Az Egyesült Államok Texas államának egyik legnagyobb városában, Houstonban élő Juan Botero azt az extrém ötletet találta ki, hogy házának bejárati ajtaját narancssárgára festi. Az ilyenfajta ötleteket gyorsan meg lehet bánni, ha a dolog végül nem úgy néz ki, mint ahogy elképzelték, de mivel Botero saját Glass névre keresztelt cégének festékét használja, ez nem jelent gondot – derült ki a BBC beszámolójából.
Merész állítások
A vállalkozás ugyanis olyan festéket gyárt, amelyet úgy lehet eltávolítani, mint egy fóliát. A cég ígérete szerint szakadás és bármiféle maradvány nélkül lehúzható az eredeti festésről, ami érintetlenül kerülhet újra a napvilágra.
Az Unpaintnek keresztelt terméket 2024 novemberétől kezdi értékesíteni a cég. Botero szerint elsősorban a lakást bérlők vehetik hasznát, akik ideiglenesen festhetik ki saját ízlésük szerint szobájukat.
Az újdonság mögötti titkot persze nem árulta el a cégvezető. Csak annyit osztott meg, hogy egy ideje már elkészült a találmánnyal, ám az piaci bevezetéshez meg kellett szervezni az alapanyag-beszállítást, a finanszírozást és az egyéb részleteket. A vásárlók meggyőzését egyelőre egy videóreklám szolgálja.
A cég dolgozik a Thermglass nevű szigetelőgyantán, ami Botero ígérete szerint 40 százalékkal javíthatja egy ház vagy lakás szigetelését. Ezzel kapcsolatban azonban fontos megjegyezni, hogy egyelőre nem tud felmutatni független vizsgálati eredményeket, amelyek alátámasztanák ezt a merész állítást.
Mások is kísérleteznek
A szigetelő festés persze nem újdonság. Az eddig megjelent termékek egy részét vizsgálta 2019-ben a Richard Fitton vezette kutatócsoport, amely, az egyesült királságbeli University of Salford oktatóiból állt. E szerint a 20-25 százalékos fűtésszámla-megtakarítási ígéretekből jó, ha néhány százalék igaz. Elég nagy visszhangot kapott a hongkongi i2Cool fehér festéke, amellyel egyebek mellett egy bevásárlóközpont tetejét festették le. Ez a cég szerint 40 százalékkal mérsékelte a légkondicionáló rendszer áramfelvételét. Szakértők ugyanakkor arra hívják fel a figyelmet, hogy az ilyen rendszerek gyorsan veszíthetnek hatékonyságukból, ha a lefestett felületet nem tartják tisztán.
A neves amerikai Stanford University kutatói pedig nemrég arról számoltak be, hogy kifejlesztettek egy olyan festéket, amely nyáron csökkenti a lakások felmelegedését, télen pedig fékezi a meleg kiszökését. A tudósok igencsak impozáns számokkal álltak elő találmányukkal kapcsolatban. Újításuknak köszönhetően 36 százalékkal lehet csökkenteni azt az energiát, amit télen fűtésre használnak a lakásokban, nyáron pedig 21 százalékkal azt, amit a légkondicionálás fogyaszt. Összességében éves átlagban egy épület energiafelhasználása egy egész éven át 7,4 százalékkal mérsékelhető.