4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A nagyvállalatok őrült hajszaként élik meg a mesterséges intelligencia alkalmazását, amiben nem szabad lemaradniuk, ugyanakkor két olyan következménnyel kell számolniuk, amire nem számítottak.

Az Egyesült Államok technológiai iparának néhány kiemelkedő vezetője felkereste a washingtoni Fehér Házat a napokban, hogy kormányzati tisztviselőkkel tárgyaljon a mesterséges intelligencia (MI) egyre nagyobb gondot okozó óriási energiaigényéről. Köztük volt Sam Altman, az MI legismertebb vállalata, az OpenAI vezérigazgatója, Ruth Porat, a Google elnöke és az MI futtatására képes chipek első számú gyártója, valamint az Nvidia vezérigazgatója, Jensen Huang is.

A találkozón rajtuk kívül az energiaszektor cégei képviseltették magukat. A washingtoni adminisztráció részéről Jennifer Granholm energiaügyi és Gina Raimondo kereskedelmi miniszter is jelen volt. A téma az volt, hogyan működhetnek együtt a magán- és az állami tulajdonban lévő vállalatok a mesterséges intelligencia kimeríthetetlennek látszó energiaigényének kiszolgálásában.

Egyszerre kellene megoldani az áramellátását és az elektromos energia előállítását fenntartható módon. Szóba került az adatközpontok kapacitásának növelése, a félvezetőgyártás és az ezekkel járó szén-dioxid-kibocsátás. Mindezek párhuzamosan nőnek, ami veszélyezteti a nagyvállalatok klímacéljainak teljesítését.

Több baj van vele
Több baj van vele
Fotó: Depositphotos

Az Nvidia legújabb MI-chipje, amit Blackwell névre kereszteltek, rendkívül keresett a piacon. Az igények olyan nagyok, hogy a gyártó alig tud lépést tartani velük. Ez idegessé teszi a potenciális vásárlókat, mert az hiszik, hogy ha nem jutnak hozzá az újdonsághoz, akkor lemaradnak a mesterséges intelligencia alkalmazásában a versenytársaikkal szemben.

A dolog másik oldala viszont az, hogy ez a félvezető majdnem annyi energiát fogyaszt, mint egy átlagos amerikai háztartás. Várakozások szerint az MI-modellek felkészítése és használata az USA teljes áramfogyasztásának több mint kilenc százalékára nő az évtized végéig.

Lázadnak a fogyasztók a MI használata ellen

Nagyon úgy tűnik azonban, hogy van egy ennél nehezebben kezelhető gondjuk is a mesterséges intelligenciát használó vállalatoknak – derült ki a Futurism.com cikkéből. Nevezetesen, a fogyasztóik ellenérzése az MI bekapcsolásával a döntéshozatalukba. Ezt a problémát nem lehet energiaipari beruházásokkal kezelni.

Az „automatikus döntéshozatalt” tartják a technológiai ipar következő nagy dobásának, ám úgy tűnik, hogy az emberek többsége a pokolba kívánja ezt. Az Electronic Frontier Foundation tanácsadó cég nyáron készül Consumer Report jelentése szerint az emberek 72 százalékát „kényelmetlenül” érintené, ha az MI szkennelné az arcát az állásinterjúja alatt. Ezen belül 45 százalékuk nagyon kellemetlennek tartaná ezt. A vizsgálatban 2000 embert kérdeztek meg.

Az is kiderült, hogy kétharmadukat nem érdekli, hogy a pénzintézeteknél a mesterséges intelligencia is részt vesz-e a hitelképességük megítélésében vagy sem. Ugyanakkor ugyanilyen arányban elutasítják azt, hogy a lakásbérbeadók MI-vel konzultálva döntsenek arról, megfelelő bérlők lennének-e. Negyven százalékuk nagyon morcos lenne, ha így bánnának vele.

A felmérés válaszadóinak több mint fele ítéli el az MI-alapú arcfelismerésre alapuló megfigyelést. Egyharmaduknak erős kifogása van ezzel szemben. Az orvosi diagnózisok készítésétől és a kezelés meghatározásától a megkérdezettek fele tartaná távol a mesterséges intelligenciát. Emellett 83 százalékuk tudni akarja, milyen adatokra alapozva készítették fel azokat az algoritmusokat, amelyek döntéseket hoznak róluk és 91 százalékuk lehetőséget akar kapni arra, hogy a róla szóló adatokat módosíthassa. Ezt azzal indokolják, hogy az MI hajlamos a diszkriminációra.

(Via Futurism, Quartz)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Tudomány-technika Felturbózták az aggastyánt: vége a macskaparásnak , de ezzel azért van egy kis probléma
Privátbankár.hu | 2024. november 17. 17:07
A Microsoft felturbózta a Paintet. Jöhet a „fakealkotás-cunami”. 
Tudomány-technika Tisztességtelenül járt el a Facebook, itt az ára
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:54
Hatalmas bírságot kapott a Meta.
Tudomány-technika Hogyan válasszunk mesterséges intelligenciát okosan?
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 15:14
A generatív AI képességei rohamosan fejlődnek, de a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia más típusai sok eseten jobb, egyszerűbb és költséghatékonyabb megoldást adnak a vállalatoknak. Beruházásuk megtérülése múlik azon, hogy a technológiák, eszközök és módszerek közül mekkora hozzáértéssel választanak.
Tudomány-technika Fűtésszámla és lakásfelújtás: kivételes lehetőség a láthatáron?
Buksza blog | 2024. november 4. 11:02
Soha nem lehet tudni, mik kerülnek ki a vegyészek boszorkánykonyháiból. A festéket helyettesítő fólia a gyártó szerint remek tulajdonsáokkal rendelkezik, de hiteles vizsgálatok ezeket még nem igazolták. 
Tudomány-technika Komoly riválist kap mindenki ellensége
Privátbankár.hu | 2024. október 30. 15:23
Amerikai kutatók laboratóriumi szinten létrehoztak egy olyan hintőporra emlékeztető anyagot, amellyel leválasztható a szén-dioxid a levegőből. Ígéretük szerint ez könnyen menni fog ipari méretben is.
Tudomány-technika Kijött az innovatív országok toplistája, Svájc, Szingapúr és Dánia a dobogós
Privátbankár.hu | 2024. október 25. 13:48
A Német Iparszövetség (BDI) és a Roland Berger “Innovációs mutató 2024” tanulmányában 35 ország gazdasági innovációs képességét hasonlítja össze egy strukturált mérési modell segítségével.
Tudomány-technika Románia belép a jövőbe
Privátbankár.hu | 2024. október 24. 13:13
Románia hamarosan büszkén mondhatja majd el magáról, hogy van egy kvantumszámítási központja, ami igencsak menő high-tech technológiai dolognak hangzik. 
Tudomány-technika Érdemes felkészülni: nem várt helyeken támadhat a húsevő baktérium
László Éva Lilla | 2024. október 23. 10:52
A hurrikánok pusztítása nem csak emberéletekben, anyagi és természeti károkban mérhető. Az özönvízszerű esőzéseket kísérő áradások egészségügyi következményei is rettenetesek lehetnek.
Tudomány-technika Valami nagyon furcsa dolog hozhat egy óriási tudományos áttörést
Kollár Dóra | 2024. október 20. 18:01
A legnagyobb tudományos áttörések néha váratlan, sőt, kicsit undorító helyeken bukkannak fel.  
Tudomány-technika Bejelentették: ők kapták a gazdasági Nobel-díjat 2024-ben
Privátbankár.hu | 2024. október 14. 12:21
Három tudós kapta meg az elismerést.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG