9p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Hideg és drága – ennyit tudtam a svéd rokonoktól Oslóról, mielőtt először jártam ott. Már odajutni sem olcsó, de én akkor Stockholmból rándultam át oda. Azóta nagyon sokat változott, a kisvárosból világváros lett, ahol, ha szerencsénk van, norvégokkal is találkozhatunk. A Világjáró e heti állomása Norvégia fővárosa.

Oslo ma a világ legdrágább városa Tokió és Moszkva után, szorosan a közelükben van. Norvégiában magas az általános életszínvonal, ami köszönhető egyebek között a nagyon fejlett olajiparnak, hadiiparnak, számítástechnikának. Azt is megengedhetik maguknak, hogy százezreket befogadjanak. Az 5,4 milliós országban 850 ezer bevándorlót tartanak nyilván hivatalosan. Az időjárás kiszámíthatatlan, és vannak olyan részei az országnak, ahol állandóan esik az eső vagy a hó.

Régi skandináv mondák szerint Oslót III. Harald norvég király alapította 1049-ben, de a közelmúltban 1000 előtti keresztény temetkezési helyet tártak fel a régészek. Ezért ünnepelték a város millenniumát 2000-ben. Hivatalosan V. Haakon uralkodása (1299-1319) óta tekintik fővárosnak, mivel ő volt az első király, aki tartósan itt rendezte be udvarát.

Ma, ha valaki Oslóba látogat, elutazás előtt néha viccesen azzal búcsúznak tőle: ha szerencséd van, láthatsz norvégokat is.

A főváros lakosainak 30 százaléka – tavalyi adat – az elmúlt három évtizedben vándorolt ide, főleg Pakisztánból és Szomáliából, Irakból, Srí Lankáról, Törökországból, Marokkóból, de sokan Lengyelországból és Dániából érkeztek. Egyes oslói iskolákban a tanulók 40 százaléka már bevándorló szülők gyermeke.

Nincsenek golyónyomok

Mindezt – legalábbis a felszínen – blazírtan veszik tudomásul a helybéliek, elvégre tőlük kaptak a menekültek és bevándorlók letelepedési engedélyt, és mert – a humanitárius szándékon túl – ezt a luxust is megengedheti magának Skandinávia.

Abban bíznak, hogy a gyerekek majd mindenáron norvégok akarnak lenni, és persze ez annyiban igaz is, hogy sokkal jobban beszélik a nyelvet, mint a szüleik. Egy idő után a kicsi felnő, elkezdi keresni a gyökereit, mindegy, honnan jött.

A város gyönyörű, természetesen minden ház tökéletesen karban van tartva, nincsenek golyónyomok, nem esik a fejünkre a vakolat a balkonról. Mindez nem ritkaság Skandináviában, hiszen több száz éve nem volt errefelé „igazi” háború.

Oslo leghíresebb utcája, a Karl Johan a nemzeti ünnepen,  május 17-én. 1814-ben ezen a napon írták alá Norvégia alkotmányát. Fotó: Wikipédia/Daniel78
Oslo leghíresebb utcája, a Karl Johan a nemzeti ünnepen, május 17-én. 1814-ben ezen a napon írták alá Norvégia alkotmányát. Fotó: Wikipédia/Daniel78

Meg persze tiszta – még mindig, bár 40 éve tisztábbnak tűnt –, egyébként pedig tökéletes hétvégi célpont. Három napért talán nem érdemes odarepülni Budapestről, de ha Skandináviában járunk, mindenképpen célozzuk meg.

Síruhában a belvárosban

Itt nem furcsállja senki, ha a belvárosban egész évben síruhába öltözve sétálnak az emberek, elvégre közel vannak a hegyek, amelyek mindig hóval fedettek. Szinte egész évben lehet síelni, különböző nehézségi szinteket ki lehet próbálni, és profi az infrastruktúra.

Maradandó élmény egy napsütéses reggelen lesiklani a Holmenkollen felett.

Ha mégse esne elég hó, ami ritkaság, még mindig segítenek a hóágyúk. Ha pedig valaki inkább sífutásra vágyik, ilyen felszerelés is bérelhető. A fővároshoz közeli, északra fekvő, erdős-dombos tájon számos ápolt pálya található, ahol profi síelők keverednek a kezdőkkel, de a különböző tempók ellenére vigyáznak egymásra. Azért is érdemes felmenni a hegyekbe, mert a fjordok tetejéről gyönyörű kilátás nyílik a városra.

Fjordon megfeneklett jéghegy

Ha alászálltunk a felvonókon, délután következhetnek a múzeumok, este pedig operába mehet, aki akar. Nagyon büszkék a helybéliek ragyogó fehér operaházukra, amelyet 2008-ban adtak át. Legalább kívülről érdemes megnézni, főleg, ha úgy döntünk, elmegyünk a közvetlenül a szomszédjában felépített új Munch Múzeumba is.

A helyiek úgy vélik, éppen az operaház és a gyönyörű Munch múzeum az, ami valóban figyelemreméltó európai nagyvárossá tette Oslót. És a turisztikai fejlesztések sora ezzel nem ér véget: 2026-ban viking hajómúzeum nyílik, és egy óriási akvárium létrehozását tervezik Fornebu-ban, a régi repülőtéren.

Az opera épületét – mintha egy fjordon megfeneklett jéghegy lenne – az oslóiak az első perctől fogva megszerették. Izgalmas vezetett túrákon vehet részt az érdeklődő a színfalak mögött – angolul mindenki beszél –, aki pedig felmegy a ház tetejére, annak gyönyörű kilátásban lesz része.

A Sikoly kihagyhatatlan

Amennyit mi, magyarok, tudunk a norvég kultúráról, az általában Ibsentől Munchig terjed. Bár felületes közhelynek tűnik, tény, hogy műveikből csak úgy árad a szomorúság, a fanyar, keserű, olykor morbid humor, és most nemcsak a Nórára (Ibsen színműve) vagy a Sikolyra (Munch festménye) gondolok, netán a black metalra.

Mintha a hosszú tél, a kevés napfény, az összezártság tehetne erről. Summa summárum, ne egy viháncolós, nevetős, dél-olasz vagy latin-amerikai vidám, táncos hangulatra készüljünk, bár találkoztam boldog norvégokkal is…

Amennyiben sok időnk van, és kíváncsiak vagyunk az itt élők történelmére, érdemes felkeresni a Nemzeti Múzeumot, bár mind a 88 kiállítóterem meglátogatására aligha lesz módunk. Helyet kap itt a kortárs művészet is, most például egy gazdag Mark Rothko retrospektív, amelyet eddig csak Washingtonban mutattak be.

Jó tudni, hogy a jegyek egész nap érvényesek, tehát többször ki lehet menni, ha éppen éhesek vagyunk, és vissza lehet térni. Érdekesség, hogy a Sikoly, amely a világ tíz leghíresebb műalkotása közé tartozik, itt látható, és nem a Munch múzeumban. A különösen értékes gyűjteményt a festőművész halála után az oslói önkormányzatnak adományozták, sok alkotását pedig még az élete során vásárolta meg a múzeum.

A 2021 októberében felavatott épület erősen vitatott az oslóiak körében is: nappal 13 emeletes komor betontömb, de amikor a nap leszáll, bekövetkezik a metamorfózisa: a szürke kolosszus csillogó arannyá szépül, és messziről látható világítótoronnyá válik.

A modern művészet rajongói, ha látni akarják Jeff Koons szándékoltan giccses, arany-fehér Michael Jackson és csimpánza, Bubbles szobrát –  három van belőle összesen a világon, az egyik példány 6 millió dollárért kelt el egy 2001-es árverésen, – vagy Damien Hirst keresztre feszített bárányát, menjenek el az Astrup Fearnley Múzeumba, amely egy régi kikötői területen található. Mindegyik múzeum körül szállodák, üzletek, éttermek, kávézók várják a hazai és külföldi turistákat.

A Vigelandsparken egyedülálló élmény: Gustav Vigeland szobrászművész anno szabad kezet kapott, hogy több mint 20 szobrot készítsen kőből és bronzból, ennek immár majd 100 éve. A nagy parktól délre található a nevét viselő múzeum még több bronzszoborral, sok gipsznyomattal, ahol azt is bemutatják, a művész hogyan dolgozott. A Vigeland installáció ma 212 bronz- és gránitszobrot tartalmaz, mindegyiket ő tervezte. A szobrok a híres Monolitban csúcsosodnak ki, melynek 121 figurája egyszerre küzd a feljutásért a szobor tetejére.

A királynőnek saját galériája van

Ha van időnk, keressük fel a városközpont másik végén található Ekeberg parkot is, ahol Christian Ringnes ingatlanmágnás egy kiváló szoborgyűjteményt hozott létre, amely éjjel-nappal ingyenesen látogatható.

Aki még behatóbban szeretné megismerni a nemzetközi művészet legújabb irányzatait, annak a Kunstnernes Hust ajánlják, közel a királyi palotához. A helyiek szerint ez tökéletes példája annak, hogy a norvég királyi családot sokkal jobban érdekli a művészet, mint a svédeket. (A rivalizálás állandó.) A királynő ugyanis saját galériát üzemeltet Bjørvikában, ahol a Munch múzeum és az operaház is található.

Ahogy az szomszédok között lenni szokott, az effajta szurkálódás gyakori Skandináviában: egyik ország „lenézi” a másikat, vagy éppen kiemeli a vélt vagy létező negatív tulajdonságokat. Mindez sokszor arra a korra vezethető vissza, amikor az erősebb szomszéd leigázta a gyengébbet. Ennek része, hogy a svédek szörnyű nyelvnek tekintik a norvégot, a norvégok meg a dánt, és mindhárman együtt a finnt…

Az igazi norvég minta

Természetesen nem búcsúzhatunk el anélkül a várostól, hogy ne sétálnánk végig a Karl Johanon. Nemzeti ünnepeken több tízezer ember vonul itt fel népviseletben, norvég zászlókkal a kezében.

Szinte mindenkinek van legalább egy öltözet népviselete, amelyet jeles alkalmakkor hord is.

A főutcán található az egyik legkedveltebb szálloda, amelyik az utca nevét viseli. Hagyomány itt esernyőket, iparművészeti tárgyakat vagy éppen autentikus, méregdrága, kézzel kötött norvég mintás pulóvereket vásárolni. A helyi csemegeboltokban pedig kihagyhatatlan a lazac és mindenféle helyi finomság.

Természetesen a világ minden nemzeti étterme képviselteti itt magát, csakúgy mint a fine dining helyek, felkapott, elkényeztetett séfekkel.

Akik soha nem előznek

A norvégok természetesen sok halat esznek. A munkahelyükön legtöbben csak szendvicseket ebédelnek, amiket otthonról hoznak magukkal. Az egyik nemzeti fogás a fårikål, ami bárány vagy birkahúsból készült, és van benne káposzta is.

Az alkohol – no, igen, ez errefelé mindig kényes kérdés. Svédországban a Systembolagetben lehet alkoholt vásárolni – felnőtteknek! –, itt meg a Vinmonopol nevű üzletláncban. De nem érdemes: ha tehetjük, inkább vigyünk magunkkal jóféle magyar pálinkát, örülni fognak neki vendéglátóink. Helyben legfeljebb sört vegyünk hozzá, alacsonyabb alkoholtartalmú fajta szupermarketekben is kapható.

Ha pedig valaki autóval vágna neki Oslónak, számítania kell arra, hogy a norvégok minden közlekedési szabályt betartanak, leginkább a sebességkorlátozást, és állítólag sokan még életükben nem előztek, pedig számos helyen az 50 kilométer/óra sebességkorlátozás van kiírva…

A Világjáró többi cikkét itt olvashatják.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Szubjektív Egy intelligens párt nem vet be lejárató kampányt - megszólaltak a választók
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. április 26. 05:39
Berúgták a kampányt a pártok, gyűlnek az ajánlások, egyre durvábbakat mondanak egymásra a szemben álló felek. Hogyan bírják ezt az emberek és mi alapján választanak? Kiderül a videóból.
Szubjektív „Putyint nem fogják legyőzni, akármit csinálnak” – a világban zajló háborús eseményekről kérdeztük az utca emberét
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. április 21. 17:47
Az elhúzódó orosz–ukrán háború mellett eszkalálódik a közel-keleti konfliktus is, ennek egyértelmű jele, hogy Irán a múlt hét szombaton rakéta- és dróntámadást indított Izrael ellen. Az utca embere sorozatunkban arról kérdeztük a járókelőket, mennyire követik figyelemmel a világban zajló jelentősebb háborús eseményeket, illetve tartanak-e attól, hogy valamelyik harci helyzet világháborúvá fajul. Videó.
Szubjektív Magyar Péter nyomul, Gáza pusztul, Ukrajna vesztésre áll – Ez Viszont Privát podcast
Csabai Károly – Juhász Gábor – Litván Dániel – Wéber Balázs | 2024. április 20. 13:43
Mi köze a dollármédia Audijának a kormánymédia agymosásához? Miért nem beszélünk már a rogáni hangfelvételről? Tarol-e Magyar Péter az EP-választáson? Miért nem adna interjút nekünk Orbán Viktor? Miért nem vitázik Karácsony Gergely? Miért simul Szijjártó Péter Izraelhez? Miért nem hallja Magyarország a gázai gyerekek hangját? Miért büntetik a sportolókat a politika miatt? És lesz-e orosz-magyar határ? Erről is vitatkozott szubjektív műsorunkban, az Ez Viszont Privát podcastban főszerkesztőnk, Csabai Károly szakújságíróinkkal, Litván Dániellel és Wéber Balázzsal.
Szubjektív Mágia, szenvedély, pasta – látogatás Olaszország éléskamrájában
Elek Lenke | 2024. április 20. 05:44
Nem zsúfolt, mint Róma, nem díszletszerű, mint Velence, nem zajos, mint Nápoly és nem flancos, mint Milánó. Egy titkos aduász. A Világjáró ezúttal Gradóban nézett körbe.
Szubjektív Egyáltalán nincsenek rendben a dolgok Budapesten – ezt gondolják a fővárosiak
Dobos Zoltán - Izsó Márton | 2024. április 13. 10:21
Rendben mennek a dolgok a fővárosban, vagy van, amin változtatni kell? Mi szorul leginkább módosításra? Mi a vélemény Rákosrendező területfejlesztéséről? Az utca emberes sorozatunkban Budapest útjait járva érdeklődtünk a járókelőknél. Videó.
Szubjektív Borneó to be wild – Rejtő Jenő nyomában az orángutánok földjén
Durucz Dávid | 2024. április 13. 05:46
„Borneón mindig esik! Harmincnyolc fok van árnyékban, (...) és semmi sincs, ami száraz. Harmincnyolc foknyi fullasztó, gőzölgő, zsíros meleg.” Először Rejtő Jenőnél olvastam erről az egzotikus tájról, és bizony a „Pipacs, a fenegyerek” szerzője nem tévedett nagyot. A Világjáró ezúttal a maláj szigetvilágban kalandozott.
Szubjektív Maradjon is népszerű, mert Orbánt meg kell buktatni - Magyar Péterről mindenkinek van véleménye
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. április 6. 10:19
Ilyen könnyen még soha nem lehetett elkészíteni az Utca emberét, mert Magyar Péterről mindenki hallott. Hogy mi a vélemény róla, az kiderül a videóból.
Szubjektív Európa egykori orosz fővárosa, ahol gyógyvizet és Becherovkát kortyolgattunk
Elek Lenke | 2024. április 6. 05:46
Hajdanán Csehszlovákiába vonatoztunk, órákig nem elhagyva a sörfoltos étkezőkocsit, ahol az édes-fűszeres Becherovkát piciny pohárból iszogattuk. Fél napos zötyögés után jutottunk el a szocialista idők egyik csúcsfilmfesztiváljának a helyszínére. A Világjáró e heti állomása Karlovy Vary.  
Szubjektív Magyar Péter olyat tett, amire nagyon rég volt példa – Ez Viszont Privát podcast
Bózsó Péter – Gáspár András – Izsó Márton – Juhász Gábor – Wéber Balázs | 2024. április 5. 15:01
Elgondolkodtak Önök már azon, hogy hány évig kellene dolgozniuk 83 millió, illetve 925 millió forintért? Völner Pál, az Igazságügyi Minisztérium volt államtitkára, illetve Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar volt elnöke ennyi kenőpénzt kapott a Központi Nyomozó Főügyészség vádirata szerint. Ráadásul Magyar Péter hangfelvétele szerint Varga Judit akkori igazságügyi miniszter tudhatott arról, hogy Rogán Antalék kihúzathatták magukat az ügy nyomozati anyagából. A NER-lázadó, úgy tűnik, felrázta a tetszhalott magyar társadalmat, tömegeket képes kivinni az utcára.
Szubjektív Nagyon drága minden - kiüríti a pénztárcát a húsvéti bevásárlás
Izsó Márton - Vég Márton | 2024. március 30. 10:01
Az infláció papíron már alacsonyabb, de azért ez a húsvét sem lesz valami olcsó. A vásárlók véleménye kiderül a videóból.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG