi magyar díjazottakat illeti, Krausz Ferenc egy fotót adományozott. Ezen annak a berendezésnek egy központi részlete látható, amelyet a kutatásaihoz használt.

Karikó Katalin pedig azért választotta ajándéknak a pipettát, mert az a mindennapi munkaeszköze. Mint mondta, egy biokémikus a pipettát és nem a mikroszkópot figyeli, amikor dolgozik.

Felbecsülhetetlen értékű tárgyak és iratok ezrei találhatók a múzeumban. Nehéz kiragadni egyet, de Albert Einstein 1922-es kézirata különösen híres.

Milyen lesz a Nobel Center?

Több mint kétszázezren látogatták eddig évente a Nobel Múzeumot, amelynek elköltöztetésén elég régóta gondolkodnak a svédek, hiszen a turisták élénk érdeklődése miatt szűkösnek bizonyul az épület. Már egy ideje beszélik, hogy el fog költözni a Slussen nevű városrészbe, ahol már jó ideje folynak egyéb gigantikus építkezések.

A hatalmas beruházást – amely még nem kezdődött el – elsősorban adományokból kívánják finanszírozni. Az adományozók között említik a Nobel Alapítványt eddig is támogató Erling Persson családot – nevükhöz fűződik a H&M, a világ legnagyobb ruházati áruházlánca –, valamint a Knut és Alice Wallenberg családi alapítványt.

Az új Nobel Center nem csak múzeumként fog szolgálni, hanem nyitott háza lesz a kultúrának, a tudománynak és az emberek közti párbeszédnek.

Állítólag 2027-ben fogják elkezdeni az építkezést a David Chipperfield Architects iroda tervei szerint. A megnyitást 2031-re tervezik, és évi 600 ezer látogatóra számítanak.

A Világjáró többi részét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Hiába szeretnék több fizetést adni, ha kevesebb a cégem bevétele – utcai vélemények az álomfizuról
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. december 7. 10:51
Ahogy közeledik 2025, úgy egyre több munkavállalót kezd türelmetlenül érdekelni, hogy mekkora fizetésemelést kaphat jövőre. Az utca emberét kérdeztük, hogy mivel lenne elégedett.
Szubjektív Mélykék mágia – bejártuk Európa legcsodásabb szigetét
Wéber Balázs | 2024. november 30. 05:46
Capri nyáron is csupa kellemes érzést keltett bennem, a zimankós novemberből visszatekintve pedig egyenesen csodás helynek tűnik. Mélykék tenger, ikonikus sziklák, gyönyör és ókori történelem – a sziget úgy magaslik ki a tengerből, mint egy rég elsüllyedt világ egyetlen megmaradt darabkája. A Világjáró e heti állomása Európa alighanem legszebb szigete.
Szubjektív Mi lesz, ha Magyar Péter elsüllyeszti a Fidesz hajóját – ki ugrik először? Ez Viszont Privát
Gáspár András – Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton | 2024. november 29. 18:31
A gazdaság padlón, a Tisza pedig már látszólag agyonverné a Fideszt egy választáson. Mit léphet erre a kormány, és mi történik, ha Orbán Viktorék is elhiszik, hogy közeleg a bukás? A Rogán-gépezet akadozik, láthatóak a repedések az eddig jól záró Fidesz-falakon is. Mit mond el a rendszer állapotáról Orbán Balázs doktorija és Szájer József visszatérése? Leginkább ezekről a témákról beszélgettek az Ez Viszont Privát podcast 29. adásában kollégáink, Gáspár András, Litván Dániel és Vég Márton.
Szubjektív „Az egyik mocskosabb a másiknál...” — az utca embere Magyar Péter lehallgatási botrányáról
Bózsó Péter - Izsó Márton Artúr | 2024. november 23. 10:31
Az ellenzék vezető politikusa, Magyar Péter lehallgatási botrányba keveredett, vagy keverték, melynek a Tisza Párt vezérén kívül volt barátnője a főszereplője. A járókelőket arról kérdeztük, hogy felismerik-e Vogel Evelint és mit gondolnak a botrányról. Arra is kíváncsiak voltunk, hogy megváltozott-e a véleményük Magyar Péterről, és mennyire hisznek a leleplező anyagok valódiságában a mesterséges intelligencia korában. Videó.
Szubjektív A Bauhaus otthona: Dessau – A Mester és tanítványai
Vágó Ágnes | 2024. november 23. 05:46
A Bauhaus-építészetről mindenkinek egy türingiai város, az egyeteméről és vadászkutyáiról elhíresült Weimar ugrik be, és nem egy onnan 170 kilométerre lévő település Szász-Anhaltban. Pedig éveken át ott volt a Bauhaus nagyjainak igazi otthona. A Világjáró e heti állomása: Dessau.  
Szubjektív Újabb gyomrost adott a Fidesz a demokráciának – Ez Viszont Privát
Csabai Károly – Dobos Zoltán – Izsó Márton – Juhász Gábor – Wéber Balázs | 2024. november 22. 18:38
Kedden a parlament Igazságügyi Bizottsága rohamtempóban döntött a választási törvényeket módosító törvénycsomagról, amit csak előző nap késő este kaptak meg a bizottság tagjai – a végső szót a parlament mondja majd ki. A törvénycsomag értelmében az ellenzék uralta Budapest választókörzeteinek száma 18-ról 16-re csökkenne, a körzeteket pedig teljesen átrajzolnák. A fideszes többségű Pest megyében viszont kettővel nő a választókerületek száma – úgy tűnik, hogy a kormánypárt megint adott egy erős gyomrost a demokráciának.
Szubjektív Ezer nap háború – túszul ejtett társadalmak és újratöltött darwinizmus
Wéber Balázs | 2024. november 19. 18:39
Bár az ukrajnai totális háború már ezer napja folyik, a megoldáshoz ez idő alatt egy jottányit sem kerültünk közelebb. Sőt, eszkalálódik a helyzet: kedden már a nukleáris válaszcsapás lehetősége is az asztalra került. A geopolitikai játszmák túszul ejtették a társadalmakat, a darwinizmus elve mindent visz. Nagyító alatt ezúttal egy elfajult konfliktus.
Szubjektív Felhőtlen rettegés a fáraó átkától
Valkai Nikoletta | 2024. november 16. 05:44
Miután az esős októberben végre leléptünk Magyarországról, három dolgot nem láttunk egy héten keresztül. Az egyik a felhő. A másik kettő ennél jóval kézzelfoghatóbb, de ezekből sincs Egyiptom turisztikai fővárosában, Hurghadában. Mi változott az északkelet-afrikai országban néhány év alatt, és mi maradt szinte ugyanúgy az ókori birodalom óta? A Világjáróban hat év után visszatértünk oda, ahol a félelem egyvalami miatt ismét úgy lengett körül minket, mint az állandóan fújó szél a Vörös-tenger felől. 
Szubjektív „Mindenkit kicsinálnak” – dübörög a Magyar Pétert Lejárató Hadművelet – Ez Viszont Privát
Izsó Márton – Juhász Gábor – Litván Dániel – Vég Márton – Wéber Balázs | 2024. november 15. 18:46
Titokban hangfelvételt készítettek Magyarország legnagyobb ellenzéki pártjának a vezetőjéről, a hanganyagokat pedig éppen akkor hozták nyilvánosságra, amikor a Tisza Párt népszerűségben már kezdte megelőzni a Fideszt – egyelőre ennyit lehet biztosan elmondani a héten kipattant lehallgatási botrányról. A Tisza Párt elnöke persze, úgy tűnik, maga is hibázott, amit a kormánypárt kíméletlenül kihasznál. Mindeközben arról alig esik szó, hogy a liszt 45, a tojás pedig 26 százalékkal drágult egy év alatt, és szegények tömegei kukáznak 50 forintos üvegek után kutatva – Magyarország, 2024.
Szubjektív A kínai hadsereg stratégiai terve Trump kihívásaira
Káncz Csaba | 2024. november 10. 10:47
A kínai hadsereg belső jelentése szerint az ukrán konfliktus lezárását követően az USA és Oroszország kapcsolataiban jelentős átrendeződés következhet be, amely az ellentétből partnerséggé válhat. A hadsereg a politikai vezetésnek a 2025 és 2027 közötti stratégiai ablak kihasználását ajánlja, amelyet optimálisnak tartanak „a tajvani kérdés rendezésére”. Káncz Csaba jegyzete.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG