Földindulást hozhat a szén-dioxid-leválasztásban, azaz a Föld légkörének felmelegedéséért leginkább felelős gáz kivonásában a levegőből egy új anyag, amellyel a University of California kutatói álltak elő.
Egy porról van szó, amit covalent organic frameworknek (COF) kereszteltek el. Óriási előnye az eddigi hasonló direct air capture (DAC) megoldásokkal szemben, hogy nem igényel vizet vagy valamilyen környezetszennyező anyagot és használata kevés energiafelhasználással jár.
A kutatók Berkeley városában, ahol az egyetem helyezkedik el, egy kémcsőnyi anyaggal kísérleteztek a város utcai levegőjének szén-dioxid-mentesítésével, és teljes sikert értek el – mondta Omar Yaghi kémiaprofesszor, a kutatócsoport vezetője.
A „szivacspor” egyszerű szénhidrogénekből áll. Mindössze 200 gramm ebből az anyagból évente 20 kilogramm szén-dioxidot képes kivonni a levegőből, ami megegyezik egy felnőtt fa éves teljesítményével. Ezzel a képességével ez az anyag sokkal hatékonyabb, mint a DAC rendszerekben eddig alkalmazottak. A kutatók szerint ráadásul a már kiépült szisztémákba is integrálható.
Molekulaszerkezetének köszönhetően felszívja a gázt, mint egy szivacs, majd mindössze 60 Celsius-fokos melegítéssel kiereszti magából, például egy föld alatti szén-dioxid-tárolóba. Ezt legalább százszor meg lehet ismételni, mielőtt az anyag degradálódni kezdene. A sárga színű anyag az egyetem reményei szerint hamarosan tömeggyártásba kerülhet. A rá vonatkozó szabadalmat olyan vegyipari óriásoknak akarják licencelni, mint a BASF. Yaghi szerint az anyag kész van, már csak fel kell skálázni az előállítását, és ki kell építeni a felhasználásával foglalkozó üzemi rendszert.
Máshol is felbukkant
A szivacstulajdonság nemcsak a szén-dioxiddal szembeni harcban kap szerepet, hanem a klímaberendezéseknél is, amelyekből egyre több van világszerte. Hőségben a lakásokban, irodákban – összességében a fedett helyiségekben megfelelő klímát csinálnak, de közben ontják a szabadba a meleget és a páraképzeődés miatt egy csomó vizet termelnek. Kísérleteznek azonban az „ellenszerrel”.
Ahogy arról a Buksza – a Klasszis Média Lapcsoporthoz tartozó Mfor és Privátbankár mindennapi pénzügyekkel és kiskereskedelemmel foglalkozó szerkesztőségi blogja – korábban már beszámolt, a bostoni Transaera 50 százalékos megtakarítást ígér azzal, hogy a berendezések belső részeit speciális anyaggal burkolja be.
Ez olyan mint egy szivacs, ami magába szívja a párát. Ezzel megszünteti a légkondik felesleges melléktermékét, a párát kivonja a levegőből. Emellett a hűtés másik oldalán keletkező hővel újra elpárologtatják a „szivacsból” a vizet, így nem kell annak eltávolításával foglalkozni. A klímaberendezéseknél megjelenő víz elvezetése az egyik legbosszantóbb dolog sok esetben. Gyakran ezt úgy oldják meg, hogy egy vödörbe folyik a klíma által „megtermelt” víz. A cég ígérete szerint kiegészítő burkolatuk a hagyományos légkondikban is használható lesz, nem kell majd azokat lecserélni az energiamegtakarításhoz. A Transaera a világ legnagyobb légkondigyártójával, a Carrierrel dolgozik együtt találmánya elterjesztésén. (Via Buksza, Mfor, Forbes, Brighterside)