4p

A nagyvállalatok őrült hajszaként élik meg a mesterséges intelligencia alkalmazását, amiben nem szabad lemaradniuk, ugyanakkor két olyan következménnyel kell számolniuk, amire nem számítottak.

Az Egyesült Államok technológiai iparának néhány kiemelkedő vezetője felkereste a washingtoni Fehér Házat a napokban, hogy kormányzati tisztviselőkkel tárgyaljon a mesterséges intelligencia (MI) egyre nagyobb gondot okozó óriási energiaigényéről. Köztük volt Sam Altman, az MI legismertebb vállalata, az OpenAI vezérigazgatója, Ruth Porat, a Google elnöke és az MI futtatására képes chipek első számú gyártója, valamint az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang is.

A találkozón rajtuk kívül az energiaszektor cégei képviseltették magukat. A washingtoni adminisztráció részéről Jennifer Granholm energiaügyi és Gina Raimondo kereskedelmi miniszter is jelen volt. A téma az volt, hogyan működhetnek együtt a magán- és az állami tulajdonban lévő vállalatok a mesterséges intelligencia kimeríthetetlennek látszó energiaigényének kiszolgálásában.

Egyszerre kellene megoldani az áramellátását és az elektromos energia előállítását fenntartható módon. Szóba került az adatközpontok kapacitásának növelése, a félvezetőgyártás és az ezekkel járó szén-dioxid-kibocsátás. Mindezek párhuzamosan nőnek, ami veszélyezteti a nagyvállalatok klímacéljainak teljesítését.

Több baj van vele
Több baj van vele
Fotó: Depositphotos

Az Nvidia legújabb MI-chipje, amit Blackwell névre kereszteltek, rendkívül keresett a piacon. Az igények olyan nagyok, hogy a gyártó alig tud lépést tartani velük. Ez idegessé teszi a potenciális vásárlókat, mert az hiszik, hogy ha nem jutnak hozzá az újdonsághoz, akkor lemaradnak a mesterséges intelligencia alkalmazásában a versenytársaikkal szemben.

A dolog másik oldala viszont az, hogy ez a félvezető majdnem annyi energiát fogyaszt, mint egy átlagos amerikai háztartás. Várakozások szerint az MI-modellek felkészítése és használata az USA teljes áramfogyasztásának több mint kilenc százalékára nő az évtized végéig.

Lázadnak a fogyasztók a MI használata ellen

Nagyon úgy tűnik azonban, hogy van egy ennél nehezebben kezelhető gondjuk is a mesterséges intelligenciát használó vállalatoknak – derült ki a Futurism.com cikkéből. Nevezetesen, a fogyasztóik ellenérzése az MI bekapcsolásával a döntéshozatalukba. Ezt a problémát nem lehet energiaipari beruházásokkal kezelni.

Az „automatikus döntéshozatalt” tartják a technológiai ipar következő nagy dobásának, ám úgy tűnik, hogy az emberek többsége a pokolba kívánja ezt. Az Electronic Frontier Foundation tanácsadó cég nyáron készül Consumer Report jelentése szerint az emberek 72 százalékát „kényelmetlenül” érintené, ha az MI szkennelné az arcát az állásinterjúja alatt. Ezen belül 45 százalékuk nagyon kellemetlennek tartaná ezt. A vizsgálatban 2000 embert kérdeztek meg.

Az is kiderült, hogy kétharmadukat nem érdekli, hogy a pénzintézeteknél a mesterséges intelligencia is részt vesz-e a hitelképességük megítélésében vagy sem. Ugyanakkor ugyanilyen arányban elutasítják azt, hogy a lakásbérbeadók MI-vel konzultálva döntsenek arról, megfelelő bérlők lennének-e. Negyven százalékuk nagyon morcos lenne, ha így bánnának vele.

A felmérés válaszadóinak több mint fele ítéli el az MI-alapú arcfelismerésre alapuló megfigyelést. Egyharmaduknak erős kifogása van ezzel szemben. Az orvosi diagnózisok készítésétől és a kezelés meghatározásától a megkérdezettek fele tartaná távol a mesterséges intelligenciát. Emellett 83 százalékuk tudni akarja, milyen adatokra alapozva készítették fel azokat az algoritmusokat, amelyek döntéseket hoznak róluk és 91 százalékuk lehetőséget akar kapni arra, hogy a róla szóló adatokat módosíthassa. Ezt azzal indokolják, hogy az MI hajlamos a diszkriminációra.

(Via Futurism, Quartz)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Van egy kis gond az iPhone16-tal
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 17. 09:17
Vannak, akik csalódottak. 
Tudomány-technika Elon Musk megsétáltatta őket az űrben, biztonságban földet értek a történelmet író űrhajósok
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 13:11
Épségben hazatértek a Polaris Dawn misszió tagjai.
Tudomány-technika Kigyomlálja a romantikát a randizásból az MI
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 15. 11:47
Nincs is annál aranyosabb, mint amikor egy fiú ügyetlenül próbál udvarolni egy lánynak, ám ebben benne rejlik a visszautasítás kockázata. Hacsak nem lép közbe kerítőként a mesterséges intelligencia.
Tudomány-technika "Az utolsó órában vagyunk" - figyelmeztet a hatóság
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 14. 09:56
Az érintett cégek ugyan megugrották a NIS2 kiberbiztonsági irányelv jelentette első akadályt, de ez nem az út vége, hanem az eleje. Sietni kell, ha a következő lépéseknél sem akarnak lemaradni - figyelmeztet Bor Olivér, az SZTFH kommunikációs és kiberbiztonsági szakértője, aki szerint nem lehet, és nem is éri meg ügyeskedni az október 18-án élesedő szabályozás kapcsán. Interjú.
Tudomány-technika Kiderült, megérte-e várni az új iPhone-ra
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 10:55
Hétfőn volt az Apple őszi bemutatója.
Tudomány-technika Drogcsempészektől lopnak az amerikai tengerészgyalogosok
Litván Dániel | 2024. szeptember 10. 09:31
De csak ötletet. A latin-amerikai kábítószercsempészek kedvelt hajóját másolhatják le az amerikai haderőnél.
Tudomány-technika Nagy veszélyt jelent az MI a cégek számára
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 2. 18:46
Hatalmas lehetőségeket tartogat a mesterséges intelligencia (MI), de fontos lenne megfelelően használni, különben nagy bajok lehetnek - figyelmeztet a szakértő.
Tudomány-technika Egészen váratlan területeken is bajt okozott a háború
Kollár Dóra | 2024. július 27. 14:13
Az orosz-ukrán háború szokatlan területeket is elért, így a videójátékokat is.
Tudomány-technika Gigabírságot róhat ki az EU a Twitter utódjára
Privátbankár.hu | 2024. július 12. 15:21
Az X közösségimédia-platform megsértette az Európai Unió digitális szolgáltatásokról szóló jogszabályát. A szolgáltató teljes világméretű éves forgalmának 6 százalékáig terjedő bírságot is kiszabhatnak rá.
Tudomány-technika Itt a rózsaszínű rizs! Jó étvágyat!
Buksza blog | 2024. július 2. 15:08
A néhány évvel ezelőtti óriás felhajtás után lecsendesedett a növényi alapú húspótló élelmiszerek körüli felhajtás, ám ez csak azt jelenti, hogy nyugodtabb körülmények között folyik ezek fejlesztése.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG