Nem túlzsúfolt és olcsóbb
Ugyanolyan szép a táj és kulturált a szállodaszoba, igaz, a kisebb presztizsű úti céllal nem lehet a barátok előtt dicsekedni, mert kevesebben hallottak róla. A trend olyannyira elterjedt, hogy manapság már a kevésbé ismert úti célok reklámozását helyezi előtérbe számos ország turisztikai vezetése, mert lassan élhetetlenné váltak egyes népszerű városok utcái, éttermei.
Velence, Saint-Tropez vagy Barcelona helyett gondolkodjunk valamelyik más városban, vagy éppen hasonló élményt nyújtó tengerpartban – ez a jelszó, kérdés, mindenki megfogadja-e, hogy Saint-Tropez helyett például Törökországban nyaraljon. Ugyanakkor tény, hogy az „új” célpontok pihentetőbbnek, csendesebbnek, megfizethetőbbnek ígérkeznek.
.A Covid után mindenki annak örült az ágazatban, hogy ismét felfutott a turizmus, 2023-ban a látogatók száma már visszatért a járvány előtti szintre. Ez mindenütt megkönnyebbülést jelentett, főleg a bevétel szempontjából, az idegenforgalmi ágazat számára.
A zsúfoltság már kevésbé örömteli, ami óhatatlanul együtt jár a túlárazással is, és ennek egyetlen turista sem örül.
Hallott már Gironáról?
Idén az influenszerek, bloggerek és a közösségi média használói kevésbé szem előtt lévő és olcsóbb alternatívákat javasolnak. Ma már Dubrovnikot is lassan a kerülendők közé sorolják be.
De nézzük melyek az új célpontok. Barcelona Spanyolország leglátogatottabb városa, olyannyira, hogy a hatóságok kénytelenek visszaszorítani a partiturizmust, és a csoportos körutazások növekvő számának se örülnek. Azt javasolják, hogy a tömegnyomor helyett inkább Gironát válasszák, amely kevesebb, mint egy órányi vonatútra van Barcelonától, szintén a katalán régióban.
A város építészeti kincsekben is gazdag, impozáns középkori óváros, a labirintusszerű zsidónegyed és a fenséges katedrális felfedezésre vár. Ráadásul a Numbeo költség-összehasonlító oldal szerint Gironában körülbelül 25 százalékkal olcsóbbak az étkezések, mint Barcelonában.
Ha tengert, homokot és csillogást keres olcsón, fontolja meg, hogy a francia Cote d'Azur helyett Törökország türkizkék partjára indul – javasolja az online lap, majd részletezi a törökországi üdülőhely, Bodrum attrakcióit, közte a tiszta tengervizet és a megfizethető török ételeket.
Bár találhatók errefelé luxusszállodák, akad megfizethetőbb szállás is, a hajókirándulások és a hidroplán bérlés szintén pénztárcakímélőbb, mint a francia tengerparton.
Hova utazzunk a Sóhajok hídja helyett?
Trevisóban nincs Sóhajok hídja, de a folyópart, amelyet történelmi paloták és szomorúfűz fák szegélyeznek, szintén festői. A város kevesebb, mint fél órányira van Velencétől, vonattal vagy autóval, és közvetlenül mellette található a repülőtér. Treviso mellett szól az is, hogy ott nem szednek belépő díjat.
Az elegáns árkádsorok és patinás épületek kedvelői mellett a bor szerelmesei értékelni fogják a szőlőültetvényes dombok közelségét, ahol az egyik kiváló minőségű prosecco készül.
Capri nagyon fel van kapva
Az olaszországi Amalfi-part melletti Capri szigete már régóta várja a csillogókat elegáns szállodáiban és előkelő butikjaiban. De egy lényegesen megfizethetőbb nyaralás vár az Olaszországba utazóra, Procida szigetén, amely Nápoly partjaihoz közel esik.
A pasztellszínű halászházak szigetét „megfizethetőnek és kevésbé forgalmasnak” nevezik a bloggerek, egy háromórás privát hajótúra mindössze 30 euróba, egy ötórás éjszakai kajaktúra pedig 50 euróba kerül.
Puglia és a kúpos tetejű trullók
Szantorinin a naplemente megörökítése lassan csatába torkollik, a legjobb fotóhelyekért megy a küzdelem. A szelfibottal hadonászó influenszerek közé nem mindenki vágyik. Nekik inkább a dél-olaszországi Pugliát ajánlják.
Puglia sajátos trullóival, kör alakú, kúpos tetejű épületeivel 1996-ban az UNESCO világörökségi része lett. A mintegy 800 kilométer hosszú partszakaszon álomszép strandok és drámai sziklák találhatók, akárcsak a görög szigeten.